SP v nogometu 2022

Gakpo in Klaassen v polno za prvo zmago Nizozemske na letošnjem SP

Al-Thumama, 21. 11. 2022 19.01 |

Po zmagi Ekvadorja na uvodni tekmi letošnjega mundiala, sta se na drugi tekmi prvega kroga v skupini A pomerila aktualni afriški prvak Senegal in trikrat drugouvrščena reprezentanca na svetovnih prvenstvih Nizozemska, ki jo vodi najstarejši selektor na letošnjem SP in sicer 71-letni Louis van Gaal. Varovanci slednjega so po sicer precej izenačenem obračunu šele v 84. in nato še v 99. minuti strli obrambo Senegala in slavili z 2:0.

Po prvi tekmi današnjega dne, na kateri je Anglija s kar 6:2 ugnala Iran, je sedaj na vrsti še druga tekma uvodnega kroga v skupini A.

Prva priložnost na tekmi je sicer pripadla Senegalcem, ki se morajo znajti brez prvega zvezdnika Sadia Maneja, ki je primoran mundial izpustiti zaradi poškodbe. Po uvodnem naletu so Nizozemci prevzeli pobudo in si že v prvi minuti priigrali lepo priložnost, a po fliperju žoge Cody Gakpo, Steven Bergwijn in Daley Blind niso uspeli zadeti.

V deveti minuti je do strela z levico prišel Ismaila Sarr, a meril prek vrat. Na drugi strani je po podaji Gakpoja do strela z glavo prišel Blind in meril kakšen meter mimo leve vratnice. Še lepšo priložnost je imel v 19. minuti Frenkie de Jong, ki pa je bil po podaji Stevena Berghuisa v Senegalovem kazenskem prostoru neodločen in tako ni prišel do zaključnega strela.

Po pol ure igre je močno z levico sprožil še Berghuis, a se je žoga odbila od enega izmed branilcev in končala nad golom Chelseajevega Edouarda Mendyja.

Po zelo izenačenem prvem polčasu zadetkov nismo videli in ekipi sta na glavni odmor odšli z začetnim rezultatom 0:0.

V drugem je do prve resne priložnosti prišla Nizozemska, za katero je kapetan Virgil van Dijk sprožil z glavo, a meril za las prek vrat. Na drugi strani je prvi do strela prišel Boulaye Dia, ki je z desnico močno sprožil ob bližnji vratnici, a je bil Andries Noppert na pravem mestu. Le osem minut kasneje se je moral Noppert po strelu Idrisse Gueyeja znova izkazati.

V 84. minuti pa so Nizozemci le zadeli. Po predložku de Jonga je bil v kazenskem prostoru Senegala najvišji Gakpo, ki je z glavo premagal Senegalovega vratarja.

Že v prvi akciji po zaostanku so Senegalci skoraj izenačili, ko je natančno z levico sprožil Pape Gueye, z obrambo pa se je izkazal Heerenveenov vratar Noppert.

Končni rezultat pa je globoko v sodnikovem podaljšku postavil rezervist Davy Klaassen. Član Ajaxa je v Senegalovo mrežo pospravil odbito žogo po strelu Memphisa Depaya, ki je zaradi pšoškodbe igral le zadnje pol ure srečanja.