Remi na večnem derbiju, Sežanci poglobili krizo prvakov

Celje, Maribor, 27. 02. 2021 16.02 |

Nogometaši Tabora iz Sežane so na gostovanju pri aktualnih prvakih iz Celja zabeležili visoko zmago s 3:0. Odločile so prve minute drugega dela, ko so Sežanci dosegli dva zadetka in s tem dokončno zapečatili usodo domačinov. V večnem derbiju pa sta se Maribor in Olimpija razšla neodločeno, bilo je 1:1. Zmaje je v vodstvo popeljal Antonio Delamea Mlinar, pred odmorom pa je izenačil Aljoša Matko.

Tretji večni derbi sezone se je končal z 1:1, tako kot že prvi v Ljudskem vrtu. Tako sta ekipi točkovno še naprej izenačeni na vrhu lestvice, v medsebojnih dvobojih pa so v prednosti zeleno-beli, ki imajo ob tem še zmago z 2:0 iz Ljubljane.

Ljubljančani, pri katerih ni smel igrati kaznovani Radivoj Bosić, v napadu pa je namesto Andresa Vombergarja začel Mihailo Perović, so kmalu po začetku tekme že morali poseči po prvi menjavi – Matica Finka, ki si je poškodoval mišico, je zamenjal Jan Andrejašič. Toda to ni zmedlo gostov, ki so povedli v enajsti minuti, potem ko je po prostem strelu Anteja Ćorića z leve strani Antonio Delamea Mlinar spretno zadel s strelom z glavo.

Ljubljanski srednji branilec je do strela z glavo prišel tudi v 20. minuti, a je bil takrat premalo natančen. Mariborčani, ki so med drugim pogrešali poškodovanega Rudija Požega Vancaša, so prvič resno zagrozili v 31. minuti, potem ko je nevarno streljal Aljoša Matko v kazenskem prostoru, Žigi Frelihu pa je žogo uspelo odbiti čez gol.

V 42. minuti so Mariborčani, ki so v drugi polovici polčasa prevzeli pobudo, prišli do novega strela, poskus Jana Mlakarja z 20 metrov pa je ustavil Frelih. Ta pa je moral žogo iz svoje mreže pobrati v zadnjih trenutkih prvega dela, ko je po samostojnem prodoru in ob Delamei Mlinarju do strela v kazenskem prostoru prišel Matko, ki je uspešno matiral ljubljanskega vratarja.

Statistika tekme Maribor – Olimpija
Statistika tekme Maribor – Olimpija FOTO: Sofascore.com

V drugem polčasu je v 49. minuti najprej od daleč poskusil Timi Max Elšnik, čigar strel je Ažbe Jug ukrotil z nekaj težavami. Sledilo je obdobje brez pravih nevarnosti, v 64. minuti so sicer gostje neuspešno zahtevali najstrožjo kazen zaradi domnevnega igranja z roko.

Maribor bo v 25. krogu prihodnjo soboto gostoval v Novi Gorici, Olimpija pa bo dan pozneje gostila Celje.

V 75. minuti je s strelom poskusil še strelec na obeh predhodnih derbijih, Đorđe Ivanović, a neuspešno, v 81. minuti pa je akcijo iz ugodnega položaja slabo zaključil Vombergar. So pa Ljubljančani v 86. minuti ostali brez Michaela Pavlovića, ki je dobil svoj drugi rumeni karton in moral iz igre. Že v sodniškem dodatku je za številčno močnejše Mariborčane nenevaren poskus z glavo sprožil Gregor Bajde, kljub pritisku vijoličnih v teh trenutkih pa se izid ni več spremenil.

Statistika tekme Celje – Tabor Sežana
Statistika tekme Celje – Tabor Sežana FOTO: Sofascore.com

Državni prvaki kljub menjavi trenerja ne najdejo poti iz rezultatske krize. Po preblisku in zmagi v Mariboru so doživeli še četrti poraz v spomladanskem delu in so na osmem mestu, prednje se je prebil prav današnji tekmec, ki je na šesti spomladanski tekmi vendarle vpisal novo zmago, sploh prvo v sezoni na gostovanjih.

Celjani so podjetneje začeli tekmo, prišli nekajkrat v kazenski prostor gostov, a niso posebej ogrozili Jana Koprivca v vratih Tabora. Kraševci so pozneje vzpostavili ravnotežje, v 33. minuti pa je bilo dotlej še najnevarnejše pred enimi ali drugimi vrati, ko se je žoga kotalila pred vrati Celja, Dinu Stančiču, samemu pred Matjažem Rozmanom, pa ni uspelo do nje.

V 34. minuti je spet poskusil Stančič, udaril je z roba kazenskega prostora, a le za malenkost zgrešil levi zgornji kot vrat vratarja Celja. Zadetek gostov je bil tako vse bližje, v 35. minuti pa so ga ti tudi dosegli, ko je s 14 metrov zadel Leon Sever. Štiri minute pozneje so imeli izbranci Igorja Božiča novo veliko priložnost, a je Rozman v zadnjem trenutku malo pred golovo črto izbil žogo pred "pritiskajočim" Stančičem. V 41. minuti je na drugi strani poskusil Amadej Brecl, a Koprivec ni imel prav nikakršnih težav.

Le nekaj sekund po začetku drugega polčasa je Tabor podvojil prednost, ko je na robu kazenskega prostora žogo sprejel Fahd Ndzengue, prišel sam pred Rozmana in ga ugnal za 2:0. Nekaj trenutkov pozneje so domači zaostajali že z 0:3, potem ko je Dušan Stojinović nespretno v lastno mrežo pospravil žogo po Ndzenguejevi podaji pred vrata.

Nevarno je bilo tudi v 54. minuti, ko je pred vrati z glavo poskusil Hristos Rovas, a je žoga zletela čez prečko. Jiri Jarošik na celjski klopi je skušal z menjavami rešiti, kar se je še rešiti dalo, toda v 65. minuti bi Rovas po protinapadu lahko še povečal prednost gostov, a je spet zgrešil cilj. Sežanci so v 79. minuti ostali z igralcem manj, potem ko je Mihael Briški dobil drugi rumeni karton, toda napadalno precej slabotnim Celjanom ni uspelo unovčiti niti številčne prednosti.