Današnje izdaje nekaterih slovenskih časnikov na široko pišejo, kako naj bi delovala ilegalna športna stavnica, v katero naj bi bili vpleteni tudi nekateri nekdanji slovenski nogometni reprezentanti. Dolgo časa se je govorilo o tem, da naj bi v štajerski prestolnici obstajala ilegalna športna stavnica. Gre, kot piše v današnji izdaji športnega časnika Ekipa, pravzaprav za javno skrivnost. Vse do aprila lani, ko je policija visoko zasukala rokave in začela obračunavati s tistimi, ki nogomet in šport na splošno izkoriščajo za svoj zaslužek. Zgodba o ilegalni športni stavnici, ki je dobri dve leti delovala na območju Maribora in v kateri se je obrnilo skoraj 43 milijonov evrov, se bo bržkone preselila v sodno dvorano. Specializirano državno tožilstvo je namreč, kot piše današnje Delo, zoper šest obdolženih, ki so se domnevno ukvarjali z nezakonitim pobiranjem stav na športne dogodke, predvsem nogometne tekme, vložilo obtožbo. Poleg kaznivega dejanja organiziranja denarnih verig in nedovoljenih iger na srečo jim očita tudi hudodelsko združevanje. Tožilka vrhovnega državnega tožilstva Bojana Podgorelec je spisala skoraj 30 strani dolgo obtožnico v aferi ilegalne stave, njene trditve pa se bodo potrjevale in ovrgle med sojenjem na mariborskem okrožnem sodišču.
V današnjem Delu je mogoče prebrati tudi imena vpletenih. Kosta Turner, Ivan Vinko, Vasja Turner, Zvonko Hajšek ter nogometaša Goran Šukalo in Saša Simić so domnevno v dveh letih in pol prejeli za 42.796.277 evrov vplačil, od tega so jim, kot piše današnje Delo, od provizij kapnili 998.903 evri. Obtožba še ni pravnomočna, ker so proti njej vloženi ugovori, zato še ni znano, ali oziroma kdaj bo razpisano sojenje. V obtožnici, ki je kot rečeno romala na Okrožno sodišče v Mariboru, je med drugim zapisano tudi to, koliko naj bi nekateri posamezniki stavili v tej ilegalni stavnici. Prednjačil naj bi, kot piše Ekipa, nekdanji slovenski reprezentant Šukalo. Kapetan nemškega drugoligaša Duisburga, ki je sicer na majskem zaslišanju ob pomoči odvetnika Francija Matoza odločno zanikal vpletenost v nelegalne stave, je osumljen vodenja nemškega dela stavnice. Preiskava pa je razkrila še številne stranke. V zbranem gradivu so med vplačevalci od znanih nogometnih imen omenjeni naslednji znani slovenski igralci: Nastja Čeh (skupno stavil 2.539.800 evrov), Ermin Raković (724.400 evrov), Gregor Židan (512.590 evrov), Dejan Djuranović (87.400 evrov) in Rene Mihelič (26.550 evrov). Zadnjo besedo bo imelo seveda sodišče in če gre verjeti ugotovitvam tožilstva, potem večini omenjenim nepridipravom, kot navaja Ekipa, grozi vsaj nekaj let za zapahi. Glavni akterji bi se lahko "hladili" tudi do osem let.
NZS ostro obsoja tovrstna dejanja
"Nogometna zveza Slovenije ne more komentirati postopkov, ki v zvezi z navedenimi zadevami tečejo pred uradnimi pristojnimi institucijami, vrhovnim tožilstvom in sodišči. V vsakem primeru pa NZS ostro obsoja vsakršna morebitna nelegalna kazniva dejanja, ki so v povezavi z nogometom in ki mečejo slabo luč na nogomet kot športno panogo,“ so sporočili iz Nogometne zveze Slovenije.
Fifa s kampanjo nad prirejanje izidov
Mednarodna nogometna zveza (Fifa) se je zavezala, da bo tiste, ki bodo prijavili prirejanja izidov tekem in podobna kazniva dejanja kriminalnih združb, zaščitila. Krovna nogometna organizacija je sicer prav danes začela enoletno kampanjo boja proti korupciji v nogometu.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.