Turčija premagala Nizozemsko, Francozi le neodločeno, Portugalci s tesno zmago

Ankara, 24. 03. 2021 23.44 |

S tekmami prvega kroga v skupinah A, D, E, G in H se je začel evropski del kvalifikacij za svetovno nogometno prvenstvo leta 2022. Za uvod so Turki s 4:2 premagali Nizozemsko, svetovni prvaki Francozi so igrali le 1:1 z Ukrajinci, evropski prvaki Portugalci pa tesno z 1:0 premagali Azerbajdžan. Že prva tekma kvalifikacij je prinesla prvo presenečenje. Nizozemska je morala priznati premoč Turkom, usoden za oranžne pa je bil Burak Yilmaz, ki je dosegel "hat trick".

Romelu Lukaku in Simon Kjaer
Romelu Lukaku in Simon Kjaer FOTO: AP

Turčija je takoj po začetku drugega dela povedla že s 3:0, ko je zadel Hakan Calhanoglu. Burak Yilmaz je dvakrat zadel v prvem polčasu, dodal pa še gol v 81. minuti, s katerim je odločil tekmo, saj je pred tem gostom uspelo izid znižati na 2:3, potem ko sta zadela rezervista Davy Klaassen in Luuk de Jong. V preostalih tekmah te skupine je Norveška s 3:0 ugnala Gibraltar, Črna gora pa z 2:1 Latvijo.

V skupini A so evropski prvaki Portugalci igrali z Azerbajdžanom in zmagali tesno z 1:0. Cristiano Ronaldo in soigralci so sicer prevladovali in imeli terensko premoč, niso pa znali zadeti. Edini gol so namreč dosegli gostje, potem ko je Maksim Medvedjev premagal svojega vratarja. Srbija je prav tako tesno s 3:2 premagala Irsko, mož odločitve pa je bil Aleksandar Mitrović z dvema zadetkoma v razmaku šestih minut.

Svetovni prvaki Francozi so pot na SP presenetljivo začeli le s točko. Za vodstvo domačih je v Parizu poskrbel Antoine Griezmann v 19. minuti, a po uri igre je za izenačenje z Ukrajinci poskrbel kar domači igralec Presnel Kimpembe, ki je z avtogolom nazadnje tudi postavil končni izid. V drugi tekmi te skupine sta Finska ter Bosna in Hercegovina igrali neodločeno 2:2, Finci so bili nekoliko bližje zmagi, a je za goste v 84. minuti izenačil Miroslav Stevanović.

Čehi so v skupini E visoko s 6:2 premagali Estonce, podobno kot v Turčiji je tudi na tej tekmi padel "trojček", dosegel ga je Tomaš Souček (32., 43., 48.). Belgija pa je proti Walesu poskrbela za preobrat, potem ko so gostje po zgodnjem zadetku Harryja Wilsona povedli. A zadnjo besedo so imeli domači, Kevin De Bruyne in Thorgan Hazard sta poskrbela za vodstvo še v prvem delu, piko na i je postavil Romelu Lukaku z bele točke v drugem delu.