Sistem video sodniškega pomočnika (VAR) se v Angliji uporablja od leta 2019. Številni mu očitajo, da ima po petih letih še vedno preveč pomanjkljivosti. Čeprav je njegova uvedba nedvomno zmanjšala število napačnih odločitev, jih ni povsem odpravila. Obenem pa se zdi, da je spornih situacij morda še celo več kot prej.
Spomnimo se samo razveljavljenega gola Luisa Diaza proti Tottenhamu, ko so v sobi za VAR takoj dojeli, da je šlo za napako, vendar ga zaradi okornih pravil niso smeli priznati.
Predlog o odpravi sistema VAR so vložili pri Wolverhamptonu. V klubu so zapisali, da so se za predlog odločili po skrbnem premisleku in z velikim spoštovanjem do Premier League, sodniške organizacije (PGMOL) in tekmecev.
"Nikogar ne krivimo, zgolj iščemo najboljšo mogočo rešitev za nogomet. Vsi deležniki se trudimo, da bi bila uvedba tehnologije uspešna, vendar je po petih letih uporabe čas za kritično in konstruktivno debato o prihodnosti sistema VAR," so zapisali in nato pojasnili:
"Menimo, da je cena, ki jo plačujemo za majhno izboljšavo v natančnosti in pravilnosti odločitev, prevelika in v nasprotju z duhom nogometne igre. Zato bi morali sistem VAR z začetkom sezone 2024/2025 odpraviti."
O usodi VAR-a bodo klubi razpravljali na naslednjem letnem srečanju 6. junija, za spremembo pa je potrebna dvotretjinska večina, kar pomeni, da bi se moralo mnenju Wolverhamptona pridružiti vsaj še 13 klubov. Pri Premier League so sicer zapisali, da še naprej podpirajo uporabo sistema, saj da ta močno olajša sodniško delo in prispeva k bolj pravičnim odločitvam. Istega mnenja je tudi sodniška organizacija.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.