V londonskem derbiju zaslužena zmaga Arsenala, Liverpool do popolnega preobrata

Liverpool/London, 19. 01. 2019 17.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nogometaši Liverpoola, vodilno moštvo Premier League, so se v 23. krogu angleške lige morali pošteno potruditi za 19. zmago sezone. Šele v zaključku tekme so strli odpor Crystal Palacea in slavili s končnih 4:3. Dvakrat je mrežo gostov na Anfieldu zatresel Mo Salah, po enkrat pa Roberto Firmino in Sadio Mane. Manchester United slavil še sedmič zapored. V londonskem derbiju pa je Arsenal z 2:0 zasluženo odpravil Chelsea.

V derbiju 23. kroga angleškega državnega prvenstva sta se na Emiratesu pomerila mestna rivala Arsenal in Chelsea. Modri so zelo pomemben obračun za obe moštvi v boju za nastop v elitni ligi prvakov v naslednji sezoni dočakali s prednostjo šestih točk, a je ta po porazu varovancev italijanskega trenerja Maurizia Sarrija z 2:0 skopnela na vsega tri.

Če bi bili nogometaši Arsenala bolj zbrani v končnici akcij, bi bila lahko zmaga 'topničarjev' rezultatsko izdatnejša. Strateg rdečih Unai Emery je v taktičnem smislu tokrat povsem zasenčil svojega starejšega kolega na drugi strani, saj si gostje razen vratnice v zadnji minuti prvega polčasa, ko je neuspešno z glavo meril Marcos Alondo, niso uspeli pripraviti omembe vrednih priložnosti. Zmaga domačih je še toliko bolj pomembna, saj je prišla po dolgoletni dominaciji Chelseaja, ki je v zadnjih 15 medsebojnih obračunih slavil kar 13-krat.

Laurent Koscielny je s skupno 20 zadetki v angleški premier ligi postal najučinkovitejši branilec Arsenala v njegovi zgodovini. FOTO: AP

Že v 14. minuti je terensko premoč Arsenala z lepim zadetkom za vodstvo z 1:0 kronal Alexandre Lacazette, ki se očitno vrača v staro formo. Odlična igra v prvem delu z agresivnim pokrivanjem po celem igrišču je zaprla vse prihode gostov do domačih vrat, ki so ob bučni podpori glasnega občinstva zadeli še drugič. In sicer v 39. minuti, ko je branilec Laurent Koscielny lepo izkoristil zmedo v Chelseajevi obrambi za povišanje vodstva na 2:0.To je bil že 20. zadetek za odličnega Arsenalovega branilca, ki je tako postal najučinkovitejši branilec v zgodovini kluba.

Tudi v drugem polčasu se je nadaljevala prevlada 'topničarjev', ki so s preudarno in taktično brezhibno predstavo brez večjih težav uspeli ohraniti prednost dveh zadetkov. S 13. zmago v sezoni se je Arsenal na petem mestu četrtouvrščenemu Chelseaju približal na zgolj tri točke zaostanka. Boj za prva štiri mesta, ki vodijo v ligo prvakov v naslednji sezoni, bo še zelo zanimiv in razburljiv.

'Redsi' so se vrnili iz izgubljenega položaja
Liverpool je na domačem Anfieldu vse niti imel v svojih nogah, tako je v prvem polčasu prevladoval v posesti (72:28), ustvaril si je kar nekaj priložnosti za zadetek, a ob treh strelih v okvir gostujočih vrat ni našel poti v mrežo. Zato pa so bili nogometaši Crystal Palacea v prvih 45 minutah precej bolj učinkoviti. Z edinim poskusom v okvir Liverpoola so zatresli mrežo vodilne ekipe Premier League. Krasen polprotinapad sta v 34. minuti z nesebično podajo in natančnim strelom zaključila podajalec Wilfried Zaha in strelec Andros Townsend.

Bistveno bolj učinkoviti so se iz garderob vrnili redsi na začetku drugega polčasa. Že v drugi minuti nadaljevanja je za izenačenje na Anfieldu poskrbel Mohamed Salah. Egipčan je bil na pravem mestu, potem ko se je žoga odbila od enega gostujočih nogometašev, in z neposredne bližine spretno spravil okroglo usnje v mrežo Crystal Palacea. V 53. minuti pa je za vodstvo domačih na Anfieldu zabil še Roberto Firmino. Ta je gol dosegel s precej sreče, potem ko se je žoga odbila od Cheikhouja Kouyateja in prevarala vratarja Juliana Speronija. Crystal Palace ni vrgel puške v koruzo in v 66. minuti izenačil prek Jamesa Tomkinsa. Ta je mrežo domačih zatresel z glavo, potem ko mu je natančno iz kota podal Luka Milivojević. Veselje gostov ni trajalo dolgo, potem ko so Liverpoolčani izkoristili napako vratarja Speronija v 75. minuti. Argentinec je ob podaji Jamesa Milnerja proti Salahu slabo reagiral, žogo pa je na golovi črti v zraku v nebranjeno mrežo poslal Salah za vodstvo redsov s 3:2.

Salah je vknjižil še 50. gol v angleški Premier League.
Salah je vknjižil še 50. gol v angleški Premier League. FOTO: AP

To je bil še 50. gol Salaha v premier League, za ta mejnik pa je potreboval vsega 72 tekem. Le Andy Cole (65), Alan Shearer (66) in Ruud van Nistelrooy (68) so potrebovali manj tekem za 50 premierligaških zadetkov. Milner si je v 89. minuti za dodatno dramo v zadnjih minutah prislužil drugi rumeni karton in predčasno pot pod prho. Vodstvo Liverpoola je v sodnikovem dodatku povišal Sadio Mane, ki je z leve strani z desnico (osamljen) matiral 39-letnega gostujočega vratarja (4:2). Končnih 4:3 pa je v izdihljajih tekme postavil Max Meyer.

Sedma zaporedna zmaga za vrage pod vodstvom Solskjaerja
Manchester United pod vodstvom Oleja Gunnarja Solskaerja še naprej igra kot prerojen. Rdeči vragi so na domačem Old Traffordu z 2:1 premagali zasedbo Brgihton & Hove Albiona. Strelca za zmago nogometašev iz Manchestra Paul Pogba iz enajstmetrovke v 27. minuti in Marcus Rashford. Prav 21-letni angleški napadalec se je podpisal pod krasen zadetek, ko je z leve strani (skorajda z mrtvega kota) sprožil na oddaljeno vratnico in zatresel mrežo gostov.