Nogomet

Nogometne stave na Kitajskem večmilijonski posel

Peking, 24. 11. 2009 16.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Kitajskem prepovedane nogometne stave so v tej deželi posel, v katerem se "obrne" več milijard juanov. Obstajajo ocene, da gre za posle v vrednosti med 25 in 100 milijardami evrov na leto.

Žoga
Žoga FOTO: Reuters

Najverjetneje je dejanska številka nekje vmes, a kljub temu gre za ogromne vsote denarja in to na trgu, kjer takšne stave sploh niso dovoljene.

Z vse boljšim gmotnim položajem prebivalcev tega tretjega najmočnejšega gospodarstva na svetu se tudi trend športnih stav vzpenja. Kitajci so znani kot ljudje, ki ljubijo stave, skoraj 90 odstotkov stav pa se odvija v nogometu.

Zdaj, ko je na evropskih tleh izbruhnil škandal z nameščanjem izidov, preiskovalci vse bolj sumijo, da vlečejo poteze ljudje iz azijskega sveta, oziroma z njim sodelujejo v veliki meri. Po mnenju strokovnjakov s tega področja gre za dejstvo, da kjer se obrne veliko denarja, tam so takšne povezave vsekakor nekaj pričakovanega. Na Kitajskem je namreč moč staviti na praktično vse: vse evropske nogometne lige, na vsako posamezno tekmo. Zelo priljubljene so stave "v živo", ki potekajo med samo tekmo, v teh primerih gre za največje vsote.

A športne stave so na Kitajskem prepovedane, odkar je oblast leta 1949 prevzel komunistični režim. Leta 1994 je bila ustanovljena državna športna loterija, kjer je moč staviti "športno napoved", torej na izide nogometnih tekem določenega tedna. V podzemlju pa so se razvile nelegalne stavnice, ki jih mnogi povezujejo tudi s triadami – kitajsko mafijo. Evropski nogomet, ki ga prikazujejo tudi na kitajski televiziji, je na teh stavnicah še posebej priljubljen. Na drugi strani kitajski nogomet kaže bolj žalostno podobo, kitajska liga pa ima težave tudi s korupcijo in dogovarjanjem izidov.

Največ poslov se odvija na ulicah kitajskih mest, kjer nepridipravi nižjega ranga delujejo na "mafijski" način. Igralec pozna nekoga, ki pozna nekoga, ki ima spet svoje zveze in tako naprej. Govora je o piramidni strukturi. Preko mobilnih telefonov in kratkih sporočil SMS ljudje sporočijo svoje napovedi. Trenutno se vse bolj razvija poslovanje preko svetovnega spleta. Kitajska ima ta čas preko 300 milijonov uporabnikov interneta in je s tem največja "on-line" skupnost na svetu. Portali, ki imajo sedež v tujini, so vse naprednejši, sprejemajo pa tudi kitajske kreditne kartice.

Oblasti na Kitajskem se sicer trudijo z blokiranjem delovanja spletnih strani, ki ponujajo stave, a gre za igro mačke z mišjo z nelegalnimi ponudniki. Vse pogosteje oblasti na Kitajskem ali v Hongkongu poročajo o razkritju velikih stavniških krogov. Milijonske vsote, ki jih pri tem zasežejo, pa so ob celotnem prometu stavnic zgolj kaplja v morje. Tudi zato je dejanski promet denarja, ki steče preko stavnic, težko izmeriti.
 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User467705
24. 11. 2009 16.25
KAJ PA V SLOVENIJI????