Argentinci na krilih vratarja Martineza na polfinalni 'zmenek' s Hrvaško

Lusail, 09. 12. 2022 22.44 |

Marko Juvan, STA
171

Četrtfinalni obračun na SP v Katarju med Nizozemsko in Argentino je bil hkrati tudi dvoboj reprezentanc, ki sta dvigali formo. Zadnja dva obračuna Argentine in Nizozemske na mundialu sta se končala brez zadetkov. Tokrat je bilo povsem drugače. Sprva je bil glavni na sceni Lionel Messi, ki je v prvem polčasu najprej lepo podal do strelca Nahuela Moline, v drugem pa je uspešno izvedel enajstmetrovko za 2:0. Trikratni svetovni podprvaki Nizozemci, ki večji del tekme niso pokazali praktično ničesar v napadu, pa so se začeli vračati v igro z vstopom Wouta Weghorsta, ki je v 83. minuti in enajsti sodniškega dodatka z dvema goloma izsilil podaljšek. Sledile so enajstmetrovke. Emiliano Martinez je obranil prva dva nizozemska strela, odločilnega pa je zadel Lautaro Martinez. Gavči tako ostajajo v igri za svoj prvi naslov prvaka sveta po letu 1986 in skupno tretjega.

Argentinci in Nizozemci so tekmo začeli previdno, so pa imeli Južnoameričani vse več pobude in v 35. minuti so povedli. Lionel Messi je z mojstrsko podajo presekal nizozemsko obrambo in našel Nahuela Molino, ta pa je nato v kazenskem prostoru matiral Andriesa Nopperta. Za Messija je bila to peta asistenca v izločilnih bojih svetovnih prvenstev, kar je po podatkih Opte največ od leta 1966, ko so začeli beležiti te podatke. Pred tem je bil s štirimi rekorder Brazilec Pele. Uvod drugega polčasa ni bil posebej razburljiv, je pa Messi v 63. minuti imel na voljo prosti strel z 20 metrov, vendar je žogo poslal malce čez gol. Nizozemci v napadu niso pokazali veliko, do 70. minuti so sprožili le en strel, še ta ni letel v okvir vrat. Zato pa so v 71. minuti Argentinci prišli do najstrožje kazni, ko je Denzel Dumfries nepravilno ustavil Marcosa Acuno. Za strel z bele pike se je v 73. minuti odločil Messi in ga tudi uspešno izvedel. Messi je tako dosegel svoj deseti gol na mundialih in se na vrhu te argentinske lestvice izenačil z Gabrielom Batistuto. V 83. minuti je oranžnim upanje vzbudil Wout Weghorst, ki je z glavo zadel za 1:2, v 89. pa je po prekršku nad Nathanom Akejem zavrela kri igralcem, ki so se prerivali, vse skupaj pa se je končalo z nekaj rumenimi kartoni.

Nizozemska vs Argentina
Nizozemska vs Argentina FOTO: Sofascore.com

V 11. minuti sodniškega dodatka pa so Nizozemci izenačili. Na voljo so imeli prosti strel z 20 metrov, Teun Koopmeiners je presenetil argentinsko obrambo z nizko podajo do Weghorsta, ta 197 centimetrov visoki igralec Besiktasa pa je nato žogo potisnil v mrežo za najpoznejši zadetek v rednem delu tekme v zgodovini SP oziroma od začetka zbiranja podatkov leta 1966.

V podaljšku je Lautaro Martinez dvakrat prišel do priložnosti, v 120. minuti pa je še Enzo Fernandez z roba kazenskega prostora zadel še vratnico. Pri strelih z bele pike je vratar Martinez sprva obranil strela Virgila van Dijka in Berghuisa, Fernandez pa je zgrešil edinega pri Argentincih, pri katerih je nato odločilnega zanesljivo izvedel Lautaro Martinez.

Preostali četrtfinalni tekmi bosta v soboto. V Dohi bosta igrala Maroko in Portugalska, v Al Koru pa branilka naslova Francija in Anglija.

Lionel Messi vs Nizozemska
Lionel Messi vs Nizozemska FOTO: AP

Izid, četrtfinale:
Argentina – Nizozemska 6:5* 2:2 (1:0)
Molina 35., Messi 72./11m; Weghorst 81., 101.
* po izvajanju enajstmetrovk

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

22.59

Hvala za vašo pozornost, bodite z nami tudi v soboto, ko bomo pospremili še preostali dve tekmi četrtfinala nogometnega SP v Katarju.

22.55
22.50

ARGENTINA V POLFINALU SP!!!

22.43

Damian Emiliano Martínez postaja argentinski junak!! Obranil je že dve enajstmetrovki tulipanov!!

22.35

Potnika v polfinale, kjer že čaka Hrvaška, bo odločilo streljanje najstrožjih kazni. Argentinci so imeli v izdihljajih podaljška sicer še eno veliko priložnost, a je Fernandez zadel okvir vrat.