Odbojka

Rusi upravičili vlogo favoritov in v treh nizih opravili s Finsko

Ljubljana, 16. 09. 2019 16.59 |

Ruski odbojkarji so z zmago proti Finski (3:0 v nizih) na najboljši mogoč način napovedali sredin spektakel na evropskem prvenstvu, ko se bodo v zadnjem krogu skupinskega dela v razprodanih Stožicah pomerili s slovensko izbrano vrsto.

Vrhunci 3. niza tekme Rusija vs. Finska

Ruska odbojkarska izbrana vrsta je s četrto zaporedno zmago na letošnjem EuroVolleyju, tokrat s 3:0 v nizih (25:17, 26:24, 25:22) proti Finski, napovedala boj za končno prvo mesto v skupini C.

Čeprav so se Finci borili po najboljših močeh, odlično vstopili v vsak niz, so na koncu daljša ruska klop ter posamična kakovost Maxima Mikhailova in druščine prevesili tehtnico na stran zasedbe, ki jo uspešno vodi selektor Tuomas Sammelvuo. Do izida 5:5 so Skandinavci še držali korak s favoriziranim tekmecem, a so v nadaljevanju prvega niza močno popustili in dopustili Dmitriiju Volkovu, Artemu Volvichu in Victorju Poletaevu, da so vzeli stvari v svoje roke in po nekajkratnem vodstvu s petimi točkami razlike (14:9, 19:14, 20:15) brez težav pripeljali uvodni del igre v svojo korist (25:17).

Artem Volvich je bil eden od najzaslužnejših mož pri ruski zmagi nad Finsko.
Artem Volvich je bil eden od najzaslužnejših mož pri ruski zmagi nad Finsko. FOTO: CEV

Finci poizkušali, Rusi unovčili bogate izkušnje
Drugi niz je bil precej bolj izenačen od prvega. Finci kljub gladkemu porazu v prvem nizu niso vrgli puške v koruzo, ampak so bolj preudarno gradili svoje napade prek razpoloženega tandema Elviss Krastins - Niko Suihkonen. Pri vodstvu s 16:13 so imeli varovanci selektorja Joela Banksa lepo priložnost, da še povišajo svojo prednost, a so z nekajkratnimi slabimi posredovanji pri sprejemu in obrambnem bloku dopustili Rusom, da se vrnejo v igro. Pri izidu 22:22 je v zaključku drugega niza odgovornost na svoja pleča prevzel že omenjeni Poletaev, ki je izkoristil drugo rusko zaključno žogo za zmago v tem delu igre (26:24).

Mnogi so pričakovali, da se bodo Finci po zaostanku z 0:2 v nizih vdali, a je bil to račun brez krčmarja, saj so prav v tretjem nizu navdušili z borbenostjo in nepopustljivostjo. Dolgo časa so bili v prednosti s tremi do štirimi točkami (8:4, 10:6, 12:9, 14:11), a so Rusi podobno kot v prvih dveh nizih vselej znali odgovoriti na skandinavsko ofenzivo. Ko je Evgenii Andreev z odlično zaključeno akcijo po podaji kapetana Igorja Kobzarja povedel Rusijo v vodstvo s 23:21, je bilo bolj ali manj jasno, da bodo aktualni evropski prvaki uporabili svoje bogate izkušnje za končni udarec tekmecu. Na koncu se je končalo s 25:22 in pričakovano rusko zmago za izjemen obet pred sredinim spektaklom, ko bodo na drugi strani mreže stali nabrušeni slovenski reprezentanti.

Evropsko prvenstvo, skupina C (Stožice), 4. krog, izid:
Rusija - Finska 3:0 (25:17, 26:24, 25:22)

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

19.01

Pričakovana zmaga Rusije (3:0)

Pri zadnjem začetnem udarcu Finske je Niko Suihkonen poslal žogo v mrežo za pričakovano rusko zmago s 3:0 v nizih (25:17, 26:24, 25:22).

19.01

Rusi pred četrto zmago

Finci niso uspeli ubraniti ruskega protinapada. Skandinavci zaostajajo za tri točke (21:24).

18.59

Andreev za ruskih +2

Po odlični podaji kapetana Igrja Kobzarja je za rusko vodstvo s +2 (23:21) poskrbel Evgenii Andreev.

18.57

Natančni Volkov

Dmitrii Volkov je danes v vlogi vodje na igrišču ruske izbrane vrste nadomestil učinek sicer izjemnega Maxima Mikhailova. Rusi vodijo za točko (22:21).

18.53

Finci v vodstvu

Očitno nas čaka nova razburljiva končnica. Tokrat tretjega niza, na semaforju pa je izid izenačen 20:20.