Giroud in Mbappe z novimi mejniki popeljala Francijo v četrtfinale

Doha, 04. 12. 2022 18.33 |

Nina Mihalič
50

Na svetovnem prvenstvu v Katarju ni več prostora za napake. V soboto so se začeli izločilni boji. V osmini finala sta se najprej pomerili Nizozemska in ZDA, uspešnejši so bili tulipani. Nato pa je sledil še dvoboj med Avstralijo in Argentino, kjer so Messi in druščina upravičili vlogo favorita. V prvem nedeljskem obračunu so se aktualni svetovni prvaki pomerili s Poljaki. Oliver Giroud je ob koncu prvega polčasa popeljal Francoze v vodstvo (1:0), v drugem je dva zadetka dodal še Kylian Mbappe (3:0). Globoko v sodnikovem dodatku je do zadetka prišel tudi Robert Lewandowski. Poljaki so se na koncu veselili častnega zadetka, Francozi pa uvrstitve v četrtfinale tega svetovnega prvenstva, kjer se bodo pomerili z zmagovalcem srečanja med Anglijo in Senegalom.

Kylian Mbappe v središču dogajanja.
Kylian Mbappe v središču dogajanja. FOTO: AP

Francozi so kljub številnim poškodbam že pokazali, da pokala ne bodo kar tako predali v druge roke. Kljub temu, da v ekipi ni Karima Benzemaja, dobitnika letošnje prestižne nagrade zlata žoga, pa se zdi, da ima mladi napadalec PSG-ja, Kylian Mbappe vse v svojih nogah. In tako se je izkazalo tudi v nadaljevanju. Kljub nesrečnemu porazu v zadnjem krogu skupine proti Tuniziji se zdi, da to ni omajalo francoske samozavesti.

V začetnih postavah obeh ekip tako ni bilo nikakršnih posebnosti. Raphael Varane je že v četrti minuti imel lepo priložnost, toda žogo je z glavo udaril mimo gola. Tekma se je začela precej aktivno, razigrani ekipi pa sta napovedovali trd boj. Mbappe je v deveti minuti žogo lepo spravil v kazenski prostor, toda Poljaki so se ubranili in žogo poslali z igrišča. Francozi so v nadaljevanju obkolili nasprotnikov gol, toda Szczesny ni imel večjih težav. V 15. minuti je imel Oliver Giroud novo priložnost, toda Szczesny je bil na pravem mestu in žogo zadržal v svojih rokah. Nato je zapretil še Dembele, toda Poljak je bil znova brez težav. V 21. minuti je bil prvič na današnji tekmi nevaren tudi Lewandowski, toda žoga ni našla poti v mrežo.

V 29. minuti je imel Giroud zlato priložnost, da se zavihti povsem na vrh lestvice francoskih strelcev (S Henryjem sta si delila prvo mesto, oba sta imela takrat 51 zadetkov). Po lepi podaji Dembeleja v kazenskem prostoru je ostal sam pred vrati, toda žoga ni končala v mreži. V 38. minuti so Poljaki pripravili pravo ofenzivo na nasprotnikov gol, Francozi pa so se z nekaj sreče izmazali, da niso prejeli zadetka. V 44. minuti je svoj tretji zadetek na tem prvenstvu dosegel Giroud. Torej, kar mu ni uspelo v 29. minuti, mu je uspelo takrat. 52 zadetkov za francosko reprezentanco ga postavlja na sam vrh te lestvice.

Statistika današnje tekme
Statistika današnje tekme FOTO: Sofascore.com

Začetek drugega polčasa ni ponudil večjih pretresov na zelenici. Na stadionu Al Thumama v Dohi se je zdelo, da imajo Francozi vse pod kontrolo, prednost, ki so jo priigrali v prvem polčasu, so želeli še nadgraditi. V 56. minuti je to skoraj uspelo Mbappeju, toda pri strelu na gol se je žoga odbila od noge enega izmed poljskih igralcev in tako končala izven igrišča. Tako kot so bili precej aktivni francoski igralci, so bili tudi njihovi navijači na tribunah. Za nov val navdušenja je v 74. minuti poskrbel še Mbappe, ki je dosegel že svoj 4. zadetek na tem svetovnem prvenstvu. Komaj 23-letni Francoz jih je na svetovnih prvenstvih do tedaj zbral že osem.

Po podaji Dembeleja si je žogo lepo namestil na nogo in z natančnim strelom premagal poljskega vratarja. Mbappe je v 90. minuti udaril še enkrat in dosegel že drugi zadetek na tekmi. Mladi Francoz je na tej tekmi zablestel v vsem svojem sijaju in upravičil vlogo enega najboljših nogometašev na svetu. S petim zadetkom na prvenstvu in devetim na svetovnih prvenstvih je Mbappe tudi podrl rekord Peleja za največ doseženih zadetkov na svetovnih prvenstvih pred 24. letom starosti. Globoko v sodnikovem dodatku (90+9), je do gola prišel tudi Lewandowski. 11-metrovko je izvajal zaradi igre z roko Dayota Upamecanoja. Po tem je sodnik zapiskal konec tekme, Poljaki so se veselili častnega zadetka, Francozi pa uvrstitve v četrtfinale.