Odbojka

Čebulj hvali vzdušje v slačilnici: Prav sedaj najbolj delujemo kot ekipa

Ljubljana, 03. 07. 2019 13.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenski odbojkarji bodo imeli v poletnih mesecih le malo časa za počitek. Po kvalifikacijah za Ligo narodov jih avgusta čakajo še kvalifikacije za olimpijske igre v Tokiu, vrhunec pa bo septembrsko evropsko prvenstvo, ki ga bo gostila tudi Slovenija.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Klemen Čebulj iz Šanghaja odpotoval v Milano
    02:08
    Iz 24UR: Klemen Čebulj iz Šanghaja odpotoval v Milano
  • Iz 24UR: Klemen Čebulj v pripravljenosti na reprezentančno misijo
    02:11
    Iz 24UR: Klemen Čebulj v pripravljenosti na reprezentančno misijo

Ob napornem poletnem urniku bodo slovenski odbojkarji imeli le malo časa za počitek, čeprav so mnenja, da bi bilo dobrodošlo vsaj za nekaj časa zamenjati okolje. S pripravami so fantje pričeli že maja v Kranjski Gori.

"Upam, da nekaj časa za počitek le bo," v smehu prizna Klemen Čebulj in nadaljuje: "Upam, da bo nekaj več prostih dni, kot je doslej načrtovano. Zaenkrat je prostih dni zelo malo, čeprav mislim, da je pomemben tudi prosti čas, ki ga lahko preživimo z družino. Da odklopimo pripravljalni ritem, ne gledamo ves čas istih obrazov. Trenutno velik del časa preživimo v hotelu, skupaj obedujemo, treniramo,..."

"Sistema, ki smo si ga s trenerji zadali, se moramo sedaj čim bolj držati," je prepričan slovenski reprezentant.
"Sistema, ki smo si ga s trenerji zadali, se moramo sedaj čim bolj držati," je prepričan slovenski reprezentant. FOTO: Aljoša Kravanja
Biti moramo disciplinirani, pokazati svoj maksimum. Samo tako bomo naredili še korak naprej, ki nam je morda zmanjkal na zadnjih dveh evropskih prvenstvih. Klemen Čebulj

Čebulj, ki je v minuli sezoni svoje znanje nekaj časa pilil pri serijskem kitajskem prvaku Shanghai Volleyju, je sezono končal v Milanu, pod vodstvom nekdanjega slovenskega selektorja Andrea Gianija (ta se je z majem preselil v Modeno). Sam sicer težko potegne vzporednice med azijskim in evropskim nivojem odbojke, medtem ko mu je bil življenjski ritem kitajskih soigralcev povsem tuj.

"Težko je narediti primerjavo. Kitajska odbojka ni na najvišjem nivoju. V začetku se je bilo težko navaditi na njihovo mentaliteto, moji soigralci so bili namreč v celem letu prosti le slabih trideset dni. V večini so zaprti v olimpijskem centru, kjer trenirajo, imajo družine, vendar ne živijo z njimi. Težko sem se navadil na to, da nimajo energije za trening, za igranje vse do finala. Nisem jih razumel, a se mi zdi, da je to posledica njihovega načina življenja. Zavoljo tega ne morejo iztržiti vsega potenciala, menim, da bodo težko napredovali, če bodo še naprej delali po tem sistemu," pojasni sprejemalec slovenske izbrane vrste.

"Zelo pomembno je, da se poznamo med sabo. Vemo, kaj koga moti, posledično torej ne drezaš vanj," pojasnjuje Čebulj.
"Zelo pomembno je, da se poznamo med sabo. Vemo, kaj koga moti, posledično torej ne drezaš vanj," pojasnjuje Čebulj. FOTO: Aljoša Kravanja

V zadnjem času vse večje število evropskih klubov, predvsem nogometnih, išče pristaše tudi na azijskem trgu. Tja se selijo tudi številni nogometaši, ki so zavoljo vrtoglavih vsot pripravljeni obleči dres kitajskih prvoligašev. V odbojki do tovrstnega razmaha še ni prišlo. "Mislim, da je nivo odbojke v Aziji, kar se skupinskih športov tiče, še najmanj profesionalen. Vsaj v primerjavi z nogometom, košarko, ki se igrata na dokaj visokem nivoju," pojasnjuje Čebulj, ki se je vrnil v najmočnejšo ligo na svetu, z novo sezono pa bo zaigral v vrstah aktualnega svetovnega klubskega prvaka Trentina.

Korošec je tako po kapetanu Tinetu Urnautu, Janu Kozamerniku in Gregorju Jerončiču, postal še četrti slovenski odbojkar, ki bo branil barve slovitega kluba. "Na to ne gledam kot na pritisk, temveč kot privilegij, da lahko igraš v takem klubu. Igral sem že v Lube Civitanova, izjemno organiziranem klubu, a v Trentinu je vse še nivo višje," razkrije slovenski reprezentant in pojasni: "Deležen sem bil res lepe dobrodošlice, razkazali so mi vsa mogoča stanovanja, pomagajo tudi pri iskanju pravega vrtca, popoldanskih otroških aktivnosti. Res sem zadovoljen s svojo izbiro, tako tega ne jemljem kot pritisk temveč kot dodatno energijo za delo."

Slovenija se bo v Stožicah septembra pomerila z Belorusijo, Finsko, Turčijo, Makedonijo in Rusijo.
Slovenija se bo v Stožicah septembra pomerila z Belorusijo, Finsko, Turčijo, Makedonijo in Rusijo. FOTO: Damjan Žibert

"Biti moramo disciplinirani, pokazati svoj maksimum"

Čebulj je doslej nabiral izkušnje že v štirih italijanskih klubih, Trentino bo tako že peti. Dolgoletno igranje na italijanskih odbojkarskih parketnih mu je prineslo široko bero izkušenj, ki pridejo do izraza tudi v vrstah reprezentance. "Reprezentanca je sama po sebi zasnovana izjemno dobro, na vseh področjih imamo dva, tri igralce, ki lahko v kateremkoli trenutku odigrajo prav tako dobro kot prvi oz. še bolje. Sistema, ki smo si ga s trenerji zadali, se moramo sedaj čim bolj držati. Biti moramo disciplinirani, pokazati svoj maksimum. Samo tako bomo naredili še korak naprej, ki nam je morda zmanjkal na zadnjih dveh evropskih prvenstvih," na vprašanje o tem, kje sam vidi največjo možnost za napredek slovenske izbrane vrste, opiše Čebulj.

Discipliniranost je izpostavil tudi kapetan Urnaut. Ta je pred časom dejal, da je slovenska reprezentanca dandanes bolj disciplinirana kot leta 2015, ko je posegla po srebru. Z njim se strinja tudi Čebulj: "Tudi sam mislim tako. Dejansko precej bolj zaupamo drug drugemu in smo posledično še bolj kot eno. Po vseh teh letih v reprezentanci, lahko rečem, da prav sedaj, najbolj delujemo kot ekipa. Tako na, kot izven igrišča, si pomagamo in držimo skupaj."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.