Olimpija do velikega preobrata in zmenka s Turki, Domžale vnovič zmagale, slovo Mure

Riga, 18. 07. 2019 19.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nogometaši Olimpije pod vodstvom Safeta Hadžića so na povratni tekmi kvalifikacij za Ligo Evropa z goloma Endrija Čekičija in Luka Menala premagali zasedbo Rīgas Futbola Skola in nadoknadili zaostanek s prve tekme v Ljubljani, ko so izgubili z 2:3. Mura se je poslovila z novim porazom, Domžale pa so si z novo zmago priigrale zmenek z Malmoejem.

TEKMA

Čeprav je dolgo kazalo na nov hiter evropski konec za Olimpijo, pa se je ta izvlekla z goloma, doseženima v sodniških dodatkih prvega in drugega polčasa povratne tekme. Potem ko so si izbranci Safeta Hadžića na prvi tekmi v Ljubljani močno otežili delo in v vlogi favorita izgubili, sicer tudi tokrat v Rigi niso navdušili z igro, a na koncu le dobili želeno. Ljubljančani so pred tekmo obljubljali napadalno igro od začetka. Toda te v večini prvega polčasa ni bilo na spregled, saj si vse do sodniškega dodatka niso priigrali omembe vredne akcije. Takrat pa je žogo po podaji Tomislava Tomića na približno desetih metrih dobil Endri Čekiči in jo z ne preveč močnim strelom po tleh spravil v mrežo za vodstvo z 1:0.

ČEKIČI

Sicer pa so bili dotlej precej konkretnejši domači, predvsem Darko Lemajič, ki je dvakrat zgrešil cilj iz ugodnega položaja, v 27. minuti pa s podajo z desne strani zadel prečko. Nevaren je bil tudi poskus Tina Vukmanića v 39. minuti, ko je v zadnjem trenutku strel blokiral Vitalijs Maksimenko. V drugem polčasu so imeli gostitelji prvo veliko priložnost, v 56. minuti je Roberts Savalnieks s prostega strela z 20 metrov zadel prečko. To pa je bila dolgo tudi edina resna akcija v drugem delu, Olimpiji namreč nikakor ni uspelo priti do pravega zaključnega strela ob zgoščeni domači obrambi.

Čekiči (levo) še naprej dokazuje, za kako kvalitetnega igralca gre. Zadel je že na tretji (od štirih) uradni tekmi Olimpije v tej sezone. Odločil je tudi pripravljalno tekmo s Partizanom. FOTO: Damjan Žibert

Šele v 82. minuti je s približno 20 metrov poskusil Ante Vukušić, ki pa je žogo poslal kak meter mimo vratnice. Ko je kazalo, da bodo Latvijci zadržali minimalno prednost v skupnem seštevku, pa je v drugi minuti sodniškega dodatka Olimpija prišla do želenega vodstva. Vukušić je v kazenskem prostoru šibko streljal, a dovolj dobro, da je domači vratar žogo le preusmeril v vratnico, odbito žogo pa je iz bližine v mrežo pospravil Luka Menalo za veselje ljubljanske ekipe. Olimpija se je z zmago tako uvrstila v drugi krog kvalifikacij Lige Evropa, kjer jih čaka turška zasedba Yeni Malatyaspor, sicer peta ekipa minule sezone turške Süper Lig.

MENALO

Mura z novim porazom zaključila evropsko pot
Nogometaši Mure so na povratni tekmi 1. kroga kvalifikacij za evropsko ligo doma izgubili proti Maccabiju Haifi z 2:3 (1:2). Na prvi tekmi pred tednom dni v Izraelu je Maccabi zmagal z 2:0. Igralci iz Murske Sobote so tako končali nastope v evropski ligi. Murskosoboška Fazanerija je po 21 letih znova gostila evropsko tekmo. Na žalost prekmurskih gledalcev se je končala po željah Maccabija iz Haife. Izraelski podprvak je zmagal še drugič v tednu dni in končal evropsko sezono Mure, ki je sicer pokazala pogumno predstavo. Mura je obračun začela sanjsko. V šesti minuti so domači z leve strani iskali priložnost za zaključni strel, eden od izraelskih branilcev je žogo z glavo odbil, vendar le do Luke Bobičanca. Ta je takoj udaril po žogi in jo spravil v gol med nogami vratarja Guya Haimova. V 21. minuti je Maccabi zadel, a je bil Yarden Shua v prepovedanem položaju. Šest minut kasneje so Sobočani prišli do nove lepe priložnosti. Podaja z desne strani je letela na drugo vratnico proti Tomiju Horvatu, Haimov je bil že premagan, Ernest Mabouka pa je v zadnjem trenutku rešil svoje moštvo. V 31. minuti je Fazanerijo utišal Mohamed Awwad. Na levi strani kazenskega prostora je iz igre vrgel Aleksandra Boškovića in z močnim strelom premagal Matka Obradovića. Izraelski protinapad štiri minute kasneje pa je znova obrodil sadove. Na 1:2 je povišal Yuval Ashkenazi.

Maccabi je bil v drugem polčasu bolj podjeten, v 75. minuti pa je razblinil še zadnje upe Murinih nogometašev. Ashkenazi je v dvoboju ena na ena z Obradovićem brez težav zadel, Muri je na dveh tekmah zabil tri gole. V 81. minuti je za končnih 2:3 zadel Klemen Šturm.

MURA

Domžale z novo zmago do zmenka z Malmoejem
Nogometaši Domžal so na povratni tekmi 1. kroga kvalifikacij za evropsko ligo doma premagali malteški Balzan z 1:0 (1:0) in si zagotovili 2. krog. Domžalčani, ki so prvo tekmo v gosteh dobili s 4:3, se bodo v 2. krogu pomerili z Malmöjem.

DOMZALE

Izbranci Simona Rožmana so si na Malti - čeprav ne brez težav - priigrali ugodno izhodišče za povratno tekmo. To so končali po pričakovanjih - s prebojem v 2. kvalifikacijski krog, čeprav so igrali brez poškodovanih Dejana Lazarevića in Marca Da Silve. Domžalčani so tekmo bolje začeli in povedli v 21. minuti, ko je Josip Ćorluka podal žogo v kazenski prostor Balzana. Na levi strani je Gregor Sikošek z glavo žogo vrnil pred vrata, kjer jo je Slobodan Vuk, strelec že na prvi tekmi, prav tako z glavo poslal v mrežo za skupni izid 5:3. Do konca polčasa gledalci ob nadzorovani igri Domžal niso videli prav posebej razburljivih akcij, velja omeniti še 30. minuto, ko je s prostega strela z leve strani Senijad Ibričić žogo poslal proti vratom, gostujoči vratar pa jo je s konicami prstov odbil čez prečko. V drugem polčasu je v 51. minuti z roba kazenskega prostora streljal Matej Podlogar, vratar Balzana pa se je izkazal in žogo odbil v kot. Novo priložnost so imeli domači v 76. minuti, ko je Žiga Repas prišel do strela z desetih metrov, spet se je izkazal vratar gostov.

Rigas Futbol Skola - Olimpija 0:2 (0:1) /3:2/