Kapetan Rakitić s tremi podajami dirigiral Barci, Oblak obsedel na klopi Atletica

Madrid, Barcelona, Sevilla, 05. 12. 2018 21.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Vsi favoriti so si na sredinih povratnih tekmah 1/16 finala španskega pokala zagotovili napredovanje, a kljub visoki zmagi nad nižjeligašem Sant Andreuom je imel madridski Atletico brez Jana Oblaka vse prej kot lahko delo (4:0). S precejšnjimi težavami je napredovala tudi Sevilla, medtem ko je bila Barcelona v drugem poskusu na Camp Nouu precej prepričljivejša proti Leonesi (4:1).

Lemar (levo) je vstopil s klopi in po nekaj minutah zadel.
Lemar (levo) je vstopil s klopi in po nekaj minutah zadel. FOTO: AP

Trener madridskega Atletica Diego Simeone tudi v tej sezoni špansko pokalno tekmovanje namenja drugim oziroma tretjim vratarjem članskega moštva. Jan Oblak je s klopi spremljal pravo ekshibicijo svoje prve zamenjave, izkušenega Antonia Adana, ki je bil prvo ime slabega prvega polčasa rdeče-belih. Simeone je v napadu proti Sant Andreuu priložnost ponudil Nikoli Kaliniću in Gelsonu Martinsu, ki pa se nista izkazala. Adan je v 21. minuti po manjši napaki uspel ustaviti Josuja Rodrigueza, nato pa je v 33. minuti Elhadji Bandeh celo zatresel okvir njegovega gola. Kalinić je bil nevaren v 15. in 23. minuti, ko je njegov strel za las zgrešil oddaljeno vratnico gostujočega gola, toda Atletico je povsem razočaral navijače na domačem stadionu Wanda Metropolitano.

TEKMA

Za nameček se je moral v 42. minuti spet izkazati Adan, ki je v "čisti" priložnosti ustavil Elhadjija. A na zelenico je za drugi polčas pritekel povsem prerojen Atletico, Simeone pa je Martinsa in Tonija Moyaja zamenjal z Rodrigom Hernandezom in Thomasom Lemarjem. Prav sveži Francoz je po tem, ko je vratom Joseja Segovie s prostim strelom zapretil Koke, zadel za domače vodstvo. Z natančnim diagonalnim strelom, ki je zadel vratnico, je premagal Segovio. Pet minut kasneje je podajo Santiaga Ariasa za svoj prvenec v Madridu izkoristil Kalinić, po golu Angela Corree, podal je razpoloženi Lemar, pa je bilo hitro vsega konec. Končni izid je v 81. minuti postavil Vitolo.

Barcelona tokrat prepričljivejša, Sevilla trepetala do konca
Camp Nou že dolgo ni bil tako poln, ko gre za uvodne tekme pokalnega tekmovanja. Pri Barceloni so namreč za obračun s Cultural Leoneso, ki je Katalonce kljub porazu z 0:1 namučila na prvi tekmi, pripravili dan solidarnosti imetnikov sezonskih vstopnic, ki so svoja mesta na tribunah predali otrokom, družinam in ljudem s posebnimi potrebami. Zato je bilo vzdušje že na robu karnevalskega in več kot 70.000 gledalcev se je najprej poklonilo priljubljenemu in dolgoletnemu predsedniku kluba Josepu Lluisu Nunezu, ki je v preminil v ponedeljek.

TEKMA

Kljub slabi izkušnji na prvi tekmi je trener Ernesto Valverde spet močno premešal postavo, v kateri je kapetanski trak dobil Ivan Rakitić, priložnost pa je poleg številnih papirnatih rezervistov dobil tudi talentirani Carles Alena, ki je minuli konec tedna zabil prvi ligaški gol za člane. Jasper Cillessen se je moral v golu domačih izkazati že v sedmi minuti, ko je Adrian Mancebo nevarno poskusil z volejem. Po tem, ko je v 14. minuti za las zamudil podajo kolega iz napada Malcoma, je Munir El Haddadi v 18. minuti s prekrasnim obratom in strelom pod prečko vseeno poskrbel za vodstvo Barce.

