Španci s precej težavami prek Irana korak bližje osmini finala

Kazan, 20. 06. 2018 21.37 |

Španska nogometna reprezentanca je v 2. krogu skupine B svetovnega prvenstva v Rusiji v Kazanu premagala Iran z 1:0. Mož odločitve za uvodno zmago Špancev na mundialu je bil izjemni napadalec Diego Costa. S tem se je 'Furija' približala želenemu preboju v izločilne boje.

Španci so pričakovano niz neporaženosti raztegnili na 22 tekem v vseh tekmovanjih. Do prve zmage na ruskem mundialu pa so prišli precej težje od pričakovanj, saj so se Iranci ne le dobro in številčno branili, temveč bili nekajkrat tudi zelo blizu zadetka. A edinega na tekmi je dosegel Diego Costa, za katerega je bil to tretji na SP 2018.

Španska vrsta, ta je v prvem polčasu imela več približno 80-odstotno posest žoge (tako je bilo tudi na koncu), je od začetka pritiskala na kazenski prostor Irancev, ki pa so se v velikem številu in zbrano branili. Špancem so le poredko dopustili strele, vse tri nevarnejše pa je sprožil David Silva. Najprej je v 25. minuti izvedel prosti strel, iranski vratar pa je žogo ujel, nato je v 30. minuti žogo poslal čez vrata, v drugi minuti sodniškega dodatka pa so žogo po njegovem strelu Iranci preusmerili v kot.

Diego Costa je bil mož odločitve za prvo zmago španske reprezentance na svetovnem prvenstvu v Rusiji. FOTO: AP

V uvodu drugega polčasa so Španci hitro dvakrat ogrozili vrata Irana, najprej je v 49. minuti z glavo poskusil Gerard Pique, ki je stotič igral za Španijo (rekorder je Iker Casillas s 167 nastopi), v 50. minuti pa je Sergio Busquets sprožil z 20 metrov, izkazal pa se je Alireza Beiranvand. V 53. minuti pa so številni iranski navijači na tribunah že skočili pokonci, saj so mislili, da je Karim Ansarifard zadel za 1:0, a je žoga končala v zunanjem delu mreže. Že v nasprotnem napadu pa so Španci dejansko povedli, ko je bil Diego Costa ob dveh iranskih branilcih, ki sta skušala žogo, namenjeno njemu, izbiti, a ga je Ramin Rezaeian zadel v koleno, od katerega se je žoga odbila v mrežo.

Pozneje so tudi Iranci odločneje pritisnili, imeli nekaj pol priložnosti, v 62. minuti pa so se celo veselili izenačenja, toda sodniki so zadetek po posvetu razveljavili zaradi prepovedanega položaja Saeida Ezatolahija. V 70. minuti najprej Sergiu Ramosu, nato pa še Piqueju in Costi iz bližine ni uspelo spraviti žoge v mrežo, v 82. minuti pa je bil blizu izenačenja znova Iran, a je Mehdi Taremi iz bližine z glavo žogo poslal malo čez prečko španskega gola, tako da je ostalo pri slavju Špancev.