Valižani 'dvignili' zadnjo evropsko vstopnico za Katar

Cardiff, 05. 06. 2022 20.00 |

Reprezentanci Walesa in Ukrajine sta se udarili še za poslednjo vstopnico za preboj na svetovno nogometno prvenstvo v Katarju. Šlo je za eno tekmo, ki so jo v domačem Cardiffu z minimalnim izidom 1:0 dobili Valižani. Otočani so se tako na nogometni mundial uvrstili po 64 letih. Tekmo je odločil avtogol Andrija Jarmolenka v 34. minuti, ko je preusmeril žogo v lastno mrežo po prostem strelu Garetha Bala. V polfinalu dodatnih kvalifikacij je Ukrajina pred tremi dnevi v Glasgowu premagala Škotsko s 3:1. Wales bo na SP igral v predtekmovalni skupini B z Anglijo, Iran in ZDA.

Za Valižane je uspeh zgodovinskega pomena, saj so se na SP uvrstili prvič po letu 1958 oziroma po kar 64 letih suše. Ukrajinske sanje o drugem nastopu na mundialu po letu 2006 pa so se za državo, ki se v teh mesecih bolj kot s športom ukvarja z vojno, končale na zadnji stopnički. Tekmo je odločil avtogol Andrija Jarmolenka v 34. minuti, ko je preusmeril žogo v lastno mrežo po prostem strelu Garetha Bala. V končnici tekme je imela veliko priložnost za izenačenje Ukrajina, a je vratar Wayne Hennessy z zadnjimi močmi ubranil nevaren poskus Artema Dovbika. Ukrajina je sicer v zgodnjem obdobju tekme dosegla gol, toda zadetek Oleksandra Zinčenka ni obveljal, ker je prehitro izvedel prosti strel. Na valižanski strani pa bi lahko vodstvo povišal Brennan Johnson, ki pa je v 76. minuti zadek le vratnico.

Gareth Bale
Gareth Bale FOTO: AP

Ukrajinski so se na tekmi, ki bi sicer morali biti na sporedu že marca, a so ju zaradi ruske agresije na to državo prestavili, pripravljali tudi v Sloveniji v reprezentančnem središču slovenske izbrane vrste na Brdu pri Kranju. Za izbrance selektorja Oleksandra Petrakova pa sta bila dvoboja s Škotsko in Walesom sploh prvi uradni tekmi v tem letu. V polfinalu dodatnih kvalifikacij je Ukrajina pred tremi dnevi v Glasgowu premagala Škotsko s 3:1. Wales bo na SP igral v predtekmovalni skupini B z Anglijo, Iranom in ZDA.

Po odločilni evropski kvalifikacijski tekmi sta na seznamu udeležencev za SP le še dve prosti mesti: za prvo se bodo v medcelinskih kvalifikacijah potegovale ekipe iz Avstralije in Južne Amerike, za drugo pa predstavnik Oceanije in Severne Amerike. Najprej bo 7. junija na sporedu polfinalni obračun med Avstralijo in Združenimi arabskimi emirati; zmagovalec te tekme bo 13. junija igral finale kvalifikacij s Perujem. Dan pozneje pa se bosta za zadnjo vstopnico pomerili še Kostarika in Nova Zelandija.