Brazilci so s pomočjo Casemira v zaključku tekme premagali Švicarje

Doha, 28. 11. 2022 17.22 |

Zmaga na drugi tekmi dneva v skupini G med Švico in Brazilijo bi eno od teh reprezentanc že popeljala v izločilne boje. Brazilci so se v boj podali brez prvega zvezdnika Neymarja, ki se je poškodoval med zmago svoje reprezentance proti Srbiji (2:0) v prvem krogu. Po igri brez veliko priložnosti v prvem polčasu so Brazilci preko odličnega strela Casemira v 83. minuti povedli 1:0 in s tem izidom tudi zmagali. S tem so si že pred zadnjo skupinsko tekmo zagotovili napredovanje v izločilne boje.

Švicarji so kljub neprepričljivi predstavi zmagali na prvi tekmi v skupini proti Kamerunu. Izkušeno moštvo brez zvezdnikov svetovnega kova je znano predvsem po svoji organiziranosti v obrambi in to so Brazilci na lastni koži začutili že na začetku tekme. Prvo pravo priložnost si je brazilska reprezentanca priigrala šele v 27. minuti srečanja, ko je Vinicius Junior po podaji Raphinhe z vsega treh metrov ustrelil naravnost v švicarskega vratarja Yanna Sommerja

Na najbolj zanimiv dogodek pred koncem prvega polčasa so navijači na stadionu Al Janoub morali čakati do 44. minute – za to niso bili odgovorni igralci na igrišču, vendar kratkotrajni izpad električne energije in posledična tema na stadionu. Tehnična težava je bila hitro odpravljena, glavni sodnik tekme Mohammed Abdulla Hassan pa je kmalu po tem s piskom označil konec dokaj nezanimivih prvih 45 minut igre. Tekmo je poleg navijačev obeh reprezentanc z velikim zanimanjem spremljalo tudi na milijone navijačev Kameruna in Srbije. Srbi so namreč upali na zmago Brazilcev, ki bi jih ohranila 'med živimi' in ob njihovi zmagi v zadnjem krogu skupine proti Švici poslala v izločilne boje. Enak razplet pa bi Kameruncem vsaj v teoriji na zadnji skupinski tekmi zagotovil nasprotnike, ki so si napredovanje že zagotovili in mogoče ne bi bili popolnoma zbrani.

Neymar si je proti Srbiji znova poškodoval gleženj.
Neymar si je proti Srbiji znova poškodoval gleženj. FOTO: AP

Tudi drugi polčas se je začel v enakem ritmu, le da so Švicarji pokazali malo več namere v napadu. V 54. minuti se je Ruben Vargas znašel v kazenskem prostoru nasprotnikov, ampak je njegov strel ustavil brazilski branilec. Dve minuti pozneje so Brazilci tudi zapretili, saj je Vinicius Jr. lepo podal v kazenski prostor, kjer je Richarlison bil prekratek in žoge ni uspel preusmeriti v gol. V 66. minuti so Brazilci vendarle proslavili zadetek. Po odličnem protinapadu je zadel najbolj aktiven napadalec na igrišču Vinicius, vendar je sodnik Ivan Barton gol zaradi prepovedanega položaja razveljavil.

A Švicarji Brazilskega pritiska niso mogli zdržati do konca tekme. Rezervist Gabriel Jesus, je v 83. minuti v kazenskem prostoru nasprotnikov s podajo našel Casemira, ki je žogo s prvim dotikom močno ustrelil proti vratom Sommerja. Žoga se je na poti do mreže dotaknila švicarskega branilca in Sommer je bil nemočen. Do konca tekme Švicarji niso zares zapretili Alissonu, pravzaprav so bližje novemu zadetku bili Brazilci.