Nogomet

Maradona – bik, ki je nekoč paradiral po stadionu Letzigrund

Zürich, 10. 04. 2023 12.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Žiga Košec
Komentarji
1

Maskote so povsem običajen del nogometne kulture na stadionih po celi Evropi, a le še peščica za svoje maskote namesto ljudi, oblečenih v takšne in drugačne maske, uporablja prave živali. Ena izmed bolj znanih je orlica Aguia Vitoria, ki pred tekmami letošnje četrtfinalistke Lige prvakov Benfice, opravi tradicionalen polet, ki naj bi klubu prinesel srečo. Za razliko od orlov pa vse živalske maskote niso ravno najbolj primerne, kar je nekoč dokazal svojeglavi mladi bik, ki so ga prikladno poimenovali kar Maradona.

Zgodba 'Maradone' sega v leto 1999, ko je bil bik, ki se še ni zavedal svojega bodoče slave, v švicarskem Zürichu poslan na zakol. A enoletni bik je imel drugačne načrte. Med potjo v gotovo smrt se je rešil krute usode in pobegnil, zavetišče pa našel ob stadionu lokalnega nogometnega kluba FC Zürich.

Pri nekdanjem Letzigrundu (danes na istem mestu stoji nov stadion z istim imenom, odprt leta 2007) ga je prvi opazil eden izmed lokalnih športnih novinarjev, ki se mu ob pogledu na mogočno žival nemudoma posvetilo: kaj če bi pobegli bik postal klubska maskota?

Novinar je odšel v najbližjo telefonsko govorilnico, nemudoma poklical Zürichovega takratnega predsednika Huga Holensteina in mu predstavil idejo. Dolgoletni predsednik kluba se je ob ideji nemudoma spomnil na slovitega Kölnovega kozla Hennesa in ker je FC Zürich takrat trpel sušno obdobje (zadnji naslov švicarskih prvakov so osvojili leta 1981), se je Holenstein iz obupa odločil poskusiti srečo z novo klubsko maskoto.

Kölnov kozel Hennes je navajen pozirati za fotografije
Kölnov kozel Hennes je navajen pozirati za fotografije FOTO: AP

Na banki je dvignil šest tisoč švicarskih frankov (po današnji konverziji približno šest tisoč evrov, takrat pa je bilo to precej več) in pobeglo govedo odkupil od lastnika, ki ga je prišel iskat pred Zürichov stadion. Srečni bik, ki je tako ušel smrti in hkrati dobil službo, je dobil ime po Holensteinovemu najljubšemu nogometašu Diegu Armandu Maradoni.

Maradona je v novi službi debitiral le nekaj dni kasneje proti St. Gallenu. Odet v Zürichov šal in v spremstvu skrbnikov je med ogrevanjem nogometašev zakorakal na zelenico starega Letzigrunda. Sprva je kazalo, da bo Maradona svoje delo dobro opravil, a se je hitro izkazalo, da ni bil rojen za fotomodela. Ko so ga namreč obkolili fotografi in začeli slikati z bliskavicam, se je odločil, da ima nove službe dovolj in začel početi to, kar najbolje zna: bežati.

Bik Maradona
Bik Maradona FOTO: Twitter

Prestrašeni bik je poskrbel, da so nogometaši na ogrevanju tekli kot še nikoli. Sprva ga je poskušal ustaviti nizozemski branilec Wilco Hellinga, ki pa je hitro dojel, da Maradoni ne bo kos, zato je vanj vrgel žogo in se tudi sam umaknil mogočni maskoti. Po kratkotrajnem junaštvu je Nizozemec kasneje tudi dobil vzdevek El Torero oziroma bikoborec.

Bik Maradona
Bik Maradona FOTO: Twitter

Maradonino paradiranje, ki se je z zelenice prestavilo celo na tribuno, je trajalo približno deset minut, preden se je izmučeni bik zataknil med ozkimi vrstami sedežev, ki na Letzigrundu, kot kaže, niso bili prilagojeni gledalcem močnejše postave.

"Zapodil se je proti rezervistom, nogometaši so se razbežali, fotografi so v begu padali drug čez drugega, preskočil je ogrado in se podal na tribuno, kjer je podrl predsednika navijačev ... bika ne boste več videli na Letzigrundu," je po incidentu dejal eden izmed takratnih sponzorjev kluba ter kasneje predsednik Sven Hotz.

Bik Maradona
Bik Maradona FOTO: Twitter

Incidentu je bil priča tudi takrat 12-letni David da Costa, ki je 13 let zatem stal med vratnicama Züricha in se kasneje tudi sam soočil z živaljo na igrišču. A na srečo ne z bikom, temveč s kuno, ki jo je bilo precej lažje ukrotiti kot Maradono.

In kaj se je zgodilo z mogočno maskoto? Maradono so odpeljali v bližnje zavetišče za konje. In čeprav po postavi ni spadal med dolgonoge štirinožce, se je po besedah skrbnikov tam dobro počutil in ni povzročal nobenih težav. Občasno so zavetišče obiskali Zürichovi navdušenci, ki so hoteli na lastne oči videti njihovega Maradono, če že tistega argentinskega niso mogli.

Maradona, ki ga pri Zürichu še kmalu ne bodo pozabili, je na koncu živel skoraj 14 let, čeprav mu je bila namenjena smrt že pri enemu letu. In ker verjetno noben klub ne bo več poskusil s tako drzno idejo, se bo Maradona v zgodovino nogometa zapisal kot verjetno najbolj unikatna živalska maskota vseh časov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pa je Zürichu dejansko prinesel srečo? Na nek način jo je, saj je njegovo moštvo v sezoni 1999/2000 prvič po 24. letih osvojilo švicarski pokal. V ligi so na ligaški naslov čakali še leto dlje in ga tako po 25. letih osvojili leta 2006, Maradona pa je lahko do svoje smrti videl še dve zmagi v švicarskem prvenstvu in eno v pokalu, svoje moštvo pa redno spremljal tudi v evropskih tekmovanjih. Med drugim tudi v sezoni 2009/10, ko je Zürich v tretjem krogu kvalifikacij za Ligo prvakov izločil slovenskega predstavnika Maribor.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Phan Thi Kim Phuc
11. 04. 2023 10.08
+2
aha ...sedaj razumem zakaj gre messi k arabcem...Ne bo se več sprehajal po igrišču in pljuval ( igral kot pravi nogometaš nikoli ni ...) ...kupili ga bodo za maskoto , ki predstavlja puščavskega skakača...