Slovenci nesrečno ostali brez vseh treh točk, a ostajajo v igri za napredovanje

Celje, 27. 03. 2021 17.43 |

Na drugi tekmi slovenske izbrane vrste na evropskem prvenstvu do 21 let je dolgo kazalo na zgodovinsko prvo zmago, potem ko je v 35. minuti v polno meril Aljoša Matko. V 86. minuti pa je za Češko izenačil Nik Prelec, ki je po nesrečnem posredovanju zabil avtogol in s tem postavil končni izid 1:1. Varovanci Milenka Ačimovića imajo pred zadnjim krogom eno točko, za napredovanje pa bodo potrebovali zmago proti Italiji in ugoden razplet na tekmi med Španijo in Češko. Nogometaši furije so se sicer v Ljudskem vrtu z Italijani razšli brez zadetkov.

Milenko Ačimović je priložnost že od prve minute ponudil napadalcema Žanu Medvedu in Niku Prelcu, ki sta bila proti Španiji na klopi, obenem pa je zopet začel tudi Aljoša Matko, kar je napovedovalo, da bo Slovenija tokrat igrala bistveno bolj napadalno kot na prvi tekmi. V osrčju zadnje vrste je začel Sven Šoštarič Karić, Žan Zaletel pa se je s položaja osrednjega branilca pomaknil v zvezno vrsto.

Čehi so se na prvi tekmi proti Italijanom izkazali za izredno zahtevne nasprotnike in na koncu zasluženo prišli do remija (1:1), proti Sloveniji pa vsaj v prvem polčasu niso pokazali veliko. Sicer so imeli nekaj polpriložnosti, a je bil vselej na mestu vratar Igor Vekić, ki je kar nekaj preglavic povzročal že Špancem, pa čeprav je na koncu prejel tri zadetke.

Slovenci v prvem delu niso bili posebej nevarni, so pa kljub temu prišli do edinega zadetka. V 32. minuti je Adam Gnezda Čerin poslal predložek z leve strani, nato pa se je žoga po pravem fliperju odbila do Matka, ki je z neposredne bližine v slogu pravih napadalcev ugnal Martina Jedličko. To je bil zgodovinski prvi zadetek slovenske izbrane vrste do 21 let na evropskih prvenstvih.

Statistika Aljoše Matka proti Češki
Statistika Aljoše Matka proti Češki FOTO: Sofascore.com

Čehi so se ob uvodu v drugi polčas s tremi menjavami podali v lov na preobrat. Sprva jim to sicer ni uspevalo, saj je slovenska obramba s pomočjo sredine ohranjala žogo stran od Vekićevih vrat. V nadaljevanju pa so Čehi predvsem po desni strani vse bolj pritiskali.

V zadnjem krogu prvega dela v torek, 30. marca, se bodo Italijani ob 21. uri v Mariboru srečali z varovanci Mileta Aćimovića, ob istem času pa se bo v Celju začel obračun med Španijo in Češko.

V 66. minuti je poskus Michala Sadileka blokiral slovenski branilec, minuto kasneje pa je podajo z desne moral razčistiti Vekić. Pritisk Češke se je stopnjeval, Tomaš Ostrak je v 72. minuti po podaji z desne žogo poslal čez vratnico. Slovenija je po velikem pritisku nasprotnika v 77. minuti prišla do nevarne priložnosti iz protinapada. Po lepi podaji je v kazenski prostor stekel Žan Medved, njegov strel pa je ubranil vratar Jedlička.

V zadnjih desetih minutah je Češka vnovič poskusila s pritiskom na slovenski gol, ki pa se je ob smoli Prelca obrestoval. Nizki prosti strel z leve strani je slovenski vezist nerodno odbil v mrežo. Češki bi nato v sodnikovem dodatku skoraj uspel popoln preobrat, a je strel Mateja Chaluša po kotu zletel čez gol.

"Fantje so odgarali vseh 90 minut. Žal se ni izteklo, da bi zmagali, so pa spet pustili srce na igrišče. Pokazali so karakter, pokazali, kako se gara za slovenski dres. Vsi vemo, kdo se Čehi. Prišlo so na prvenstvo z veliko kvalitete, tako da lahko samo čestitam svojim fantom," je po tekmi za RTV Slovenija povedal selektor Ačimović.

"Vedeli smo, da bo težka tekma, da bodo Čehi igrali na preskok, a igrali smo na zmago. Iskali smo pot do vseh treh točk, sigurno, da na taki tekmi lepote ni veliko. To je za fante druga tekma v štirih dneh, tako da le poklon, da jim je uspelo sestaviti takšno predstavo," je še dodal Ačimović.

Statistika tekme Slovenija - Češka
Statistika tekme Slovenija - Češka FOTO: Sofascore.com

Remi brez zadetkov na derbiju
Derbi skupine B evropskega prvenstva do 21 let v Mariboru med Španijo in Italijo se je končal brez zmagovalca. Na vrhu razpredelnice ostaja Španija, ki je v uvodnem nastopu premagala Slovenijo s 3:0, drugo mesto zasedata Češka in Italija, ki imata po dve točki (v prvem krogu sta remizirali 1:1), četrta pa je Slovenija.

Dvoboj med Španijo in Italijo je bil vrhunec prvega dela evropskega prvenstva do 21 let, ki poteka v Sloveniji in na Madžarskem. Gre za reprezentanci, ki sta v tej kategoriji rekorderki po naslovih. Vsaka je petkrat stala na vrhu Evrope. Španci so bili prvaki 1986, 1998, 2011, 2013 in 2019, Italijani pa 1992, 1994, 1996, 2000 ter 2004. Prvi imajo ob tem še tri srebrne medalje in dve bronasti, slednji pa so še dvakrat igrali v finalih.

Temu primerno je sledil potek tekme. Nobena ekipa se ni naprezala v napadu, ampak je bila pozorna predvsem na obrambo. Priložnosti je bilo malo. V prvem polčasu je Špance rešil vratar Alvaro Fernandez, ki je v 31. minuti žogo po strelu Davida Fratessija odbil v prečnik, v drugem delu pa so bili bližje zadetku Španci, branilci naslova iz Vidma 2019.

A to šele potem, ko so se v 86. minuti razplamtele strasti in je moral nemški sodnik tri igralce poslati v slačilnico. Španija je z igralcem več prišla do dveh izjemnih priložnosti za tri točke. V 92. minuti je strel Pipe vratar Marco Carnesecchi s skrajnimi napori preusmeril čez gol, poskus Manuja Garcie minuto za tem pa je po odboju od italijanske obrambe končal mimo vrat.