Slovenci še do osme zmage v Ligi narodov

Rimini, 16. 06. 2021 14.50 |

M.J., T.Š., STA
7

Slovenska odbojkarska reprezentanca je v Ligi narodov zabeležila osmo zmago. Po pričakovanjih je bila s 3:1 (-18, 18, 18, 17) boljša od zadnjeuvrščene Avstralije in bo pet tekem pred koncem vsaj obdržala četrto mesto, ki vodi v polfinale. Do konca rednega dela LN Slovence čakajo še štiri tekme, naslednji tekmec bo reprezentanca Irana.

Slovenci so tokrat potrebovali nekaj časa, da so ujeli pravi ritem. Tekmo so začeli slabo, a selektor Alberto Giuliani je vendarle našel postavo, ki je v nadaljevanju z zanesljivo igro postavila reči na svoje mesto. S tem se je Slovenija Avstralcem oddolžila za poraz 2:3 na svetovnem prvenstvu leta 2018.

Giuliani je imel proti zadnjeuvrščeni Avstraliji, ki je šele v desetem krogu zabeležila prvo zmago, s 3:2 je premagala Iran, namen spočiti nekatere igralce, tako so tekmo začeli Žiga Štern namesto Klemna Čebulja, Mitja Gasparini namesto Tončka Šterna in Dejan Vinčić namesto Gregorja Ropreta. A začetek je bil katastrofalen, po izidu 5:5 so Avstralci začeli zbirati ase, bloke, Slovencem pa ni uspevalo praktično nič, tako da so tekmeci osvojili kar osem zaporednih točk. Giuliani, ki je ob odmorih poskušal svoje igralce dvigniti z ostrimi in glasnimi besedami, je bil prisiljen menjati, v igro sta stopila Ropret in Alen Šket. Pri drugem tehničnem odmoru so Avstralci že vodili s 16:7, po njem se je igra evropskih podprvakov izboljšala, a zamujenega se ni dalo več nadoknaditi.

Na začetku drugega niza je v igro vstopil tudi Čebulj, ob njem je na sprejemalskem mestu zaigral še Rok Možič, ki se je izkazal z dvema zaporednima blokoma za vodstvo 4:3. Očitno je bilo, da so se Slovenci zbudili, ob prvem tehničnem odmoru niza so že vodili z 8:4, z blokom Šketa 10:5, za asom Alena Pajenka pa že 15:6. Dvoma, da bodo izenačili, ni bilo več, niz se je končal z izidom 25:18.

Tudi v tretjem nizu so Slovenci hitro prišli do prednosti treh točk (7:4), po dobrem servisu Ropreta pa je Možič vodstvo povišal na +4. Razlika je bila taka tudi ob drugem tehničnem odmoru. Do končnice so se "kenguruji" nekajkrat približali na dve točki, toda po izidu 19:17 so Slovenci osvojili pet zaporednih točk, Jan Kozamernik jim je z blokom zagotovil zaključno žogo, ki jo je z napadom sam tudi izkoristil. Podobno so Giulianijevi izbranci dobili četrti niz, po izenačenem začetku in izidu 7:7 so ob drugem tehničnem odmoru pa asu Pajenka vodili že s 16:8, niz pa zanesljivo pripeljali do konca.

"Vedeli smo, da ne bo lahko, Avstralija ni slaba ekipa. Po težki včerajšnji tekmi se je poznala utrujenost, ampak sem vesel, da je po težkem prvem nizu selektor v nadaljevanju našel udarno postavo. Prav tako sem, da mi je ponudil priložnost, da sem lahko pomagal ekipi in skupaj se lahko veselimo zasluženih treh točk, ki so nam zelo pomembne za uvrstitev na lestvici in za nadaljevanje turnirja," je po tekmi povedal Rok Možič.

V četrtek se bodo Slovenci merili z Iranci, s tem pa tudi zaključili četrti igralni ciklus. V zadnjem naslednji teden jo čakajo še ZDA, Japonska in Bolgarija.