Mbappe oddal kandidaturo za zlato kopačko in Francijo popeljal v osmino finala

Al Wakrah, 26. 11. 2022 18.52 |

Jakob Batič, A.V.
27

Na svetovnem prvenstvu v Katarju smo dobili prvega potnika v osmino finala: po drugi zaporedni zmagi so se med 16 najboljših že uvrstili Francozi, ki so v derbiju skupine D z 2:1 ugnali Dansko. Junak zmage galskih petelinov je bil z obema zadetkoma Kylian Mbappe. Pred tem je v tej skupini Avstralija ugnala Tunizijo (1:0), tako da ji bo za napredovanje v osmino finala na zadnji tekmi zadoščal že remi proti Danski.

Kylian Mbappe je imel proti Danski kar nekaj izrazitih priložnosti že v prvem polčasu, v drugem pa je dve le izkoristil. FOTO: AP

Didier Deschamps se je za derbi skupine D proti Danski odločil za kar tri spremembe v zadnji vrsti: Raphaël Varane je priložnost dobil namesto Ibrahime Konateja, Jules Kounde je na desni strani začel namesto Benjamina Pavarda, na levi strani pa je poškodovanega Lucasa Hernandeza nadomestil njegov brat Theo. V konici napada je začel Olivier Giroud, za njim pa trojica Ousmane Dembele, Antoine Griezmann in Kylian Mbappe. Na drugi strani danski selektor Kasper Hjulmand ni mogel biti zadovoljen s predstavo na prvi tekmi, ko so njegovi varovanci le remizirali s Tunizijo, zato se je odločil za štiri spremembe. Od prve minute so prvič na tem prvenstvu zaigrali Mikkel Damsgaard, Victor Nelsson, Jasper Lindstrom in Andreas Cornelius.

Statistika Kyliana Mbappeja proti Danski.
Statistika Kyliana Mbappeja proti Danski. FOTO: Sofascore.com

V prvih 45 minutah golov nismo videli, čeprav je bila Francija občutno boljša in bi preprosto morala izkoristiti vsaj kakšno od številnih priložnosti. Galski petelini so imeli namreč kar 12 strelov, od tega tri v okvir vrat, Danci so imeli le tri, od tega niti en ni šel neposredno v vrata Huga Llorisa. Najlepšo priložnost je imel v zaključku polčasa po lepi zavrnjeni podaji Dembeleja Mbappe, a je meril visoko preko vrat. Pred tem sta najnevarneje zapretila Rabiot in Kounde.

V nadaljevanju smo bili še naprej priča terenski premoči Francozov, za kar so bili aktualni svetovni prvaki nagrajeni v 61. minuti. Mbappe je lepo zaposlil Hernandeza, ta mu je žogo instinktivno zavrnil, najboljši mladi igralec minulega prvenstva pa je iz bližine rutinirano poskrbel za svoj 30. reprezentančni gol, že šesti na mundialih. Deschamps je takoj zatem iz igre potegnil Girouda, ki mu tako ni uspelo prehiteti Thierryja Henryja na vrhu večne lestvice najboljših strelcev francoske reprezentance, in ga nadomestil z Marcusom Thuramom

Andreas Christensen je prišel do svojega tretjega gola v dresu danske reprezentance. FOTO: AP

V 68. minuti pa so Danci iz svoje prve prave priložnosti v drugem polčasu izenačili. Po podaji Christiana Eriksena iz kota je Joachim Andersen žogo podaljšal do Andreasa Christensena, ki je v skoku ugnal Andriena Rabiota in nato neubranljivo premagal nemočnega Llorisa. Danci so s tem prekinili niz 271 minut brez gola na svetovnih prvenstvih. Kazalo je na delitev točk, dokler ni v 86. minuti še drugič udaril Mbappe, ki je iznajdljivo kronal lep predložek Griezmanna. 23-letnik je v Katarju dosegel že tri zadetke, toliko jih je doslej zmogel le še ekvadorski kapetan Enner Valencia

Tunizijci bodo obžalovali zapravljene priložnosti

V tretji medsebojni obračun med reprezentancama Tunizije in Avstralije so nekoliko bolje vstopili kenguruji. Z agresivno igro na sredini igrišča so dobili večino dvobojev in s tem vršili konstanten pritisk na obrambno vrsto Tunizije.

Statistika tekme Avstralija vs. Tunizija (1:0)
Statistika tekme Avstralija vs. Tunizija (1:0) FOTO: Sofascore.com

Ta je lažje zadihala po uvodni četrtini ure igre, ko so kapetan Jusef Msakni in druščina vzpostavili ravnotežje na zelenici stadiona Al Janoub. Ko se je zdelo, da se bo težišče igre preselilo na avstralsko obrambno polovico, so Socceroos po izgubljeni žogi Tunizijcev stekli v hiter protinapad, Craig Goodwin je poslal oster in visok predložek v kazenski prostor tekmeca, kjer se je najbolje znašel Mitchell Duke, ki je z glavo prelisičil nemočnega vratarja kartažanskih Orlov (vzdevek tunizijske izbrane vrste, op. p.) Aymena Dahmena.

Sledilo je obdobje 15 minut nepovezane igre z obeh strani, v zaključku prvega dela igre pa so dvakrat zelo konkretno vrata Avstralije ogrozili tunizijski nogometaši. V 41. minuti je najprej do zaključnega strela prišel Mohamed Dräger, a je v zadnjem trenutku s požrtvovalnim blokom izenačenje preprečil agilni avstralski branilec Harry Souttar. Še lepšo priložnost za spremembo izida pa je v drugi minuti sodnikovega dodatka zapravil tunizijski kapetan Msakni, čigar strel je s približno 10 metrov končal ob levi avstralski vratnici.

Mitchell Duke (v temnejši športni opremi) je zadel edini in obenem odločilni zadetek na obračunu med Avstralijo in Tunizijo. FOTO: AP

Tunizijska (jalova) terenska premoč v drugem polčasu ni obrodila sadov
Tunizijci so pričakovano že od uvodne minute drugega polčasa pritisnili proti vratom Avstralije, a do zaključnega strela nikakor niso prišli. Odlično organizirana avstralska obramba je postavila granitni dvojni blok, ki ni dopuščal globinskih podaj v kazenski prostor.

Še več, avstralski nogometaši bi lahko povišali svoje vodstvo v 71. minuti, ko je po bliskovitem protinapadu in lepi podaji Jamieja Maclarena do žoge skušal priti Matthew Leckie, ki pa je bil za las prekratek. Ostalo je pri minimalnem vodstvu varovancev selektorja Arnolda, ki so do zaključnega sodnikovega žvižga precej trpeli. Napadi Tunizijcev so se namreč vrstili drug za drugim, a konkretnejšega zaključka tudi tokrat ni bilo.

Tunizija lahko še kako obžaluje zares izjemno priložnost kapetana Msaknija iz zaključka prvega polčasa, Avstralija pa se je s to zmago vključila v enakovreden boj za napredovanje v osmino finala.