Van Gaal: Že leta govorim, da lahko postanemo svetovni prvaki

Katar, 04. 12. 2022 06.00 |

Jakob Batič
14

Nizozemci so v soboto po zanesljivi zmagi nad ZDA (3:1) napredovali v četrtfinale svetovnega prvenstva. V deželi tulipanov in mlinov na veter optimizem raste iz tekme v tekmo, dodatno ga je s svojimi izjavami podžgal Louis van Gaal. Najstarejši selektor na letošnjem mundialu pa kljub zmagi ni bil povsem zadovoljen. Kaj ga je zmotilo?

Kdor je spremljal sobotni dvoboj Nizozemcev in Američanov, je verjetno povzdignil z obrvmi, ko je za začetek drugega polčasa na igrišče priteklo le devet nogometašev nizozemske začetne enajsterice. Kljub vodstvu z 2:0 se je Louis van Gaal odločil za kar dve spremembi, kar je vse prej kot običajno. V garderobi je pustil vezista Davyja Klassena in Martena de Roona.

"Čeprav smo dosegli dva zadetka, sem bil med polčasom zelo kritičen. Trpeli smo. Preveč je bilo izgubljenih žog, kar je na tem nivoju nedopustno. Če igraš proti najboljšim ekipam na svetu, si tega ne smeš dovoliti," je pojasnil 71-letni strokovnjak, ki je bil bistveno bolj zadovoljen z drugim polčasom, v katerem sta obe reprezentanci dosegli po en gol. "V nadaljevanju smo bili občutno boljši, čeprav smo le enkrat merili v polno."

Veselje članov nizozemske reprezentance po uvrstitvi med osem najboljših:

To je bila za Nizozemsko prva zmaga v izločilnih bojih velikih tekmovanj po letu 2014, ko so na mundialu v Braziliji osvojili tretje mesto. Tudi takrat je tulipane vodil van Gaal, ki je trdno prepričan, da lahko z letošnjo generacijo ponovno pride zelo daleč, morda celo do konca. "Že leta govorim, da lahko postanemo svetovni prvaki. Ne pravim, da bomo, ampak imamo ekipo, ki mi vliva optimizem. Videli ste lahko, kako so (nogometaši, op. a.) povezani, to je vedno zelo pomembno," je nadaljeval legendarni nizozemski strateg.

Najlepši prikaz odlične kemije smo videli po zadetku za 2:0, ki ga je strelec Daley Blind proslavljal skupaj s celotno klopjo. Ko je govora o kemiji v igri, pa ne moremo mimo prvega zadetka, pod katerega se je v deseti minuti podpisal Memphis Depay. V izgradnji akcije so si namreč Nizozemci izmenjali kar 20 podaj, kar je največ za zadetek na svetovnem prvenstvu v njihovi zgodovini. "Vsi trije zadetki so bili fantastični. Sploh prvi, ki je bil plod izredne ekipne akcije," zadovoljstva ni skrival van Gaal.

Nizozemci se bodo v četrtini finala pomerili z Argentinci, ki so na tisoči tekmi svojega kapetana Lionela Messija z 2:1 ugnali Avstralce. Potem ko so imeli večji del tekme vse niti igre v svojih nogah, je Enzo Fernandez v 77. minuti dosegel avtogol, po katerem so gavči do konca viseli, a si vendarle zagotovili napredovanje. Za Argentino sta zadela Messi in Julian Alvarez, ki je po dveh zaporednih zadetkih od Lautara Martineza prevzel vlogo prvega napadalca.

Za konec pa še statistični podatek, ki Nizozemce, vsaj tiste bolj vraževerne, navdaja z optimizmom: njihovi ljubljenci so na tem svetovnem prvenstvu že opravili z afriškimi prvaki (Senegalci), azijskimi prvaki (Katarci) in prvaki Severne Amerike (ZDA). Aktualni južnoameriški prvaki pa so prav Argentinci, s katerimi se bodo udarili v petek.