Neprepričljivi Argentinci v drugem polčasu le strli še bolj blede Mehičane

Doha, 26. 11. 2022 19.46 |

Jakob Batič
63

Argentinci na svetovnem prvenstvu v Katarju ostajajo v boju za osmino finala. V drugem krogu skupine C so po hudem boju uspeli streti Mehičane (2:0). V prvem polčasu nismo videli zadetkov, nato pa je odločila individualna briljantnost Lionela Messija. 35-letni kapetan gavčov je najprej sam poskrbel za 1:0, nato pa asistiral pri sicer sijajnem zadetku Enza Fernandeza.

Argentinci so v prvem krogu senzacionalno klonili pred Savdijci, zato ni bilo nobeno presenečenje, da se je selektor Lionel Scaloni odločil za kar pet sprememb v prvi postavi. V sredini sta svojo priložnost dočakala Alexis Mac Allister in Guido Rodriguez. V napadu pa so svoje mesto zadržali Lautaro Martinez, Lionel Messi in Angel Di Maria, ki proti Savdski Arabiji ni pokazal veliko. Na drugi strani je pri Mehiki prišlo celo do spremembe igralnega sistema, namesto prepoznavnega 4-3-3 se je selektor Gerardo Martino, sicer nekdanji trener Barcelone, odločil za formacijo s tremi osrednjimi branilci (3-5-2).

Martino je s tem verjetno želel umiriti ritem igre in Argentini z zgoščeno sredino čim bolj onemogočiti izgradnjo napada, kar mu je v prvih 45 minutah uspelo do potankosti. Podprvaki izpred osmih let namreč niso niti enkrat resneje zapretili, omeniti velja le poskus Lionela Messija s prostega strela in Lisandra Martineza, ki je streljal z glavo, a bil daleč od uspeha. Še najbližje veselju je bil v prvem polčasu krilni nogometaš Mehike Alexis Vega, ki je tik pred koncem odlično streljal s prostega strela, vendar je bilo posredovanja Emiliana Martineza še boljše, tako da je ostalo pri 0:0.

O igralcu tekme ni bilo dvoma
O igralcu tekme ni bilo dvoma FOTO: Sofascore.com

Argentinci so se zatekli k preverjenemu receptu

Messi se je s tem zadetkom izenačil z Diegom Maradono, ki je na svetovnih prvenstvih prav tako osemkrat meril v polno. Od argentinskih nogometašev je uspešnejši le Gabriel Batistuta z desetimi zadetki.

Tudi drugi polčas se je začel v podobnem ritmu. Argentina je imela več posesti žoge, to pa je bilo tudi vse. Še naprej so številčni argentinski navijači, na stadionu Lusail jih je bilo več deset tisoč, čakali na prvo pravo priložnost svojih ljubljencev. Dočakali so jo v 61. minuti. Angel Di Maria je z desne strani podal Messiju, ki so mu Mehičani kakšnih 20 metrov od vrat Guillerma Ochoe enostavno pustili preveč prostora. 35-letnik je imel dovolj časa, da je natančno pomeril in nato neubranljivo sprožil v spodnji desni kot mehiških vrat.

Po prejetem zadetku so bili Mehičani prisiljeni zaigrati napadalneje, kar so tudi poskušali, a si do zadnjega sodniškega žvižga niso priigrali niti ene zrele priložnosti za izenačenje. Vprašanj o zmagovalcu pa je bilo dokončno konec v 87. minuti. Messi in Rodrigo de Paul sta "na hitro" izvedla kot na levi strani, žoga je nato prišla do odprtega rezervista Enza Fernandeza, ki si je s preigravanjem pripravil dovolj prostora za strel, ta pa mu je uspel do potankosti. Plasirana žoga na daljšo vratnico je bila preveč za Ochoo, ki je bil še drugič nemočen. Izkušeni vratar se je ob tem upravičeno razburjal nad soigralci, saj je imel 21-letnik enostavno preveč prostora za strel, da ga ne bi izkoristil. Je pa res, da je bil tudi sam zelo slabo postavljen.

Kljub zmagi Argentinci niso navdušili

Gavči so tako prišli do zlata vrednih treh točk, ob tem pa pustili toplo-hladen vtis. V drugem polčasu so sicer pokazali, da premorejo dovolj individualne kvalitete, da lahko zmagujejo, tudi ko jim ne gre. Po drugi strani pa lahko njihove navijače zagotovo skrbi manko pravih priložnosti. Mehičani so jih namreč dobršen del tekme uspeli povsem nevtralizirati, kar je lahko zgled za ostale reprezentance.

V zadnjem krogu se bo Argentina udarila s Poljsko, ki je v soboto po napetem boju z 2:0 ugnala Savdsko Arabijo. V skupini C je stanje naslednje: Poljaki vodijo s štirimi točkami, Argentina je na drugem mestu z enakim številom točk kot Savdska Arabija (tri), Mehika pa je zadnja z zgolj eno osvojeno točko, tako da bo v zadnjem krogu nujno potrebovala zmago, ob tem pa bo morala upati, da gavči premagajo Poljake.