Slovenija v drugem polčasu 'zmlela' Venezuelo za preboj v finale

Kaunas, 03. 07. 2021 06.00 |

Slovenska košarkarska reprezentanca je v polfinalu kvalifikacij za preboj na olimpijske igre z 98:70 ugnala Venezuelo. Po prvem polčasu je vodila za sedem točk, v drugem pa na račun zavzete obrambe in odlične igre v napadu stvari postavila na svoje mesto, tako da zmagovalec v zaključku ni bil pod vprašajem. Mike Tobey je bil naš najboljši strelec s 27 točkami, Luka Dončić jih je dodal 23. V finalu se bo Slovenija pomerila z domačinko Litvo, ki je ugnala Poljsko.

Izjava Zorana Dragića po zmagi nad Venezuelo

Slovenska reprezentanca je obračun polfinala proti Venezueli začela s peterko: Luka Dončić, Jaka Blažič, Zoran Dragić, Vlatko Čančar in Mike Tobey.

Prvi točko je za Slovenijo dosegel Luka Dončić s prostima metoma. Venezuela je uspela izenačiti, v obrambi pa je vse stavila na visoko pokrivanje prvega slovenskega zvezdnika, kar je odpiralo veliko prostora pod obročem. Naše navijače je kot prvi na noge dvignil Vlatko Čančar z izjemnim zabijanjem, vajo pa je po asistenci Dončića v naslednjem napadu ponovil še Mike Tobey. Organizator igre Dallasa je sijajno razigraval soigralce, ki so pridno polnili venezuelski koš. Pri izidu 12:6 je sledila prva minuta odmora, Dončić pa je tedaj imel že štiri asistence.

Tudi po prvi prekinitvi se je nadaljevala slovenska premoč. Po zgrešeni trojki Tobeyja je Zoran Dragić pobral odbito žogo, Dončić pa je po koraku nazaj v svojem slogu zadel trojko z velike razdalje za povišanje prednosti na devet točk. 22-letnik je v naslednjem napadu izkoristil še dva prosta meta, s čimer je bila slovenska prednost prvič dvomestna. Venezuela se je nato prebudila in prišla na 17:11, a je Aleksander Sekulić z menjavami vseskozi držal visok tempo igre, s katerim se je Slovenija obdržala v vodstvu.

Je pa intenzivnost, ki je krasila aktualne evropske prvake v prvih minutah, proti koncu prve četrtine nekoliko popustila. Venezuelci so prišli do nekaj odbitih žog pod našim obročem in iz drugih priložnosti znižali zaostanek na le pet točk. Pedro Chourio je zadel zadnji koš v prvem delu, po trojki je bilo 26:21.

Drugo četrtino je Slovenija odprla v svojem slogu: Dončić je s sijajno asistenco našel Tobeyja, ta pa je zadel za tri. Chourio je nato zadel pet zaporednih točk za Venezuelo, s čimer je svojo reprezentanco ohranil v igri. Sledilo je nekaj zaporednih neuspešnih napadov Slovenije, vse prevečkrat se je zgodilo, da je Venezuela na račun agresivne obrambe prišla do ukradene žoge, v igri pa jo je držala tudi slaba trojka Slovenije, ki je bila v prvem polčasu le 25-odstotna. Po polaganju Dončića je bila prednost znova dvomestna pri 40:30, za več kot 12 pa Slovenija ni vodila. Na odmor so Sekulićevi varovanci odšli s +7, tri sekunde pred koncem je za dve točki zadel Dončić.

Tako kot drugo je tudi tretjo četrtino Slovenija odprla s trojko tokrat izjemnega Tobeyja, še enkrat več je bil v vlogi podajalca Dončić, in prednost je bila spet dvomestna (51:41). Center Valencie je v naslednjem napadu pobral kar dva napadalna skoka, po drugem pa je vpisal še dve točki. Zatem je svoji dodal tudi Dončić in prednost je bila že +14. Venezuela je sicer v 35. minuti znova prišla na le deset razlike, a so bili slovenski reprezentanti bistveno bolj zavzeti v obrambi, kot so bili v prvih 20 minutah, tako da Južnoameričani niso imeli pravih možnosti za uspeh. Pred zadnjimi desetimi minutami je na semaforju pisalo 71:55.

V zaključku tako vprašanja o zmagovalcu ni bilo več. Slovenija je nadzirala potek igre in pri izidu 84:63 prvič povedla tudi za več kot 20 točk, ko je Dončić v svojem slogu kronal prodor pod obroč. V zadnjem napadu na srečanju bi lahko vpisali tudi stotico, a je Aleksander Nikolić športno umiril žogo in tako počakal na zvok sirene za konec obračuna, ki se je končal z 98:70 v slovensko korist.

Tobey je bil na koncu naš najboljši strelec s 27 točkami, dodal je še 12 skokov, od tega pet v napadu, in po eno blokado ter ukradeno žogo. Dončić je vknjižil 23 točk (zanimivo – oba sta za tri metala 3/5), devet skokov in izjemnih 13 podaj. Ko je bil na parketu, je Slovenija tekmo dobivala za 30. Pri Sloveniji je mejo desetih točk presegel še Zoran Dragić z 12. Edo Murić je dodal sedem točk, Blažič, Čančar in Rupnik pa šest.

Po koncu tekme je pred mikrofon naše novinarke Sanje Modrić stopil Mike Tobey, ki je znova pohvalil kolektivni duh. "Venezuela je fizično močna reprezentanca, ki ti ne pušča veliko prostora v napadu. Toda mi imamo v svojih vrstah veliko število odličnih branilcev, ki uspešno kreirajo napade za nas, višje igralce. Za nami je še en uspešen dan, zdaj se pa že obračamo k najpomembnejši tekmi na turnirju," je med drugim dejal član španske Valencije.

Statistika tekme Slovenije – Venezuela
Statistika tekme Slovenije – Venezuela FOTO: Sofascore.com

Polfinale turnirja za preboja na OI:

Slovenija - Venezuela 98:70 (26:21, 22:20, 23:14, 27:15)

Koronavirus pasica nova

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

17.35

Mike Tobey: "Prišli smo do zadnje stopničke."

Po koncu polfinalnega kvalifikacijskega obračuna za uvrstitev na olimpijske igre je pred mikrofon naše novinarke Sanje Modrić stopil najboljši strelec naše izbrane vrste Mike Tobey, ki je znova pohvalil kolektivni duh. "Venezuela je fizično močna reprezentanca, ki ti ne pušča veliko prostora v napadu. Toda mi imamo v svojih vrstah veliko število odličnih branilcev, ki uspešno kreirajo napade za nas, višje igralce. Za nami je še en uspešen dan, zdaj se pa že obračamo k najpomembnejši tekmi na turnirju," je med drugim dejal član španske Valencije.

17.19

V finalu Litva ali Poljska?

V nedeljskem finalu se bo slovenska reprezentanca pomerila z zmagovalcem drugega polfinalnega obračuna med gostiteljico turnirja Litvo ali Poljsko.

40'

Nova visoka slovenska zmaga (98:70)

Slovenska moška reprezentanca je tudi na tretji kvalifikacijski tekmi dosegla prepričljivo zmago. Tokrat so "padli" Venezuelci z 28 točkami razlike (98:70).

36'

Po trojki Z. Dragića visokih +24 (89:65)

Slovenski reprezentanti so v končnici tekme prišli do nekaj odprtih metov za tri točke in bili pri tem po pričakovanjih uspešni. serijo slovenskih trojk je odprl Zoran Dragić.