Francozi z zmago odprli 'slovensko' skupino D

Ljubljana, 26. 08. 2022 18.39 |

Milan Doknić
9

Skupina D svetovnega prvenstva je skupina, ki slovenske ljubitelje odbojke najbolj zanima. Francozi so druga reprezentanca sveta na uradni lestvici organizacije FIVB. Posledično so aktualni zmagovalci svetovne lige in olimpijski prvaki favoriti v skupini. Svojo vlogo pred srečanjem so galski petelini na tekmi upravičili s pričakovano zmago 25:22, 28:26 in 26:24.

Kliknite za ogled prenosa tekme Francija - Nemčija na VOYO
Kliknite za ogled prenosa tekme Francija - Nemčija na VOYO FOTO: VOYO

Andrea Giani, nekdanji slovenski selektor, je s svojimi novimi varovanci osvojil letošnjo ligo narodov. Vzdušje v francoskem taboru je torej pred svetovnim prvenstvom bilo na vrhuncu. Nemci so svetovno ligo končali na 12. mestu, torej za deseto Slovenijo. Karte za omenjeno tekmo so se prodajale v paketu skupaj s tekmo Slovenija - Kamerun, posledično gledalcev v dvorani ni bilo veliko. Sta pa za glasno podporo igralcev skrbeli obe klopi, kjer so rezervisti svoje soigralce glasno spodbujali in začetek tekme spremljali na nogah. Po prvih dvajsetih točkah sta moštvi bili izenačeni 10:10.

Nato so Francozi "stopili na plin" in povedli 15:11. Nemci so sicer zajezili poplavo francoskih točk in kljub set točki Francozev pri 24:19 osvojili naslednje tri točke. Šele pri izidu 24:22 je nemški servis popustil in prvi niz (25:22) je pripadel aktualnim olimpijskim prvakom.

Drugi Niz so Nemci začeli bolje, Francozi bolje zaključili

Boljšo igro iz zaključka prvega niza so Nemci uspešno prenesli tudi v začetek drugega in hitro povedli 5:1. Minuta odmora, ki jo je zahteval Giani, je Francoze sicer začasno zbudila, a Nemci so kljub temu prvi prišli do desete točke (10:7). Njihova dobra igra se je nadaljevala in kmalu je Giani pri rezultatu 15:10 znova zahteval minuto odmora. Nov poskus oživitve galskih petelinov ni bil uspešen. Tudi 20. točko so prvi osvojili Nemci (20:15).

Ob zaključku niza so Francozi končno zaigrali bolj agresivno in se enako kot Nemci v prejšnjem nizu približali na 24:22. Eden najboljših odbojkarjev na svetu Earvin Ngapeth je v teh trenutkih igral odlično in izid zmanjšal na 24:23. Antoine Brizard je sledil njegovemu vzoru in izenačil na 24. Igra živcev se je nadaljevala, dokler žoge za servisno črto v svoji roki ni znova dobil Ngapeth, ki je z izidom 28:26 zaključil preobrat v drugem nizu.

Statistika tekme Francija - Nemčija
Statistika tekme Francija - Nemčija FOTO: Sofascore.com

Izenačen začetek tretjega niza

Nemci niso obupali in tretji niz se je začel izenačeno. Nemci so prvič resno zagrozili, ko so prišli do vodstva 13:11, znova je sledila minuta odmora na zahtevo francoskega selektorja, ki pa rahle prednosti Nemcev ni stopila. Drugi niz zapored so do 20. točke prvi prišli Nemci (20:17). Dvajsetica na semaforju je znova zbudila Francoze, ki so najprej izenačili, nato pa povedli 23:22. Sledilo je izenačenje Nemcev na 23 in nova napeta končnica niza. Znova je za Nemce bil poguben Ngapeth, ki je z dobrim servisom pripravil vse za zmago 26:24 v zadnjem nizu.

Največ točk je na koncu v francoskem dresu dosegel v ključnih trenutkih odlični Ngapeth (15). Pri Nemcih se je v napadu najbolj izkazal Moritz Karlitzek s 17 točkami. Francozi so Slovencem torej vrgli rokavico, prva priložnost za odgovor domačinov prvenstva sledi v kratkem na tekmi Slovenija - Kamerun, seveda s prenosom na POP TV in VOYO