Začeli z devetimi, po prvem polčasu zaostajali z 0:7, nato izsilili predčasen konec

Lizbona, 28. 11. 2021 10.04 |

V soboto zvečer smo bili priča neverjetnim dogodkom v portugalskem prvenstvu. Belenenses, ki se bori za obstanek, je gostil Benfico. Domačini pa so zaradi izbruha koronavirusnih okužb na voljo imeli le devet nogometašev, od tega dva vratarja. Kljub temu je portugalska zveza vztrajala, da se tekma mora odigrati. In rezultat? Benfica je že ob polčasu vodila s 7:0. Nogometaši Belenensesa nato niso želeli nadaljevati, ko so se po 30 minutah vendarle vrnili na igrišče, pa jih je bilo le še sedem. Nato je eden od sedmerice zaigral poškodbo in srečanje je bilo predčasno prekinjeno, ker domači niso imeli več dovolj igralcev. Predsednik kluba je vse skupaj spremljal v solzah.

Začetna postava Belenensesa proti Benfici:

Belenenses je imel za derbi z Benfico na voljo le devet nogometašev, pa še to sta bila dva vratarja. Kljub temu se je srečanje začelo normalno, Benfica pa je povedla po manj kot 30 sekundah, ko so si domači zabili avtogol. Po dobre pol ure igre je na semaforju pisalo 0:4, v zadnjih devetih minutah polčasa pa so orli še trikrat merili v polno za izjemno prednost 7:0. Darwin Nunez se je izkazal s hat-trickom.

Že med polčasom domači, ki so trenutno 16. od 18 ekip v portugalskem prvenstvu, niso želeli nadaljevati. Po 15 minutah jih sploh ni bilo nazaj na zelenico, potem pa so jih odgovorni le prepričali in obračun se je nadaljeval s približno polurno zamudo. A tokrat je bilo na igrišču še manj nogometašev Belenensesa, in sicer sedem.

Uefina pravila zapovedujejo, da je tekma regularna, če je na vsaki strani vsaj sedem igralcev. Zato je že v prvi minuti nadaljevanja rezervi vratar Joao Monteiro, ki je tokrat igral na sredini igrišča, nabil žogo v avt in se usedel na zelenico, češ da gre za poškodbo. Sodniku ni preostalo drugega, kot da srečanje predčasno prekine. Monteiro je zatem vstal in se normalno rokoval s sodniško ekipo in preostalimi nogometaši. Čeprav je bilo odigranih le 46 minut, bo tekma najverjetneje zabeležena z rezultatom, ki je bil takrat na semaforju, torej 0:7.

Milo rečeno bizaren potek dogodkov je sprožil ogromno polemik med portugalsko javnostjo. Na Twitterju se je oglasil celo Bernardo Silva, nekdanji nogometaš Benfice in velik navijač orlov, ki ni razumel, zakaj se je tekma sploh začela. "Kaj je to? Ali sem edini, ki ne razume, zakaj tekma ni bila prestavljena?" se je spraševal zvezdnik Manchester Cityja.

"Točno to, prijatelj. Res ne razumem. Ali pa smo mi tisti, ki ne razmišljamo pravilno. Človek lahko samo skomigne z rameni," mu je odgovoril Wolverhamptonov Ruben Neves

Nogometaši Belenensesa so se z izjavo za javnost oglasili že pred začetkom tekme. "Smisel nogometa je v tekmovalnosti. Smisel nogometa je v športnem duhu. Smisel nogometa je, če ustreza dobrobitu javnega zdravja. Danes je nogomet izgubil svoje srce," so zapisali.

Predsednik kluba Rui Pedro Soares, ki je razplet ob zelenici pospremil v solzah, pa je – zanimivo – pred tekmo povedal, da portugalske zveze ni prosil, da tekmo prestavi, ker se je bal, da se bo pojavil zaplet v sporedu tekem v nadaljevanju sezone. Dejal je le, da je bil koledar preslabo načrtovan in da so posledice sedaj jasno vidne.