Zadnji predlog je predvideval zagotovitev 24 stalnih mest za določene klube v skupinskem delu, kjer bi vsako sezono tako lahko nastopilo le osem "svežih obrazov", a je ESPN poročal, da je bil odpor na generalni skupščini Združenja evropskih klubov (ECA) precejšen. Na to je v svojih izjavah namignil tudi predsednik ECA in italijanskega prvoligaša Juventusa Andrea Agnelli, ki je dejal, da imajo člani organizacije precej različne poglede.
Evropska nogometna zveza (Uefa), ki ji predseduje grosupeljski pravnik Aleksander Čeferin, sicer sodeluje z ECA pri pripravi morebitnih novosti. ECA zastopa interese 232 klubov, spremembe pa želijo uvesti od leta 2024 naprej. Prvotni predlog je predvideval vseevropsko tekmovanje na treh ravneh, med katerima bi bilo mogoče napredovati oziroma nazadovati.
Skupine z osmimi ekipami?
Najvišja raven bi bila seveda naslednica elitne Lige prvakov, a bi svoja mesta po koncu sezone ohranilo 24 od 32 ekip, kar bi pomenilo konec tradicije uvrščanja v Ligo prvakov po zaslugi uvrstitve v državnih prvenstvih. Predlagali naj bi tudi skupine s po osmimi ekipami v skupinskem delu, kar bi privedlo do občutnega povečanja števila tekem.
Predlogu so, pričakovano, najbolj nasprotovali predstavniki evropskih prvenstev, ki trdijo, da je boj za mesta v Ligi prvakov ključen za njihova tekmovanja. Številni člani ECA so po poročanju ESPN po junijskem sestanku na Malti prav tako kritizirali Agnellijevo pobudo, zdaj naj bi razpravljali o drugih možnostih, ki so na mizi, denimo, povečanje števila ekip v skupinah na šest.
Mislili, da je že vse dogovorjeno
Danski FC Copenhagen je predlagal, da bi spremenili kriterije, po katerih bi delili vstopnice za skupinski del. Glavni faktor je trenutno uvrstitev v državnih tekmovanjih po koncu sezone, medtem ko si prve štiri ekipe otoške Premier League, španske Primere Division, italijanske Serie A in nemške 1. Bundeslige razdelijo 16 stalnih mest. Danci predlagajo, da bi morali v obzir vzeti tudi dosežke v evropskih tekmovanjih iz preteklih sezon, kar pomeni, da bi veliki klubi iz lig srednje ravni pridobili na veljavi v primerjavi z (na papirju) manjšimi klubi iz lig, ki so v evropskem vrhu.
"Občutek pred Malto je bil, da je bilo vse dogovorjeno. Vsi ste videli, da temu ni tako," je zbranim v Ženevi povedal Agnelli. "Izvrstno je bilo videti sodelovanje takšnega števila klubov pri deljenju nasvetov v zadnjih dveh mesecih. To je bil začetek pristnega, odprtega in transparentnega procesa. Imamo drugačne poglede na formate in stabilnost principov. Imamo težave s kolesarjem. To razumem, a vlada splošno sprejeto prepričanje, da mora do reform priti do (sezone, op. a.) 2024/25. Močno verjamemo, da moramo ne glede na to, kaj nas čaka v prihodnje, ohraniti močno simbiozo z domačimi ligami."
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.