Prepričljiva in zaslužena zmaga Maribora na večnem derbiju

Maribor, 03. 12. 2023 16.59 |

Anže Mlakar
122

V Ljudskem vrtu se je končal drugi večni derbi sezone, vložek pa bi težko bil večji, saj je bilo že pred tekmo jasno, da obe ekipi krvavo potrebujeta vse tri točke. Tekmo so vrhunsko otvorili varovanci Anteja Šimundže in po zadetku Arnela Jakupovića in dveh projektilih Jana Repasa na odmor odšli s prednostjo treh zadetkov. Gostje so preko Mustafe Nukića v izdihljajih srečanja zabili častni zadetek, tekma pa se je končala z zmago Maribora s 3:1.

Tekmo v sončnem Mariboru so z odlično priložnostjo v uvodnih sekundah druge minute otvorili domačini. Po lepem preigravanju je do zaključka prišel Hilal Soudani, njegov strel pa je z roko zaustavil Aljaž Krefl. Glavni sodnik srečanja Aleksandar Matković je po ogledu posnetka pokazal na belo točko, najstrožjo kazen pa je uspešno realiziral Arnel Jakupović. Le dve minuti kasneje je po solo prodoru do strela iz roba kazenskega prostora prišel Jan Repas in z odličnim zaključkom premagal Denisa Pintola, ki je žogo pospremil le s pogledom. Nogometaši Olimpije so z mislimi ostali na četrtkovi tekmi Konferenčne lige v poplavljenih Stožicah, Mariborčani pa so kljub lepi prednosti iskali tretji zadetek. Tega so našli v 22. minuti, ko je s sijajnim strelom iz razdalje žogo za hrbet nemočnega Pintola ponovno poslal Repas. Štiri minute kasneje se je gostujoči trener Zoran Zeljković odločil za dvojno menjavo, namesto Krefla in Raula Florucza sta na zelenico stadiona pod Kalvarijo prišla Jorge Silva in Agustin Doffo. Mariborčani so v nadaljevanju nekoliko umirili pritisk proti vratom Olimpije, kljub temu pa so še naprej igrali kvalitetnejši nogomet v primerjavi z nasprotnikom. V prvi minuti sodnikovega dodatka so gostujoči nogometaši prišli do prvega strela na tekmi, Ažbe Jug pa je žogo po strelu Nemanja Motike brez težav prijel. V izdihljajih prvega polčasa je bil nevaren še Admir Bristrić, ki je streljal mimo mariborskih vrat. Ekipi sta na odmor odšli ob evforiji na tribunah Ljudskega vrta in rezultatu 3:0.

Statistika prvega polčasa tekme Maribor - Olimpija
Statistika prvega polčasa tekme Maribor - Olimpija FOTO: Sofascore.com
Derbi si je ogledalo okrog 7.500 gledalcev, od tega 500 članov navijaške skupine Viole in 150 pripadnikov navijaške skupine Green Dragons. Že pred tekmo je bila mariborska policija obveščena o kršitvi javnega reda in miru, v zvezi z dogodkom pa je bila eni osebi nudena medicinska pomoč, eni osebi pa odvzeta prostost.

Drugi polčas se boljše otvorili zmaji, ki so hitro pokazali željo po znižanju zaostanka. V 52. minuti se je pred Jugom znašel Timi Max Elšnik, vratar vijoličastih pa je njegov strel obranil. Dve minuti kasneje so Mariborčani preko Soudanija prišli do novega zadetka, ki pa je bil zaradi prepovedanega položaja razveljavljen. V 57. minuti je bil Repas po odlični podaji Itsukija Urate blizu hat-tricka, vendar je žoga po njegovem strelu zletela preko gostujočih vrat. Tekma je bila v 64. minuti za nekaj trenutkov prekinjena, navijači pa so z aplavzom pospremili ognjemet, ki ga je pripravila južna tribuna Ljudskega vrta. Nekaj trenutkov za tem, ko je glavni sodnik naznanil nadaljevanje igre, so bili varovanci Anteja Šimundže izredno blizu četrtemu zadetku. Po predložku Blaža Vrhovca je strel Svena Šoštariča Karića zaustavil Pintol in žogo odbil do Soudanija, katerega veselje je s posredovanjem preprečil Silva. V 75. minuti so imeli zmaji na voljo prosti strel iz roba kazenskega prostora, Elšnik pa je streljal preko Jugovih vrat. V zadnjih sekundah rednega dela je Matković dosodil enajstmetrovko v korist gostov, v nadaljevanju pa se je še zaiskrilo med Ahmetom Muhamedbegovićem in Xhulianom Skuko. Sodnik je obema pokazal rumeni karton, najstrožjo kazen pa je uspešno realiziral Mustafa Nukić in s častnim golom postavil končni izid drugega večnega derbija v sezoni.