Francozi so se v velikem finalu pridružili Argentincem

Doha, 14. 12. 2022 18.45 |

Milan Doknić, Nina Mihalič
174

Po prepričljivi zmagi Argentine proti Hrvaški (3:0) je prišel čas za drugi polfinalni obračun letošnjega svetovnega prvenstva. Soočila sta se favorizirana Francija in presenečenje turnirja Maroko. Francozi so povedli že v peti minuti preko Thea Hernandeza. Kljub pogumnim poskusom Maročanov, pa je končni izid 2:0 v 79. minuti postavil rezervist Randal Kolo Muani.

Pri Francozih je selektor Didier Deschamps bil prisiljen v dve menjavi v primerjavi s četrtfinalom priti Angliji. Namesto Dayota Upamecanoja v osrčju obrambe igra Ibrahima Konate, v zvezni vrsti pa namesto Adriena Rabiota igra Youssouf Fofana. Pri Maročanih so selektorju Walidu Regragui kljub težavam pred tekmo bili na voljo vsi igralci, razen Walida Cheddire. A tik pred začetkom tekme se je med ogrevanjem poškodoval Nayef Aguerd namesto njega pa je v osrčju obrambe tekmo začel Achraf Dari.

Tekmo so veliko bolje začeli Francozi, saj je že v peti minuti po odlični podaji branilca Rafaela Varana v kazenski prostor nasprotnikov prodrl odlični Antoine Griezmann, ki je žogo podaljšal do Kyliana Mbappeja. Ta je streljal, a žoga se je od maroške obrambe odbila do levega bočnega branilca Francije Thea Hernandeza, ki jo je z akrobatskim strelom poslal mimo Bounuja in povedel Francijo v vodstvo 1:0. Maročani so tako prvič na tem prvenstvu zaostajali in posledično so Afričani morali zaigrati veliko bolj ambiciozno v napadu kot na dosedanjih tekmah.

Kljub temu pa Maroko ni uspel resno zapretiti francoskemu vratarju Hugu Llorisu. Pravzaprav so Francozi v 16 minuti bili najbližje drugemu zadetku na tekmi, saj je Olivier Giroud z odličnim strelom velike razdalje zatresel okvir vrat. Francozi so Maročane velik del prvega polčasa držali na varni razdalji, saj Afričani niso našli poti do vrat Llorisa. Vse do 45. minute, ko je po zmedi v kazenskem prostoru Francozov do atraktivnega strela s "škarjicami" prišel branilec Maroka Jawad El Yamiq, ki je zatresel okvir francoskih vrat. Zaključek polčasa ej pripadel Maročanom, ki so končno našli pot do osrčja obrambe nasprotnikov.

Maročani so bili v bojih za žogo nepopustljivi predvsem, ko so poskušali ustaviti Kyliana Mbappeja FOTO: AP

Maročani so drugi polčas kljub začetnem pritisku Francije začeli bolje in nekajkrat nevarno prodrli v kazenski prostor nasprotnikov. Francozi pa so se v teh trenutkih prelevili v mini Maroko in svoje priložnosti iskali predvsem preko hitrih protinapadov Mbappeja. Podobno kot Angleži v četrtfinalu so Maročani napadali predvsem po levi strani Francozov, kjer Mbappe in Hernandez ne slovita kot najbolj dosledna obrambna igralca. Tam sta z odličnimi napadi prednjačila predvsem Hakim Ziyech in Sofiane Boufal.

Utrujeni Maročani so poskušali presenetiti favorizirane Francoze, ki pa so iz minute v minuto bili vse bolj nevarni. V prid jim je šla predvsem izjemno kakovostna in dolga klop. Eden od igralcev, ki je v igro vstopil je bil Randal Kolo Muani. V 79. minuti je zamenjal Ousmana Dembeleja, minuto pozneje pa je za svojo reprezentanco že podvojil prednost. Sledile so minute bolj umirjene igre, saj je bilo jasno, da so Maročanom pošle moči in Francozi so na koncu zmagali z relativno lahkoto. V finalu se bosta torej srečali Argentina in Francija, oziroma Lionel Messi proti Kylianu Mbappeju.

Francija - Maroko 2:0 (1:0)

T. Hernandez 5., Kolo Muani 79.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

konec tekme

Hvala za vašo pozornost! Pred nami je zelo pester nogometni vikend. Francija se bo v finalu udarila z Argentino, za tretje mesto pa nas čaka obračun Maroka in Hrvaške!

konec tekme

Maročani se bodo za tretje mesto udarili s Hrvati. Tekma bo v soboto.

konec tekme

KONEC TEKME, FRANCIJA JE V FINALU!

90+4'

Francoski nogometaši so le še nekaj minut oddaljeni od drugega zaporednega finala svetovnega prvenstva! Tam jih že čakajo Argentinci!

90'

KONEC REDNEGA DELA IN ŠEST MINUT DODATKA! ŠEST MINUT UPANJA ZA MAROČANE! REZULTAT JE TRENUTNO 2:0 ZA FRANCOZE!