Razigrani Brazilci že v prvem polčasu dotolkli Južnokorejce

Doha, 05. 12. 2022 21.54 |

Jakob Batič
27

Brazilci so v skupinskem delu zmogli le tri zadetke, nato pa ob povratku prvega zvezdnika Neymarja dali v višjo prestavo in proti Južni Koreji v osmini finala že do premora zabili kar štirikrat. V polno so merili Vinicius Junior, Neymar, Richarlison in Lucas Paqueta. V nadaljevanju so Južnokorejci prišli do častnega zadetka za končnih 4:1. V petkovem četrtfinalu se bodo Brazilci pomerili s Hrvati, ki so po streljanju najstrožjih kazni domov poslali Japonce.

Vinicius Junior je po asistenci Raphinhe že v sedmi minuti poskrbel za vodstvo Brazilije. FOTO: AP

Brazilski navijači bi si težko predstavljali boljši uvod v tekmo. V sedmi minuti je iz prvega strela na gol Vinicius Junior karioke že popeljal v vodstvo, ko je izkoristil lepo asistenco Raphinhe, ki je prodrl po desni strani kazenskega prostora. Le šest minut kasneje je na semaforju že pisalo 2:0. Nepazljiva južnokorejska obramba je v svojem kazenskem prostoru podrla Richarlisona in glavni sodnik je brez oklevanja pokazal na belo točko. Najprej je k njej kar nekoliko presenetljivo pristopil Raphinha, ki pa je po nekaj sekundah žogo prepustil Neymarju. 30-letnik je v svojem slogu ohranil mirne živce in dosegel že svoj 76. zadetek v rumenem dresu.

Dvomov o zmagovalcu je bilo hitro konec

Južnokorejci so izgledali potolčeni, a so kaj kmalu pokazali, da še niso rekli zadnje. V 16. minuti je z ogromne razdalje silovito sprožil Hwang Hee-chan, Alisson pa se je moral zelo potruditi, da je žogo uspel preusmeriti čez svoja vrata. Po silovitem uvodu se je ritem igre za nekaj časa nekoliko umiril, v 29. minuti pa so Brazilci po sijajni ekipni akciji zabili še zadnji žebelj v krsto Južnokorejcev. Richarlison je začel akcijo bliskovitih kratkih podaj, zadnja je pripadla Thiagu Silvi, ki je lepo zaposlil vtekajočega napadalca Tottenhama, ta pa je s kakšnih desetih metrov rutinirano premagal nemočnega vratarja Kim-seunga Gyuja.

Neymar se je po dveh tekmah odsotnosti vrnil v svojem slogu – z zadetkom.
Neymar se je po dveh tekmah odsotnosti vrnil v svojem slogu – z zadetkom. FOTO: AP

Kot po drugem prejetem zadetku se je tudi po tretjem Hee-chanu ponudila priložnost za znižanje, ko se je znašel sam pred Alissonom, a je bil preveč v kotu, da bi uspel premagati Liverpoolovega čuvaja mreže. Nato pa se je nadaljevala brazilska samba, ki jo je kot četrti kronal vezist Lucas Paqueta. Isti nogometaš je imel pred koncem polčasa še eno zlato priložnost za zadetek, a se je na desni strani nerazumljivo odločil za strel z levo nogo, ki ga je Kim uspel ubraniti. Brazilci so imeli v sodniškem dodatku še dve priložnosti, a sta bila Vinicius in Richarlison premalo konkretna.

Tudi Weverton dobil priložnost, Neymar igral 80 minut

Brazilci so v nadaljevanju poskrbeli, da je bil drugi polčas zgolj in samo formalnost. Ob izidu 4:0 je bilo jasno, kdo bo potoval med osem najboljših, zato nogometaši v rumenih dresih niso želeli tvegati morebitnih novih poškodb. Selektorja Titeja lahko veseli dejstvo, da je rekonvalescent Neymar brez vidnejših težav igral do 80. minute, ko ga je nadomestil Gabriel Martinelli. Istočasno je namesto Alissona vstopil vratar Weverton, kar pomeni, da so na tem svetovnem prvenstvu zaigrali prav vsi nogometaši, ki jih je Tite vpoklical v Katar.

Brazilski selektor Tite je s plesnimi gibi proslavljal zadetke svojih varovancev. FOTO: AP

Seung-ho Paik poskrbel za veselje korejskih navijačev

V drugem polčasu bi lahko Brazilci nekajkrat še povečali svojo prednost, a je bil Kim vselej na mestu. Na drugi strani pa je v 76. minuti za častni zadetek Južne Koreje poskrbel Seung-ho Paik s pravim evrogolom. Po predložku s prostega strela je brazilska obramba odbila naravnost na njegovo levico, kar je dobro postavljeni 25-letni vezist znal izkoristiti. Kmalu zatem bi lahko Južnokorejci znižali celo na 4:2, a je Alisson umiril njihov nalet s prisebno obrambo. Nato so Brazilci znova zaigrali nekoliko odločneje, zaradi česar priložnosti do konca ni bilo več in ostalo je pri 4:1.

Tite zopet s polno postavo, tudi z Neymarjem

Ker so Brazilci na prvih dveh tekmah v svoji skupini osvojili maksimalnih šest točk, si je lahko selektor Tite privoščil "luksuzno" potezo, saj je proti Kameruncem odpočil vse svoje prvokategornike. Proti Južni Koreji pa se je znova odločil za udarno enajsterico, v primerjavi z zadnjo tekmo v skupini je namreč storil kar 10 sprememb, vrnil se je tudi prvi zvezdnik Neymar, ki si je proti Srbiji načel gleženj. Mesto med vratnicama je znova prevzel Allison Becker, v konici napada pa je začel Richarlison, ki se je proti Srbiji proslavil z dvema zadetkoma.

Južnokorejci so si osmino finala po pravi drami zagotovili na zadnji tekmi svoje skupine proti Portugalski. Potem ko so se že v peti minuti znašli v zaostanku, so do zmage prišli v tretji minuti sodnikovega dodatka drugega polčasa, za katero je po sijajni asistenci Heung-min Sona poskrbel rezervist Hwang Hee-chan. Napadalec Wolverhamptona je za nagrado v osmini finala dobil priložnost od prve minute, kar je bila ena od dveh sprememb selektorja Paula Benta. V osrčje obrambe se je vrnil Napolijev Kim Min-jae, tako da je zadnjo vrsto znova sestavljala četverica Kimov.