Lewandowski le dočakal prvenec na svetovnih prvenstvih, Poljaki ugnali Savdijce

Doha, 26. 11. 2022 13.40 |

A.V., J.B.
21

Prvi obračun drugega kroga v skupini C je pripadel Poljakom, ki so bili z 2:0 boljši od Savdske Arabije. V polno sta merila Piotr Zielinski in Robert Lewandowski. Savdijci so bili večji del tekme boljši tekmec, a so bili na koncu kaznovani za zapravljene priložnosti. Salem Al-Dawsari je pred koncem prvega polčasa zastreljal najstrožjo kazen.

Navijači Savdske Arabije so po zmagi nad Argentino množično pripotovali v Doho.
Navijači Savdske Arabije so po zmagi nad Argentino množično pripotovali v Doho. FOTO: AP

Kljub zajetni premoči v posesti žoge v uvodnih 20 minutah Savdijci tega niso uspeli unovčiti za zgodnje vodstvo proti precej zadržani reprezentanci Poljske, ki je že na uvodni tekmi svetovnega prvenstva proti Mehiki prikazala medlo igro.

V 13. minuti je Mohamed Kanno izvedel lepo kombinacijo s Saudom Abdulhamidom in se odločil za strel z desne strani z roba kazenskega prostora, a je odlično posredoval poljski čuvaj mreže Wojciech Szczesny. Savdska Arabija je na krilih senzacionalne zmage nad Argentino dobesedno letela po igrišču, igrala zelo poletno in kombinatorno, zaradi česar so imeli Robert Lewandowski in druščina ogromno težav v obrambnem delu. Trije rumeni kartoni v razmiku petih minut govorijo temu v prid, a kaj, ko varovanci Herveja Renarda tega niso znali izkoristiti. Poljaki so po četrt ure igre nekoliko lažje zadihali in prvič zapretili v 26. minuti, ko je po podaji s kota do strela z glavo prišel Krystian Bielik, a je bil Saleh Al-Šehri dovolj zbran, da je žogo z glavo vnovič odbil v kot.

Piotr Zielinski je kot prvi kaznoval zapravljene priložnosti Savdske Arabije.
Piotr Zielinski je kot prvi kaznoval zapravljene priložnosti Savdske Arabije. FOTO: AP

Ko se je zdelo, da se bo na glavni odmor odšlo brez zadetkov, je po enem od poljskih protinapadov desni bočni branilec Matty Cash lepo prodrl po desni strani in poslal predložek v osrčje savdskega kazenskega prostora, kjer se je odlično znašel stari maček Lewandowski ter podal nazaj do vtekajočega Piotra Zielinskega, ki mu ni bilo težko iz neposredne bližine žogo zabiti v mrežo tekmeca za vodstvo Poljske z 1:0. V 44. minuti pa bi Savdska Arabija preprosto morala izenačiti na 1:1, a je bil prvi zvezdnik Salem Al-Dawsari po predhodnem prekršku nad Salehom Al-Šehrijem nenatančen z bele pike in ostalo je pri minimalnem vodstvu Poljakov.

Salem Al Dawsari je zapravil najlepšo priložnost Savdijcev proti Poljakom, Wojciech Szczesny mu je ubranil strel z bele točke. FOTO: AP

Savdijci so tudi v drugi polčas vstopili podjetneje in zdelo se je, da je le vprašanje časa, kdaj bomo videli izenačenje. V 55. minuti se je moral Szczesny še enkrat izkazati po strelu Al Dawsarija. Le nekaj minut kasneje je imel izenačenje na nogi še Firas Al Buraikan, ki se je znašel v sijajnem položaju, a je meril preko vrat. Nato pa je zapravljivim Savdijcem začelo zmanjkovati napadalnega zaleta, kar so Poljaki izkoristili, da so prevzeli vajeti igre v svoje noge.

Da se je tehtnica začela prevešati na poljsko stran, je v 63. minuti nakazal poskus Arkadiusza Milika z glavo, veselje mu je preprečil okvir vrat. Vratnica se je znova tresla tri minute kasneje, ko je bil blizu svojemu prvencu na SP Robert Lewandowski. Zvezdnik Barcelone zopet ni pretirano blestel, a je bil v 82. minuti vendarle nagrajen za vztrajno in požrtvovalno igro. Ob izvajanju visokega "pressinga" je ukradel žogo  savdski obrambi in nato rutinirano matiral Mohammeda Al Owaisa. Takrat je bil zmagovalec odločen, Lewandowski pa je imel do konca še eno sijajno priložnost, ko je vratarja Savdske Arabije skušal matirati z lobom, a je Al Owais prebral njegovo namero. Ostalo je pri 2:0.

Robert Lewandowski je bil najbolje ocenjen posameznik ob zmagi Poljske nad Savdsko Arabijo FOTO: Sofascore.com