Doha, 27. 11. 2022 18.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Jakob Batič, A.V.
133

Drugi krog v skupini F je postregel s presenečenjem Maroka proti Belgiji (2:0) in zanesljivo zmago Hrvaške nad Kanado (4:1). Naši južni sosedje so se po vsega 68 sekundah znašli v zaostanku, a se niso zmedli in v nadaljevanju pokazali, da upravičeno sodijo med favorite. V zadnjem krogu nas čaka derbi med Belgijo in Hrvaško, Maroko pa se bo pomeril s Kanado, ki je po dveh porazih brez možnosti za napredovanje.

Hrvaški selektor Zlatko Dalić se je v primerjavi s prvo tekmo z Marokom odločil za eno zamenjavo v prvi postavi. Namesto Nikole Vlašića je začel Hajdukov Marko Livaja. Tudi v začetni enajsterici Kanade je prišlo do ene spremembe, Cyle Larin je začel v konici napada, na desno stran se je pomaknil Jonathan David, na klopi pa je obsedel izkušeni veteran Junior Hoilett

Kanadčani so obilo dobrega pokazali že proti Belgiji, a jim Courtoisa ni uspelo premagati, tako da so še vedno čakali na svoj prvi gol v zgodovini svetovnih prvenstev. Proti Hrvaški pa je bilo čakanja konec po vsega 68 sekundah. Tajon Buchanan je z desne strani poslal odličen predložek, Josip Juranović pa je na daljši vratnici pozabil na vtekajočega Alphonsa Daviesa, ki mu iz bližine z glavo ni bilo težko zabiti za presenetljivo prednost Kanade.

Tako se odzovejo najboljši ...

Po uvodnem šoku je imela Kanada še nekaj minut terenske premoči, potem pa so se Hrvati prebudili in pokazali, zakaj so aktualni svetovni podprvaki. Kot prvi je Milana Borjana premagal Andrej Kramarić, vendar je bil pred tem v prepovedanem položaju asistent Marko Livaja, ki je bil za korak prehiter. V 36. minuti igre je Kramarić še enkrat meril v polno, a tokrat iz regularnega položaja. S sijajno asistenco se je izkazal Ivan Perišić. Za popoln preobrat je tik pred koncem polčasa poskrbel Livaja, ki je z roba kazenskega prostora sprožil kirurško natančen strel ob desni Borjanovi vratnici.

Vodstvo naših južnih sosedov ob polčasu je bilo povsem zasluženo, saj so se Kanadčani po vzpodbudnem začetku povsem "izklopili", tako da so Luka Modrić in druščina brez težav prihajali na nasprotno polovico in ugodnih priložnosti. Dalićevi varovanci so tudi v drugem delu kraljevali na sredini igrišča, zaradi česar so bili Kanadčani brez pravih možnosti za pozitiven izid.

Mateo Kovačić je bil najbolje ocenjen posameznik tekme s Kanado.
Mateo Kovačić je bil najbolje ocenjen posameznik tekme s Kanado. FOTO: Sofascore.com

Kramarić poskrbel, da dvomov o zmagovalcu ni bilo

V 53. minuti je imel Kramarić na nogi sijajno priložnost za 3:1, a se je Borjan izkazal z instinktivno obrambo. 17 minut kasneje pa se je napadalec Hoffenheima odkupil za zapravljeno. Perišić je po preigravanju na levi strani poslal predložek v kazenski prostor, Kramarić je žogo umiril z odličnim tehničnim vložkom in nato rutinirano matiral nemočnega vratarja Crvene zvezde. V zaključku so Hrvati nekoliko popustili, zato so bili Kanadčani prvič po začetnih minutah nevarni, a brez uspeha. Zato pa je bil za Hrvaško v sodniškem dodatku uspešen še Lovro Majer, ki mu ni bilo težko zadeti po nesebični asistenci še enega rezervista Mislava Oršića.

Maročani kaznovali neodločne Belgijce

Belgijci so s popotnico minimalne zmage proti Kanadi v dvoboj z Maročani vstopili bolj sproščeni, toda njihovi tokratni tekmeci se niso ustrašili novega zahtevnega izziva.

