Že čez mesec in pol bodo torej dirkalniki znova zahrumeli na prvi dirki nove sezone in sicer na stezi v Melbournu za VN Avstralije. Glavni akterji pa so se tik pred začetkom znova zbali, da formula 1 tone v pogubo. Predvsem zaradi velikih stroškov, saj smo samo v enem letu izgubili kar dva moštva. Najprej se je zaradi bankrota s svojo ekipo poslovil Alain Prost, le pol leta kasneje pa zaradi pomanjkanja denarja še Tom Walkinshaw z ekipo Arrows. Mednarodna avtomobilistična zveza ter vodje moštev se nikakor niso mogli dogovoriti, kaj pravzaprav spremeniti, FIA pa brez dovoljenja ekip novih sprememb ne more uvesti.
Pred meseci so se že dogovorili o nekaterih novih ukrepih. Največji ukrep je bila vsekakor sprememba sistema uradnega treninga za štartna mesta. Dirkači za osvojitev najboljšega časa ter štartnega položaja ne bodo imeli več na voljo eno uro, ampak samo en krog, kamor se bodo prav tako podali po določenem vrstnem redu. To seveda pomeni manj špekulacij. Nov pa je tudi sistem točkovanja in sicer bo odslej točke dobilo prvih osem dirkačev, prepovedali pa so tudi dogovarjanja v moštvih (zagotovo se še spomnite dramatičnega konca dirke na lanskoletni VN Avstrije). Enak sistem točkovanja so sprejeli tudi v svetovnem prvenstvu relija.
Bernie Ecclestone pa z vsem tem ni bil zadovoljen, saj so vsi potihoma že pričakovali popolnoma enak scenarij kot lani. Prevelika premoč Ferrarija naj bi se po napovedih poznavalcev nadaljevala in formula 1 bi le še izgubljala in vedno manj tudi pridobivala. Zato je gospod E predlagal, bolj učinkovite ukrepe. In sicer, da se bodo po koncu kvalifikacij dirkalniki pospravili v poseben prostor, kjer bodo (nedotaknjeni) ostali do naslednjega dne. S tem so dejansko uresničili ukrep zajetja prevelikih stroškov, saj so si dirkači in moštva dirkalnike posebej predelovali za uradni trening in posebej za dirko. Mehaniki so v soboto popoldan morali pošteno zavihati rokave in delati pozno v noč, kar pa zdaj ne bo več mogoče. To je hkrati že prvi ukrep zajetja stroškov, saj bo s tem potrebno manj mehanikov.
Velik strošek predstavlja tudi vsemogočna elektronika, ki je v veliki meri povečala količino porabljenega denarja, kar pa publika, razen pri plačevanju nesramno dragih vstopnic pravzaprav sploh ni občutila. Vsi zanimivi podatki, ki se izpisujejo na ekranih pri 20 000 vrtljajih na minuto, delovanje sistema proti zdrsavanju pogonskih koles in vse drugo je bilo namreč skrito v garažah, nedosegljivo očem navadnega gledalca. Zato so v sredo v Londonu sklenili naslednje ukrepe:
1. Ukine se:
- telemetrijska povezava dirkač – avto
- telemetrijska povezava avto – dirkač
- radijska zveza med boksi in dirkačem
2. Na tehničnem pregledu bo ekipa lahko prijavila samo dva dirkalnika na dirko.
3. Rezervni dirkalniki se na dirkah ne bodo več uporabljali.
4. Vsi dirkalniki se bodo po koncu drugega kvalifikacijskega treninga shranjevali v parc fermeju, kjer bodo ostali do začetka dirke naslednjega dne.
5. Ukinejo se elektronike in sicer sistem proti zdrsavanju pogonskih koles, sistem za štartanje in avtomatski menjalnik.
6. Ekipam ne bo več potrebno uporabljati motorja in menjalnika enakega proizvajalca, ampak se ti dve komponenti lahko izbirata po želji.
7. Petkovi treningi bodo namenjeni privatnim testiranjem, kar pomeni, da bodo ekipe ob petkih testirale po lastni volji.
FIA se bo z moštvi še dogovarjala o prevzemu dirkalnikov iz parc fermeja pred začetkom dirke in sicer že za uradni 30 – minutni trening pred začetkom dirke.
To so torej novi ukrepi, ki so jih v soboto v Londonu bolj ali manj soglasno sprejeli. Na naše veliko zadovoljstvo to pomeni tudi veliko več sodelovanja voznika z mehaniki pri nastavitvi avtomobila, saj dela ne bo več opravljal računalnik. Zdaj upamo samo še to, da bodo tudi te dirke zares postale dirke. Komaj že čakamo 9. marec, ko bo na sporedu prva dirka za VN Avstralije.