Liga prvakov

Liverpool brez težav: Keita in Firmino za mirno pot v Porto

Liverpool, 09. 04. 2019 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Lanskoletni finalist Liverpool ostaja na dobri poti v izločilnih bojih Lige prvakov, potem ko so rdeči na domačem Anfieldu prepričljivo dobili prvo tekmo četrtfinala s Portom (2:0). V prvem polčasu sta zadela Naby Keita in Roberto Firmino, Portugalci pa z redkimi poskusi niso uspeli zabiti tako pomembnega gola v gosteh.

Iz SVETA: Znova Liverpool?

V ponovitev lanskega para osmine finala je Liverpool krenil tudi s hrvaškim branilcem Dejanom Lovrenom, ki je začel prvo tekmo po 7. januarju. Jürgen Klopp je v primerjavi z zadnjo tekmo v državnem prvenstvu aktiviral tudi kapetana Jamesa Milnerja in njegovega pribočnika v zvezni vrsti Jordana Hendersona, medtem ko na boku ni bilo zanesljivega (in suspendiranega) Andrewa Robertsona. Napad so povsem pričakovano sestavljali Roberto Firmino, Sadio Mane in Mohamed Salah, ki je minuli konec tedna v Southamptonu prekinil dolgo strelsko sušo. V vratih Porta je tekmo, rekordno 180. v Ligi prvakov, začel Iker Casillas, ki je kot član Real Madrida pred dobrimi štirimi leti kot zadnji premagal Liverpool na domači tekmi v evropskih tekmovanjih (3:0). Portugalci na sredini igrišča niso mogli računati na suspendiranega kapetana Hectorja Herrero, v postavitvi 4-4-2 je trener Sergio Conceicao največ pričakoval od napadalnega dvojca Tiquinho Soares-Moussa Marega.

TEKMA

Popotnica z 19 tekem na Otoku za Porto ne bi mogla biti slabša: Portugalci še niso premagali nobenega angleškega nasprotnika, zbrali so zgolj tri remije ob 16 porazih in uspeli zabiti vsega deset golov. Anfield je bil razigran in glasen, tako, kot se za evropske tekme ob reki Mersey spodobi, lanskoletni finalisti pa so v tekmo krenili malce bolj zadržano kot torkovi gostje. Za nameček je že v eni prvih akcij po podaji z desnega boka do nevarnega strela prišel Marega, a je povsem zgrešil cilj. Na drugi strani pa je Liverpool povedel iz prve "prave" akcije, ki jo je s podajo na levi bok začel Milner, nadaljevala Mane in Firmino, zaključil pa Naby Keita, ki je s pomočjo Oliverja Torresa na napačni nogi ujel Casillasa in po petkovem prvencu zabil šele drugi gol za svoj novi klub.

Keita (desno) proslavlja svoj zadetek s podajalcem Robertom Firminom.
Keita (desno) proslavlja svoj zadetek s podajalcem Robertom Firminom. FOTO: AP

Porto pretil le na trenutke, Firmino povišal vodstvo
Porto se tudi po zadetku dolgo časa ni uspel otresti pritiska domačih, a si večjih priložnosti Liverpoolčani niso pripravili. Keita je z neposrečenim strelom z roba kazenskega prostora "zakuhal" protinapad Porta, ki pa ga je ustavil požrtvovalni Salah. Portugalci so v 17. minuti izpeljali še eno hitro akcijo, tokrat po levi, ki pa jo je s prisebnim posredovanjem ob Maregi pred svojimi vrati prekinil Virgil van Dijk. Salah je imel v 22. minuti na nogi podvojitev vodstva, ko je Otavio z nerazumljivo podajo med oba srednja branilca "zakuhal" priložnost Egipčana, ki pa je sam pred Casillasom precej z leve zgrešil s strelom na oddaljeno vratnico. Napake rdeči niso ponovili v enem naslednjih napadov, ko je po podaji Hendersona izpadla Portova obramba, Trent Alexander-Arnold pa je nato na drugi vratnici našel osamljenega Firmina za lahkih 2:0.

Iz na videz udobnega položaja so se za Liverpool nato nenadoma začele hude težave: Marega je po izjemni podaji Torresa pobegnil rdeči obrambi, a ga je v "situaciji ena na ena" ustavil vratar Alisson Becker. Akcija se je nadaljevala, Brazilec pa je nato v skoku za žogo slednjo nerodno poslal v roko soigralca Alexandra-Arnolda, glavni sodnik Antonio Mateu Lahoz je s kolegi iz sobe VAR odločil, da ni šlo za najstrožjo kazen. Razigrani Henderson je v povezavi s Keitajem v 34. minuti pripravil še eno "čisto" priložnost Firminu, ki pa je po predložku Angleža z desnega boka v naletu meril prek vrat. To je bila zadnja zrelejša priložnost prvega polčasa, ki so ga domači brez večjih težav pripeljali h koncu.

POSEST

Gol Maneja razveljavljen zaradi prepovedanega položaja
Za drugih 45 minut trenerja Klopp in Conceicao nista pripravila nobenih sprememb, se pa bi lahko že po eni prvih akcij spremenil rezultat, a so španski sodniki gol Maneja, spet je podal Henderson, razveljavili tudi s pomočjo VAR, čeprav je bilo vse skupaj zelo tesno. V 50. minuti sta se po dolgi žogi proti Maregi zapletla Alisson in Van Dijk, ki pa je prisebno v izogib večjim težavam poslal žogo stran od svojih vrat. Liverpool je odgovoril prek Salaha, ki je pritekel do roba kazenskega prostora, a je njegov poskus blokiral Danilo Pereira, žogo pa je ujel Casillas. Vseeno so bile to najboljše minute "zmajev" na tekmi, Conceicao pa se je s prvo menjavo odzval v 62. minuti, ko je v ogenj poslal Yacina Brahimija. A na drugi strani bi lahko Liverpool verjetno že odločil par, če bi Salahov strel uspel "preskočiti" Hendersona, ki je egiptovskega soigralca nehote ustavil po prodoru v kazenski prostor.

V 69. minuti je s strani poskušal zadeti Marega, a Becker ni imel večjih težav. Casillas je v naslednjem napadu le s pogledom pospremil zavit strel Maneja z roba kazenskega prostora, ki bi v primeru natančnejšega poskusa najverjetneje končal v mreži Španca. Za spremembo na zelenici se je nato odločil tudi Klopp, ki je Maneja zamenjal z Divockom Origijem, Conceicao pa je odgovoril s z Brunom Costo in Fernandom. Marega si je ob začetku zadnjih desetih minut rednega dela spet pripravil nevaren strel na desnem boku, a tokrat meril mimo oddaljenejše vratnice Alissona. Klopp je v 82. minuti iz igre potegnil še strelca Firmina, ki ga je na zelenici nadomestil Daniel Sturridge. Porto je bil v zadnjih minutah za odtenek podjetnejši, a blizu golu v gosteh, ki bi povsem drugače "obarval" povratni obračun na stadionu Dragao, ni bil.

Konec tekme na Anfieldu

Liverpool si je zagotovil ugodno popotnico pred povratno tekmo, Porto bo napredovanje v polfinale iskal pred domačimi navijači.

82'

Menjava za Liverpool

Strelec drugega zadetka Firmino odhaja z igrišča, namesto njega Sturridge.

80'

Vroče pred vrati Liverpoola

Po napaki domačih nogometašev je do strela s težkega položaja prišel Marega, vendar je žoga zletela mimo vrat.