Španija po visoki zmagi nad Slovaško v osmini finala s Hrvaško

Sevilla, 23. 06. 2021 19.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Španska nogometna reprezentanca se je na evropskem prvenstvu po zmagi v Sevilli nad Slovaško s 5:0 (2:0) prebila v osmino finala. Španija, ki je na uvodnih dveh tekmah igrala neodločeno s Švedsko in Poljsko, je v skupini E osvojila drugo mesto, potem ko je Švedska v Sankt Peterburgu premagala Poljsko s 3:2.

Španski strateg Luis Enrique je po dveh remijih pošteno premešal svojo uvodno postavo za odločilen obračun s Slovaki za napredovanje v izločilne boje. Mesto centralnega zveznega igralca je prvič na tem turnirju namenil izkušenemu Sergiu Busquetsu, potem ko je prebolel covid-19, prvič po novembru 2018 je reprezentančni dres oblekel Cesar Azpilicueta, nova igralca na njegovem uvodnem seznamu sta bila tudi Eric Garcia in Pablo Sarabia.

Španci so takoj zagospodarili v andaluzijski prestolnici in Slovake potisnili na njihovo polovico, po "čudnem spletu okoliščin" pa so si že v zgodnjem obdobju tekme priigrali sijajno priložnost za vodstvo. Glavni nizozemski sodnik Bjorn Kuipers je bližnje srečanje Jakuba Hromade in Kokeja v osmi minuti v slovaškem kazenskem prostoru najprej ocenil kot prekršek španskega vezista, po posredovanju tehnologije VAR pa je spremenil svojo odločitev in pokazal na enajstmetrovko. Odgovornost je prevzel Alvaro Morata, njegov strel pa je zanesljivo ubranil slovaški vratar Martin Dubravka.

Španija vs. Slovaška
Španija vs. Slovaška FOTO: Sofascore.com

Španci so po drugi zapravljeni enajstmetrovki na letošnjem turnirju – prvo je zastreljal Gerard Moreno na tekmi proti Poljakom v še naprej prevladovali. Pablo Sarabia in Pedri sta imela v 19. minuti lepi priložnosti za gol, a sta bila premalo zbrana, v 30. minuti pa je "la roja" vendarle povedla. Po grobi napaki zadnje slovaške vrste je Sarabia po močnem strelu z roba kazenskega prostora zadel prečko, visoko odbito žogo pa je slabo spremljal do tedaj zelo zanesljivi Dubravka in po izjemno nerodnem posredovanju sam potisnil žogo v mrežo.

Španci so vodstvo podvojili tik pred odhodom na veliki odmor, v tretji minuti sodnikovega podaljška je po Morenovi podaji z desne strani s strelom z glavo zadel Aymeric Laporte. Enriquejevi izbranci so imeli v drugi polovici tekme popoln nadzor nad Slovaki, ki so pokazali nekoliko več kot v prvem polčasu, izrazitih priložnosti za zadetek pa si niso priigrali zavoljo disciplinirane igre Špancev. Ti so v 56. minuti že vodili s 3:0 – po kombinirani akciji in podaji Jordija Albe z leve strani je po natančnem strelu z osmih metrov zadel Sarabia, na 4:0 pa je v 67. minuti povišal rezervist Ferran Torres po svojem prvem dotiku žoge na tekmi.

Le štiri minute kasneje so Španci že vodili s 5:0, po kombinirani akciji in strelu z glavo Paua Torresa je drugi avtogol na tekmi dosegel Juraj Kucka.

Švedi z zmago nad Poljsko na vrhu skupine E
Pred začetkom dvoboja sta imeli reprezentanci povsem drugačno izhodišče. Švedi so bili s štirimi točkami že uvrščeni v nadaljevanje Eura 2020, medtem ko so Poljaki po le točki iz prvih dveh tekem nujno potrebovali zmago.

Na koncu se je razpletlo po švedskih željah, poljski superzvezdnik Robert Lewandowski in soigralci pa tekmovanje končujejo že po prvih treh tekmah. Začetek je pomenil šok za Poljake. Ne le da niso zadeli – gol so dobili po manj kot stotih sekundah igre. Za hladen tuš je poskrbela poljska obramba, ki ji ni uspelo izbiti žoge izpred svojega kazenskega prostora. Nato je po levi prodrl Emil Forsberg in z natančnim strelom z desetih metrov matiral Wojciecha Szczesnyja. Švedi so imeli do 17. minute še dve polpriložnosti, a brez večje nevarnosti, potem pa je prišel eden ključnih trenutkov tekme.

Švedska vs. Poljska
Švedska vs. Poljska FOTO: Sofascore.com

Po poljskem kotu je najprej v 17. minuti do strela z glavo prišel Lewandowski. Žogo je usmeril v tla, od koder se je odbila v prečko, potem pa nazaj k njemu. Lewandowski se v tej akciji ni izkazal z natančnostjo. Žogo je namreč še drugič poslal v prečko. Švedi so v nadaljevanju prvega dela prepustili pobudo tekmecem, toda bili so dovolj zbrani v obrambi, da še kakšne resne nevarnosti ni bilo. Zadnjo priložnost je imel Piotr Zielinski, vendar je po njegovem močnem strelu švedski vratar žogo odbil v kot.

Nadaljevanje je bilo nadvse razburljivo. Poljaki so morali tvegati vse in so iskali poti do švedskega gola, toda v 59. minuti se je zdelo, da je upov konec. Po hitrem protinapadu Dejana Kuluševskega, ki je tik pred tem vstopil v igro in pretekel pol igrišča, je njegovo natančno podajo v kazenskem prostoru sprejel Forsberg in zadel za 2:0. Toda le dve minuti pozneje je odgovor našel tudi Lewandowski. Globinsko podajo na levi strani kazenskega prostora je z odličnim strelom s kakšnih 14 metrov spremenil v zadetek. A 1:2 za Poljake ni pomenilo še nič, zato se je pritisk nadaljeval. Sicer se je žoga takoj zatem spet znašla v mreži Švedske, toda zaradi prepovedanega položaja Jakuba Šwierczoka gol ni obveljal.

Švedska je nato spet prišla do igre iz prvega dela. Prepustila je pobudo tekmecem, z zbrano obrambo pa skrbela, da Poljska ni prišla do preobrata. To ji je uspevalo do 84. minute, ko je spet udaril Lewandowski. Prvi mož Poljske je sprejel podajo na enajstih metrih, se obrnil in natančno zadel za 2:2.

Sledil je zadnji poskus Poljske. Švedi so se umaknili v obrambo, Lewandowski in soigralci pa iskali rešilni tretji gol. Ni ga bilo, zato pa je še enkrat udarila Švedska. Razredčeno poljsko obrambo je v sodnikovem dodatku izkoristil Kuluševski, ki je še enkrat našel dobro postavljenega soigralca – tokrat je bil to Viktor Claessen za končnih 3:2.

Švedi bodo v osmini finala igrali s tretjim iz skupine B, C ali D.