Neverjetna statistika: Oblak največkrat zaklenil svojo mrežo, sledi mu Handanović

Ljubljana, 29. 11. 2020 10.03 |

Sobota je bila za najboljša slovenska vratarja nadvse uspešna. Jan Oblak je ob minimalni zmagi Atletica proti Valencii svojo mrežo znova ohranil nedotaknjeno, enako pa je ob visokem slavju Interja pri Sassuolu (3:0) uspelo tudi Samirju Handanoviću. S tem sta na lestvici vratarjev z največ tekmami brez prejetega zadetka v zadnjih petih letih še povečala prednost pred zasledovalci.

Jan Oblak je v La Ligi odigral 200 tekem, od tega je mrežo 112-krat ohranil nedotaknjeno. FOTO: AP

Družbena omrežja so po sobotni zmagi Atletico Madrida v Valencii "podivjala" zaradi Jana Oblaka. Za slovenskega reprezentančnega vratarja je bila to 200. ligaška tekma v dresu colchonerosov in obenem 112., na kateri ni prejel zadetka. Zares izjemna statistika, ki ji v najmočnejših evropskih ligah ni para.

Opomba: v Optino statistiko so zajete samo tekme na domačih prvenstvih.

Statistični portal Opta je namreč v čast škofjeloške hobotnice pred dnevi zbral podatke vseh vratarjev v petih najboljših evropskih ligah, odkar je Oblak 21. marca 2015 debitiral za Atletico na španskem prvenstvu. V tem času je svojo mrežo zaklenil kar 36-krat več, kot je to uspelo njegovemu najbližjemu zasledovalcu. Tudi ta pa prihaja iz Slovenije, in sicer je Samir Handanović od marca 2015 v Serie A odigral 204 tekme, ob tem pa 76-krat ni prejel zadetka. Sledita Thibaut Courtois in David De Gea (69), peti pa je Manuel Neuer (67).

Posledično ima Oblak od vratarjev, ki so v tem času odigrali vsaj 7000 minut, daleč najboljši odstotek tekem, na katerih ni prejel zadetka. Takih jih je do danes bilo kar 56 %, s čimer je Atleticov vratar edini, ki na več kot polovici svojih obračunov sploh ni klonil. Drugi v tem segmentu je Bayernov Neuer z 49 %, Alisson je tretji z 48 %, sledita pa Ederson in Gianluigi Buffon (46 %).

Brez avtogolov je Atleticov vratar od debija v La Ligi prejel 123 zadetkov, po izračunu Opte bi se od "običajnega" vratarja pričakovalo, da bi jih prejel 168.

Oblak je z naskokom najboljši tudi, kar se tiče razmerja prejetih golov in odigranih minut. V povprečju zadetek prejme na vsakih 145 minut, drugi je Liverpoolov Alisson, ki kloni na vsakih 124 minut, tretji pa Juventusov Buffon, ki je v tem času v svojo mrežo moral na natanko vsako drugo uro, torej 120 minut.

Opta je v zadnjih letih razvila posebne algoritme za spremljanje predstav vratarjev. Eden takšnih meri, koliko strelov, iz katerih se pričakuje, da bo prišlo do zadetka, posameznik uspe zaustaviti. In tudi v tem je Oblak daleč pred vsemi. Če ne štejemo že omenjene tekme z Valencio, je Oblak na 199 obračunih preprečil 52 zadetkov. Drugi v tej kategoriji je Hugo Lloris, ki pa jih je preprečil bistveno manj – 32.