Kek na prvi uradni tekmi do remija v Izraelu, Šporar do prvenca

Haifa, 21. 03. 2019 22.28 |

Slovenska nogometna reprezentanca je na prvi kvalifikacijski tekmi za Euro 2020 v skupini G remizirala z Izrealom v Haifi (1:1). Prvi gol za slovensko reprezentanco je dosegel Andraž Šporar, z a delitev točk pa je poskrbel izkušeni izraelski napadalec Eran Zahavi. Matjaž Kek se je tako na klop Slovenije vrnil z remijem, za kapetana pa je izbral Bojana Jokića.

Slovenija je prvo uradno tekmo pod vodstvom Matjaža Keka (po povratku) – odločil se je za preverjen sistem 4-3-3 – začela zelo odločno. Andraž Šporar je v 12. minuti imel lepo priložnost, a je znotraj kazenskega prostora iz ugodnega položaja meril mimo izraelskih vrat. Pred tem je lepo sprejel podajo Josipa Iličića z levico, nato pa z desnico meril za pol metra mimo vrat. Domači so prvi nevarnejši poskus uprizorili v 23. minuti, ko je kapetan Bibras Natcho sprožil s kakšnih 30 metrov, a meril preslabo in sprožil premlačno, da bi lahko ogrozil enega najboljših vratarjev na svetu Jana Oblaka. Iličić se je v 30. minuti odločil za nenaden strel z razdalje, s katerim je zadel vratnico izraelskega gola. V zaključku prvega polčasa je z glavo poskusil še Benjamin Verbič, a je po natančni podaji Bojana Jokića meril mimo vrat.

Šporar je le dočakal prvi zadetek za reprezentanco na uradni tekmi.
Šporar je le dočakal prvi zadetek za reprezentanco na uradni tekmi. FOTO: AP

Slovenija je povedla na samem začetku drugega polčasa. Rene Krhin je podajal, domača obramba je bila premalo odločna pri posredovanju, kar je izkoristil borbeni Šporar. V borbi z domačim branilcem je sprožil iz težkega položaja in našel pod med nogama domačega vratarja Ariela Harusha in prišel do prvega gola v slovenski reprezentanci. Izraelci so takoj po prejetem zadetku prestavili v višjo prestavo in v 51. minuti zapretili preko Taleba Tawathe. Ta je sprožil z roba kazenskega prostora, z obrambo pa se je izkazal Oblak. Prav Oblak je v 54. minuti znova zablestel z dobro obrambo, ko je na oddaljeni kot sprožil Zahavi, a je Škofjeločan žogo odbil v kot. Po podaji s kota pa je bil Oblak nemočen, Zahavi je ostal sam na dvanajstih metrih in natančno meril v nebranjen del mreže slovenskih vrat. Izraelci so bili blizu vodstva v 58. minuti, ko je po novi podaji s kota z glavo sprožil Munas Dubbar, a je napadalcu Salzburga veselje preprečil Oblak, ki je z desno dlanjo preprečil vodstvo Izraelcev. Po minutah krize je Kek odločil osvežiti vezno linijo, iz igre je potegnil Zajca, v igro je poslal Domna Črnigoja. Kmalu po vstopu Črnigoja, v 65. minuti, se je sam pred vratarjem znašel Benjamin Verbič, a se je po strelu krilnega napadalca kijevskega Dinama z obrambo izkazal domači čuvaj mreže Harush. Tri minute pozneje je sledila nova velika priložnost za Slovence, a je vrata znova z lepo obrambo zaklenil Harush, ki je tokrat veselje preprečil Šporarju. Izraelci so nevarno zapretili v sodnikovem dodatku drugega polčasa, a se je s posredovanjem in odbijanjem pred Dabburjem v kot izkazal Jokić. Tekma se je tako zaključila z izidom 1:1 in delitvijo točk.