SP v nogometu 2022

Argentinci z zasluženo zmago nad Poljsko kot prvi iz skupine C v osmino finala

Doha, 30. 11. 2022 20.07 |

Pred zadnjima obračunoma v skupini C so imele še vse štiri reprezentance možnosti za napredovanje v izločilne boje. V dvoboju med Argentino in Poljsko je imela veliko terensko premoč prva, ki je vse skupaj kronala z goloma Mac Allisterja in Alvareza za prepričljivo zmago 2:0 in posledično prvo mesto v omenjeni skupini. Gavči se bodo v sobotnem dvoboju osmine finala pomerili z izbrano vrsto Avstralije.

Mnogi so pred tekmo pričakovali zelo negotov obračun med Argentino in Poljsko za preboj v osmino finala letošnjega svetovnega prvenstva. A dobili smo vse prej kot enakovreden boj, saj so praktično vseh 90 minut igre gavči narekovali ritem in nizali priložnosti kot po tekočem traku.

Statistika tekme: Argentina vs. Poljska 2:0
Statistika tekme: Argentina vs. Poljska 2:0 FOTO: Sofascore.com

Že v 10. minuti je prvi zvezdnik reprezentance, ki jo vodi Lionel Scaloni, v pravem slalomu obšel praktično celotno poljsko obrambo, toda na koncu mu je slavje preprečil nocoj izjemni čuvaj mreže poljske izbrane vrste Wojciech Szczesny. Argentinci so bili predvsem nevarni z obeh krilnih položajev, prek katerih sta veliko preglavic poljski obrambni vrsti povzročala Angel Di Maria na desni oziroma Julian Alvarez na levi strani. Argentina je v razmiku petih minut, natančneje med 28. in 33. minuto, dvakrat močno zapretila: najprej je Acuna po sicer slabem poskusu Alvareza prišel do zaključnega strela, ki pa je končal tik ob levi vratnici. Nato pa je Di Maria kar neposredno iz kota skorajda presenetil Szczesnyja, ki pa je s skrajnimi močmi žogo odbil v kot.

V 36. minuti smo videli sporno situacijo, ko je po visokem predložku v poljski kazenski prostor Szczesny (nehote) z roko v boju za žogo v zraku "udaril" Lionela Messija, po čigar padcu je glavni sodnik tekme - Nizozemec Danny Makkelie - po ogledu video posnetka ocenil, da je šlo za prekršek in posledično pokazal na belo piko. Pravica skazica bi lahko dejali, saj je prvi argentinski zvezdnik po izjemni paradi poljskega vratarja zapravil enajstmetrovko in ostalo je pri začetnem izidu 0:0. Argentinci tako niso znali kronati izredne premoči v prvem delu igre, toda to, kar so zapravili pred odhodom na glavni odmor, so Messi in druščina naposled le unovčili že v drugi minuti nadaljevanja, ko je Mac Allister bolj po sreči z nerodnim strelom premagal do tega trenutka brezhibnega Szczesnyja.

Argentinski pritisk tudi v drugem polčasu ni pojenjal. Tako je Albiceleste v 68. minuti podvojil svoje vodstvo, ko je agilni Alvarez izkoristil lepo podajo Enza Hernandeza za 2:0. Poljski selektor je skušal s številni menjavami spremeniti potek dvoboja, a brez pravega učinka. Scalonijevi varovanci so brez težav nadzorovali potek srečanja in se po zaključnem sodnikovem žvižgu veselili preboja v osmino finala, kjer jih v soboto čaka zmenek z Avstralijo.