Embolo zabil 'svojim' za zmagovit uvod Švice na SP

Al Wakrah, 24. 11. 2022 10.50 |

J.B., Ž.K.
15

Prvi krog tekem skupinskega dela nogometnega SP zaključujeta skupini G in H. Kot prvi sta se merili reprezentanci Švice in Kameruna. V trdi tekmi z malo pravimi priložnostmi so do minimalne zmage (1:0) prišli Švicarji, za katere je v polno meril v Kamerunu rojeni Breel Embolo.

Švicarji so pred tekmo veljali za papirnate favorite, a Kamerunci so bili tisti, ki so v obračun vstopili bolje. Dlani Yanna Sommerja je kot prvi resneje ogrel Bryan Mbeumo, ki si je v kazenskem prostoru ustvaril dovolj prostora za strel, a se je vratar Borussie iz Mönchengladbacha izkazal z odličnim posredovanjem. Štiri minute kasneje je bil nevaren še Eric Maxim Choupo-Moting, a je bil Sommer vnovič na pravem mestu. To sta bili najlepši priložnosti Kameruncev v prvem delu. Švicarji so sicer imeli terensko premoč in več posesti žoge, a do pravih zaključkov niso prišli. Do edinega pravega strela je v sodniškem dodatku prišel osrednji branilec Manuel Akanji, ki je po podaji iz kota z glavo meril mimo vrat.

Že po treh minutah nadaljevanja pa je švicarska premoč na sredini igrišča obrodila sadove. Granit Xhaka in Remo Freuler sta žogo z leve strani prenesla na desno, od koder je Xherdan Shaqiri poslal idealen predložek naravnost do odprtega Breela Emboloja, ki mu iz neposredne bližine ni bilo težko poskrbeti za 1:0. 25-letni napadalec Monaca se zadetka ni veselil, saj je bil rojen prav v Kamerunu, v Evropo pa se je skupaj z materjo preselil pri petih letih.

Statistika Breela Emboloja proti Kamerunu
Statistika Breela Emboloja proti Kamerunu FOTO: Sofascore.com

Po doseženem zadetku Švicarjem ni bilo treba več toliko napadati, zaradi česar je načrt Kameruncev, ki so v prvem polčasu v večini prežali na protinapade, padel v vodo. Varovanci selektorja Rigoberta Songa se niso uspeli prilagoditi, na postavljeno obrambo Švicarjev si namreč niso priigrali niti ene omembe vredne priložnosti. Na drugi strani bi lahko v sodniškem dodatku za 2:0 poskrbel Haris Seferović, čigar strel je bil blokiran. Z zapravljeno priložnostjo pa si Seferović in soigralci ne bodo belili glave, saj so dosegli tisto, po kar so prišli.