Liga prvakov

Mariborčani po pravem trilerju napredujejo v tretji predkrog, kjer jih čaka norveški Rosenborg

Stockholm, 31. 07. 2019 21.00 |

Nogometaši Maribora so bili še tri minute pred koncem drugega podaljška na povratni tekmi 2. kvalifikacijskega predkroga za Ligo prvakov v Stockholmu močno oddaljeni od napredovanja. A srčnost in nepopustljivost aktualnih slovenskih državnih prvakov se je obrestovala po zadetku Alexandruja Cretuja v 117. minuti. Varovance Darka Milaniča v tretjem predkrogu čaka še težja ovira.

Strateg vijoličastih Darko Milanič pred začetkom povratnega obračuna 2. predkroga kvalifikacij za Ligo prvakov v Stockholmu ni presenetil s sestavo začetne enajsterice. Tistih enajst, ki je aktualnim slovenskim državnim prvakom pred potjo v švedsko prestolnico zagotovilo minimalno prednost v Ljudskem vrtu (2:1), je dobilo priložnost tudi na začetku druge tekme.

Uvodni del obračuna je povsem pripadel aktualnemu švedskemu državnemu prvaku AIK-ju, ki je že v 4. minuti po kotu z desne strani in natančnemu strelu z glavo Pera Karlssona prišel v vodstvo z 1:0. Mariborčani so v pripravi na tekmo sicer opozarjali na agresiven začetek domačih, toda v taktičnem smislu niso uspeli preprečiti tistega, česar so se najbolj bali - prejetega zgodnjega zadetka. Maribor je v nadaljevanju prvega dela igre le uspel vzpostaviti ravnotežje in povezati niti igre, a si omembe vredne priložnosti za dosego izenačujočega zadetka ni uspel pripraviti.

Mariborski nogometaši so bili nagrajeni za požrtvovalnost in borbenost skozi vseh 120 minut dvoboja v Stockholmu. FOTO: NK Maribor
Živahnejše nadaljevanje, Kotnik izenačil
Če je bil prvi polčas dokaj nezanimiv, pa so za precej živahnejše nadaljevanje poskrbeli prav nogometaši v rumeno-vijoličnih dresih, ki so že v tretji minuti drugega polčasa po izjemni reakciji Andreja Kotnika prišli do izenačenja. Akcijo za mariborsko izenačenje je na desni strani začel Martin Milec, ki je podal v domači kazenski prostor, tam je do žoge prišel kapetan Marcos Tavares, čigar strel so domači uspeli blokirati, a se je do žoge z malce sreče dokopal omenjeni Kotnik, ki je z neposredne bližine uspel premagati nemočnega čuvaja mreže AIK-ja Linnerja.

Švedski predstavnik je v razmiku minute zapravil dve imenitni priložnosti za vnovično vodstvo. Pri obeh akcijah pa je bil v glavni vlogi razigrani Sebastian Larsson, ki je podal pri uvodnem zadetku Karlssona, v nadaljevanju tekme pa je s streli z razdalje in natančnimi predložki v gostujoči kazenski prostor sejal paniko v vrste Maribora. Najprej je v 54. minuti lepo meril iz prostega strela, a je bil Kenan Pirić na pravem mestu. V 55. minuti pa je z močnim strelom s približno 25 metrov od vrat Mariborčanov dodobra ogrel Pirićeve dlani, slednji je uspel žogo le odbiti na nogo vtekajočega Sigthorssona, ki je z neposredne bližine na srečo gostov zadel le desno vratnico.

Alexandru Cretu je z odločilnim zadetkom v 117. minuti poskrbel za nepopisno veselje v vijoličastem taboru. FOTO: NK Maribor

Larsson prelisičil Pirića, Cretu mariborski junak v podaljšku
Ko je kazalo, da Maribor rutinirano ohranja rezultatsko prednost in drži v rokah napredovanje v naslednji kvalifikacijski krog, pa je v 60. minuti znova udaril Larsson. Tudi tokrat je imenitno izvedel prosti strel nekoliko z desne strani slabih 25 metrov od vrat bosansko-hercegovskega reprezentančnega vratarja. Slednji je z nekoliko zapoznelo reakcijo klonil še drugič na tekmi, kar je obetalo izjemno razburljivo končnico pred okoli 20.000 gledalci na Friends Areni.

Čeprav so imeli domači do konca rednega dela igre še nekaj zanimivih situacij, iz katerih bi lahko iztržili več, so mariborski nogometaši uspeli ohraniti svojo mrežo nedotaknjeno. Ta se je znova, že tretjič na srečanju, zatresla v tretji minuti prvega podaljška, ko se je po nespretnem posredovanju z glavo Martina Milca do žoge dokopal Elyounoussi, ki je brez večjih težav premagal nemočnega Pirića. V teh trenutkih je bil AIK udeleženec tretjega predkroga, a to je bil račun brez krčmarja. Natančneje, brez romunskega obrambno usmerjenega vezista Alexandruja Cretuja, ki je v 117. minuti izkoristil natančen visok predložek Mitje Vilerja z leve strani in po strelu z glavo matiral Linnerja za nepopisno veselje v taboru vijoličastih.