Olimpija tudi v drugo nemočna proti Lillu, ki si je v Stožicah zagotovil napredovanje

Ljubljana, 30. 11. 2023 20.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Ž.K., A.V.
79

Skupinski del Konferenčne lige gre počasi h koncu, Olimpijo pa je odigrala še zadnjo domačo tekmo skupinskega dela. V Stožicah se je pomerila s štirikratnim francoskim prvakom Lillom, ki je bil tako kot na prvi medsebojni tekmi boljši z 2:0. Gostje so si z zmago zagotovili napredovanje v izločilne boje, Ljubljančani pa so ostali brez možnosti za kaj takšnega.

Ljubljančani so se v tekmo podali z dobro popotnico, saj so bili neporaženi na zadnjih sedmih tekmah. Nazadnje so klonili prav v Konferenčni ligi, ko je bil v tretjem krogu s 3:0 boljši Klaksvik. Od omenjenega poraza so Zmaji zbrali remi in šest zmag, med drugi tudi svojo prvo v evropskih tekmovanjih, zaradi katere še ohranjajo upe o napredovanju. A v dobri formi je v Stožice priše tudi Lille, ki je bil neporažen na desetih zaporednih tekmah. Moštvo s severa Francije je nazadnje izgubilo konec septembra prav po prvi tekmi z Olimpijo, ko jih je z 1:2 premagal Reims. Od omenjenega poraza pa so Mastifi zbrali pet remijev in pet zmag.

Začetna enajsterica Olimpije: Denis Pintol med vratnicama, Justas Lasickas, Ahmet Muhamedbegovič, Marcel Ratnik in David Sualehe v obrambi, Agustin Doffo, Rui Pedro in Timi Max Elšnik na sredini igrišča, Marko Brest in Nemanja Motika na krilih, Admir Bristrić pa v konici napada.

Prvih enajst Lilla: Lucas Chevalier v vratih, Gabriel Gudmundsson, Samuel Umtiti, Leny Yoro in Tiago Santos v obrambi, Nabil Bentaleb in Benjamin Andre na položajih obrambnih vezistov, Remy Cabella, Ayyoub Bouaddi in Edon Zhegrova pred njima ter Yusuf Yazici v napadu.

Olimpija - Lille
Olimpija - Lille FOTO: Damjan Žibert

S sredine igrišča so prvi krenili nogometaši Olimpije, ki so na težke razmere na stožiškem stadionu zagotovo bolj prilagojeni. Gostje so imeli na začetku tekme kar nekaj težav z vodo na zelenici, ki jim je nekajkrat preprečila natančno podajo. Zmaji so bili prvič nevarni v osmi minuti, ko je Timi Max Elšnik želel zaposliti Admirja Bristrića, a je bila kapetanova podaja za las prekratka. V 12. minuti pa je do prvega strela na tekmi prišel Rui Pedro, a meril naravnost v vratarja Lilla.

V15. minuti pa so prvo nevarno akcijo izpeljali tudi gostje in zadeli. Po desni strani je prodrl Edon Zhegrova in meril z levico, njegov strel pa je proti vratih Olimpije preusmeril Remy Cabella. Njegov prvi strel je Denis Pintol obranil, francoski vezist pa je nato žogo iz neposredne bližine pospravil v gol Olimpije.

Štiri minute po prejetem zadetku so znova zapretili Zmaji. Z razdalje je sprožil Nemanja Motika, a je bil znova na pravem mestu Lucas Chevalier. Lille je nato takoj izvedel hiter protinapad, ki ha je zaključil Yusuf Yazici, a z leve strani meril le v zunanjo stran mreže Olimpije. Je pa v 24. minuti z levico natančno sprožil Zhegrova, ki je meril ob desni vratnici, a se je z izjemno obrambo izkazal Pintol, ki je žogo potisnil v kot za Lille. Po kotu je žogo nerodno izbijal Bristrić in ogrozil vrata Zmajev, zatresel je namreč lastno prečko. Na drugi strani se je neka minut kasneje v ugodnem položaju znašel Motika, ki pa se je nekoliko zapletel in na koncu iztržil le kot, ki pa ga domače moštvo ni izkoristilo.