Velik teden za hrvaški nogomet, ki mu je zgodovinski uspeh z osvojeno zlato žogo prinesel Realov vezist Luka Modrić (levo), je z odlično predstavo v dresu Barcelone dopolnil Rakitić (desno). FOTO: AP

Tri podaje Rakitića, izvrsten debi talentiranega Puiga
Rakitić, ki je Madridčanu podal za gol, je bil spet v osrčju akcije za 2:0, ko je Jorgeja Palatsija Gallega v 26. minuti z natančnim strelom z okoli 17 metrov matiral še Denis Suarez. Izid polčasa je z glavo, spet po podaji Rakitića, postavil Malcom, Barcelona pa je po neprepričljivem posredovanju Cillessena na začetku drugega polčasa tudi dobila gol, ki si ga je glede na prikazano s prve tekme Leonesa tudi zaslužila. A po zgodovinskem zadetku za svoj klub, ki ga je v 54. minuti zabil Josep Sene, so Katalonci prek rezervista, velikega talenta in debitanta na uradnih tekmah Riquija Puiga, dobrih 15 minut kasneje izpeljali eno najlepših akcij na tekmi.

Po mojstrski podaji 19-letnega vezista jo je v padcu elegantno zaključil Suarez za svoj drugi gol večera, ki je bil tudi zadnji na tekmi. To je zaradi poškodbe gležnja v solzah končal eden izmed junakov večera Malcom, ki je nerodno padel na spolzki zelenici in bo najverjetneje moral izpustiti vsaj kakšno tekmo do konca leta, Camp Nou pa je povsem skrušenega Brazilca, ki ni dobil veliko priložnosti od kontroverznega poletnega prestopa iz Bordeauxa, nagradil z ovacijami.

Sevilla se je igrala z ognjem, štirje goli Ekambija
Dvoboj ekip, ki v aktualni sezoni močno presenečata s svojimi dosežki v prvenstvu, je dobila Girona, ki je na domači zelenici uspela premagati Alaves, s katerim je remizirala na prvem obračunu v Vitorii (2:2). Za zmago z 2:1 sta v 74. in 79. minuti poskrbela Alex Granell in Cristian Portu, ki sta izničila vodilni (avto)gol gostov, ki ga je v 62. minuti prispeval njun soigralec Pedro Alcala. Na prvi tekmi sta remizirala tudi Almeria in Villarreal, toda na stadionu La Ceramica je bilo že v 36. minuti vse odločeno. 26-letni kamerunski napadalec Karl Toko Ekambi je zabil vse tri gole "rumene podmornice", v 47. pa že svojega četrtega v izjemnem večeru. Izid polčasa, 4:0, je sicer postavil Carlos Bacca, po četrtem golu Ekambija pa sta zadela še Gerard Moreno in Raba, medtem ko je bil Bacca natančen tudi z bele točke za končnih 8:0.

Veliko bolj zanimivo je bilo v Sevilli, kjer je bil Villanovense po remiju brez golov s prve tekme do zadnjih sekund v igri za šokantno napredovanje. Prvi strelec rdeče-belih Andre Silva je na začetku drugega polčasa tudi zastreljal najstrožjo kazen, a je nato nemudoma pospravil žogo v mrežo za vodstvo. A Villanovense bi že z enim golom v Sevillini mreži napredoval, toda tretjeligašu na stadionu Ramona Sancheza Pizjuana ni uspelo pripraviti prvovrstnega presenečenja. Real Sociedad je v domačem San Sebastianu izločil prvoligaško tekmico Celto iz Viga (2:0), v prvem polčasu sta za zmago in napredovanje zadela Mikel Oyarzabal in Adnan Januzaj.