Z agresivno igro na sredini igrišča si je ta severozahodna afriška reprezentanca pridobila nekaj prednosti v posesti žoge, a prvi so na tekmi vendarle zapretili belgijski nogometaši prek junaka zmage nad Kanado Michyja Batshuayija. Ta je sprožil močan strel z roba kazenskega prostora z desne strani, toda na pravem mestu je bil maroški čuvaj mreže Munir Mohamedi. Po začetnem odmerjanju moči je trenutno drugouvrščena nogometna reprezentanca na lestvici Mednarodne nogometne zveze (Fifa) prevzela pobudo in prek niza udarcev iz kota skušala ogroziti vrata Maroka. Tako je med drugimi poskušal tudi Amadou Onana z glavo, a je žoga zletela prek vrat. Z močnim strelom z roba kazenskega prostora je preveč po sredini poizkusil še Thomas Meunier, kar je bil lahek plen za maroškega vratarja.

Maročani proslavljajo zadetek Abdelhamida Sabirija za 1:0.
Maročani proslavljajo zadetek Abdelhamida Sabirija za 1:0. FOTO: AP

V 28. minuti je po hitrem protinapadu Maroka do zaključnega strela prišel Sofiane Boufal, ki pa je meril nenatančno prek vrat. Član Paris Saint-Germaina Achraf Hakimi se je v 35. minuti po hitrem prodoru po desni znašel sam pred Thibautom Courtoisom, a je bil tudi on premalo natančen in ostalo je pri začetnih 0:0. Nogometaši obeh reprezentanc so najbolj razburljive trenutke pustili za samo končnico prvega dela igre, ko je Hakim Ziyech s prostega strela sicer zatresel belgijsko mrežo, a je po posredovanju VAR-a glavni sodnik obračuna zaradi prepovedanega položaja Romaina Saissa gol prvega maroškega zvezdnika razveljavil.

Abdelhamid Sabiri je po vstopu v igro začel zmagovit pohod Maročanov.
Abdelhamid Sabiri je po vstopu v igro začel zmagovit pohod Maročanov. FOTO: Sofascore.com

Selektor Regragui imel srečno roko z menjavami

Ziyech je bil prvi, ki je zapretil v drugem polčasu, a ni bil dovolj natančen. Nato so Belgijci prevzeli pobudo, poskušala sta Eden Hazard in Dries Mertens, a je bil obakrat na mestu Munir. V 73. minuti pa smo dočakali trenutek, ki je prelomil srečanje. Rezervist Abdelhamid Sabiri je s prostega strela z leve strani poslal oster predložek, maroški nogometaši pa so med letom žoge ravno dovolj pokrili Courtoisa, da ta ni uspel posredovati. Znova je pred vratarjem madridskega Reala stal kapetan Saiss, le da je tokrat zadetek obveljal, saj osrednji branilec ni bil v prepovedanem položaju.

Belgijci se po prejetem golu niso pobrali. Pomagal ni niti vstop Romeluja Lukakuja, za katerega je selektor Roberto Martinez presodil, da je očitno dovolj nared za nekaj minut. Najbližje izenačenju so bili v 82. minuti, ko je Jan Vertonghen z glavo streljal za malenkost mimo okvirja vrat. Vsa ugibanja o zmagovalcu so se zaključila v 92. minuti, ko je Ziyech po prodoru na desni strani lepo podal še enemu rezervistu Zakarii Aboukhli, ki je žogo neubranljivo poslal pod prečko za erupcijo med maroškimi navijači.

Če bo tako proti Hrvaški, ...

"Moramo ostati zbrani in držati skupaj. To so stvari, ki se dogajajo na svetovnih prvenstvih. Na naslednji tekmi (proti Hrvaški, op. a.) se bomo morali ustrezno odzvati," je po tekmi komentiral Martinez, ki je dodal še, da so si njegovi varovanci enostavno priigrali premalo priložnosti, da bi lahko upali na vse tri točke. Bistveno bolj oster je bil do belgijske predstave Pablo Zabaleta. "Potem ko so prejeli prvi gol, se sploh niso odzvali. V dveh tekmah so pokazali bore malo. Če bodo tako nadaljevali, proti Hrvaški ne bodo imeli možnosti. Imajo predobre nogometaše, da bi igrali tako slabo. Mislim, da je problem v glavah," je za BBC komentiral nekdanji kapetan Manchester Cityja.