Olimpija je v želji po izenačenju pritisnila, a si v prvem polčasu nevarnejše priložnosti ni več priigrala. Je pa bil zato v zadnjih nekaj minutah prvega dela igre nekoliko nevarnejši Lille, a si tudi Francozi lepše priložnosti niso več priigrali.

Green Dragonsi so v Stožicah znova postregli z lepo kuliso
Green Dragonsi so v Stožicah znova postregli z lepo kuliso FOTO: Damjan Žibert

Strateg Olimpije Zoran Zeljković je med polčasom opravil prvo menjavo. Svoje mesto na zelenici je moral odstopiti Marko Brest, vstopil pa je Jorge Silva. Domačini so takoj na začetku drugega polčasa prišli do kota z desne strani, ki pa ni obrodil sadov. So pa bili na drugi strani znova učinkoviti Francozi.

Zhegrova je v 55. minuti priigral kot z desne strani, po katerem so gostje izpeljali uigrano akcijo. Ob podaji Ayyouba Bouaddija v kazenski prostor Olimpije se sprva ni najbolje znašel gostujoči kapetan Benjamin Andre, po zmedi v kazenskem prostoru Olimpije pa je žogo v mrežo pospravil Yazici. A veselje turškega napadalca je bilo kratkotrajno, saj so si sodniki v sobi za VAR ogledali posnetek in opazili prepovedan položaj, na srečo Olimpije pa je tako ostalo pri 0:1.

Po dobri uri igre je Zeljković opravil dvojno menjavo. Namesto Justasa Lasickasa je v igro poslal Ivana Posavca, namesto Ruija Pedra pa Saarja Fadido. Le dobro minuto po dvojni menjavi si je Olimpija priigrala sijajno priložnost za izenačenje, ko je po desni strani prodrl Bristrić in podal v kazenski prostor gostov, kjer je do neoviranega strela prišel Motika, a meril naravnost v Chevalierja.

Tekmo so sodili Nemci, glavni sodnik je bil Sven Jablonski, pomočnika Lasse Koslowski in Eduard Beitinger, četrti sodnik Florian Badstübner in sodnika v sobi za VAR Sascha Stegemann ter Benjamin Brand.

V 69. minuti so bili znova nevarni gostje, ko se je po prostem strelu z leve strani in izbijanju domače obrambe žoga odbila naravnost na nogo Yazicija, ki je sprožil z levico, z novo obrambo pa se je izkazal Olimpijin čuvaj mreže. Tri minute kasneje je po še drugi dvojni menjavi posegel Zeljković, ki je namesto Elšnika in Motike v igro poslal Dioga Pinta in Mustafo Nukića.

Po menjavah pa so znova zadeli gostje. Če je bil prvi zadetek Yazicija razveljavljen zaradi prepovedanega položaja, pa je bilo pri drugem vse v redu in turški napadalec je tako kot na prvi medsebojni tekmi poskrbel za vodstvo Lilla z 2:0.

Olimpijo je tako na poti do morebiti vsaj točke čakalo še težje delo. V 87. minuti j sicer do lepe priložnosti prišel Pinto, a tudi on z roba kazenskega prostora meril naravnost v vratarja Lilla in postalo je jasno, da bo Lille tudi drugi medsebojni obračun dobil. Rezultat je tudi po petih minutah sodnikovega dodatka ostal nespremenjen in Lille si je s tretjo zmago zagotovil napredovanje v izločilne boje. Olimpija pa je tako ostala brez možnosti za napredovanje, v zadnjem krogu se bo sicer v gosteh pomerila še s Slovanom iz Bratislave, kjer pa si lahko zagotovi največ tretje mesto v skupini A.

Končna statistika tekme Olimpija vs. Lille
Končna statistika tekme Olimpija vs. Lille FOTO: Sofascore.com

Na drugem srečanju skupine A je Slovan z 2:1 premagal Klaksvik, s čimer si je prav tako kot Lille zagotovil napredovanje v izločilne boje.

...

95'

Konec tekme, zaslužena zmaga Lilla (0:2)

Sven Jablonski je pravkar odpiskal konec srečanja v Stožicah, kjer se po zadetkih Cabelle in Yazicija zmage z 2:0 veselijo nogometaši Lilla. Ti so upravičili vlogo favoritov in si tako tudi dokončno zagotovili napredovanje v izločilne boje Konferenčne lige.