Nogomet

LaLiga 'zateguje pasove' pri plačah klubov: Barcelona ob skoraj 300 milijonov

Madrid, 17. 11. 2020 14.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po tem, ko je vodstvo španskega ligaškega tekmovanja (LaLiga) minuli četrtek klube v elitni Primeri in drugoligaški Segundi Division obvestilo o skupnih zneskih, ki jih lahko v sezoni 2020/21 namenijo za plače svojih članov, so zdaj podatke delili z javnostjo. Padec je osupljiv, seveda v največji meri zaradi izpada prihodkov v povezavi s pandemijo novega koronavirusa.

Javier Tebas (na fotografiji) je predsednik LaLige.
Javier Tebas (na fotografiji) je predsednik LaLige. FOTO: AP

Po ocenah predsednika LaLige Javierja Tebasa so v minuli sezoni klubi v grobem izgubili polovico prihodkov, saj so stadioni samevali, močno pa je trpela tudi prodaja raznih artiklov s klubskimi obeležji. Barcelona, ki je od španskih velikanov v morda celo najslabši finančni "kondiciji", se že nekaj časa s svojimi varovanci pogaja za kar 30-odstotno znižanje plač, LaLiga pa ji je za plače v sezoni 2020/21 postavila omejitev 382 milijonov evrov.

Februarja 2020, ko so pri LaLigi zadnjič objavili podatke in še ni bila razglašena pandemija novega koronavirusa, so plače pri Barceloni omejili na 656,43 milijona evrov, septembra 2019 pa je bil po poročanju časnika AS ta prag še višji (671,43 milijona evrov). Real, ki je bil dolgo časa na drugem mestu lestvice klubov, ki lahko za plače namenijo največ denarja, lahko po novem od klubov v Primeri Division zapravi največ (468,53 milijona evrov). Realov mestni tekmec Atletico je pri 252 milijonih evrov, najmanj pa lahko v tekmovanju z uradnim imenom LaLiga Santander zapravi Elche (34,6 milijona evrov). Največ lahko v Segundi zapravi novopečeni drugoligaš iz Barcelone, Espanyol, čigar izdatki za plače lahko dosežejo 45 milijonov evrov.

Omejitev plač po sezonah:

Ekipa2020/212019/202018/19
Real Madrid468,53641,05566,5
Barcelona382,72671,43632,9
Atletico Madrid252,72348,5293
Sevilla185,81185,17162,7
Villarreal145,24108,59109,1
Athletic Club119,82103,1887,8
Valencia103,4170,67164,6
Real Sociedad100,8881,1380,8
Real Betis71,3100,3597,1
Celta Vigo62,5362,1250,9
Granada56,4835,469,5
Getafe52,5956,2839,2
Real Valladolid49,3632,0323,8
Osasuna46,6438,6911,1
Eibar42,747,1241,2
Deportivo Alaves42,0349,7739,1
Cadiz41,039,737,9
Levante37,6154,652,3
Huesca37,0617,0429,33
Elche34,65,624,68
Podatki so v milijonih evrov (vir: As.com)   

 

 

Tebas: V teh izračunih je morda velika napaka
"Zdaj lahko zapravijo 600 milijonov manj. Nemogoče je, da se kar naenkrat razdrejo vse pogodbe. A so klubi, ki bodo morali znižati svoje stroške, kar se tiče plač, sicer bodo morali prodajati igralce," je dejal Tebas, ki je dejal, da v državnem prvenstvu v zadnjih letih sicer uspešno nižajo stroške.

"A v teh izračunih je morda velika napaka. Prodaja vstopnic bi se lahko spreminjala, kar se tiče števila, saj smo mislili, da se bodo lahko navijači na stadione vrnili od januarja naprej, a to ne bo možno. Ne bo se zgodilo. To so izračuni še iz poletja, opravili so se julija. Če do konca sezone navijačev ne bo, bo omejitev znašala 707 milijonov. Ne bo pa na vse vplivalo enako. Odvisno je od ravni kluba. Višji, kot je, bolj bo vplivalo. Lahko popravimo to odstopanje, da bi ostalo nekje med 600 in 550 milijoni, če bodo lahko na stadione do konca sezone prišli navijači," dodaja Tebas.

V izračunih za omejitev plač se upoštevajo plače igralcev, trenerja, pomočnika in strokovnjaka za telesno pripravo, poleg tega pa tudi mladinsko ekipo, mladinski pogon in ostale selekcije, poleg tega pa tudi prodaja televizijskih pravic in oglaševanje, prodaja vstopnic, dolgovi, ...

Koronavirus pasica november
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Iniesta
17. 11. 2020 20.22
+1
Koronavirus je naredil cel kup dobrih stvari ... ena od njih je v profesionalnem nogometu ...
Johnny_J
17. 11. 2020 19.55
+5
Na nek način tebas s tem rešuje barco, saj bodo igralci primorani v podpis zmanjšanja plač, kar bo barco rešilo bankrota, se mi pa ne zdi fer, da nimajo vsi enake omejitve.
ehjaehja
17. 11. 2020 19.02
+5
črno se piše vsem klubom če bo ta epidemija trajala še dosti časa.
2fast4
17. 11. 2020 18.19
+1
a boste preživeli reveži...
-9
Upam da barcelona propade ker to je klub ki je sinonim za krajo laz prevaro zmoto podkupovanje
fihner
17. 11. 2020 18.37
+7
MesOjediPinGvin
17. 11. 2020 21.09
+5
Spet revež pomešal Barco z Realom. Menjaj dohtarja...
hektorxxl
17. 11. 2020 17.37
+6
Dokler se gospodarstvo ne pobere naj vrnejo 50 procentov nazaj svojim sponzorjem. Pa da so cist tih, ce ne pa brco v r
TEDO84bv0MEDO
17. 11. 2020 16.49
+0
Lahko bi imeli gledalce, ampak prek internetne povezave. Na mestu vsakega stola bi bila zaslon in zvočnik, da bi se videlo in slišalo gledalca. Na istem mestu bi morala biti kamera in mikrofon, da bi kupec določene "vstopnice" videl in slišal dogajanje iz tega mesta, kjer je kupljena vstopnica. On bi tudi obračal kamero. To bi bil velik strošek, ampak bi prineslo velik profit, saj bi marsikdo s tem videl tekmo, kot da je na stadionu.
seloveroni
17. 11. 2020 16.13
+4
bartomeu efekt