Odbojka

OZS obeležila 100-letnico odbojke v Sloveniji

Ljubljana, 29. 11. 2024 16.00 | Posodobljeno pred 12 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, Ž.K., M.F.
Komentarji
3

Odbojkarska zveza Slovenije je s slovesno prireditvijo v Ljubljani obeležila 100-letnico igranja odbojke v Sloveniji. V veliki dvorani Grand hotela Union je slovesno obletnico pospremila tako slovenska kot tuja odbojkarska smetana. Odbojkarji, funkcionarji in legende tega športa so se ob spremljevalnem programu poklonili tako preteklosti kot tudi sedanjosti odbojke v Sloveniji, ki je v naglem vzponu, ter se na koncu ozrli tudi v prihodnost, ki je po besedah predsednika Mednarodne odbojkarske zveze Fabia Azeveda, zelo lepa.

Več videovsebin
  • Dobitniki priznanj na prireditvi ob 100-letnici odbojke v Sloveniji
    00:49
    Dobitniki priznanj na prireditvi ob 100-letnici odbojke v Sloveniji
  • Adi Urnaut na prireditvi ob 100-letnici odbojke v Sloveniji
    01:15
    Adi Urnaut na prireditvi ob 100-letnici odbojke v Sloveniji
  • Dejan Vinčić na prireditvi ob 100-letnici odbojke v Sloveniji
    01:50
    Dejan Vinčić na prireditvi ob 100-letnici odbojke v Sloveniji
Začetki slovenske odbojke segajo namreč v leto 1924, ko so jo prvič organizirano vadili v telovadnici Sokol Maribor - Matica. Prireditve sta se udeležil člana prve slovenske reprezentance, ki si je zagotovila mesto na EP Jasmin Čuturić in Tomi Šmuc. Po rdeči preprogi pa se je sprehodila tudi legenda Adi Urnaut.V Ljubljano  sta pripotovala tako predsednik Mednarodne odbojkarske zveze (FIVB) Fabio Azevedo in novi predsednik Evropske odbojkarske zveze (CEV) Roko Sikirić.  Izmed članov slovenske reprezentance, ki se lahko pohvali s medaljami z evropskih prvenstev pa sta se prireditve udeležila Mitja Gasparini in Dejan Vinčič.

Začetki slovenske odbojke segajo v leto 1924, ko so jo prvič organizirano vadili v telovadnici Sokol Maribor - Matica.

Po podatkih krovne zveze so odbojko v Slovenijo v začetku 20. let prejšnjega stoletja prinesli češki sokoli. V Evropo so sicer odbojko malo pred tem prinesli ameriški vojaki med prvo svetovno vojno. Najprej so jo igrali v Franciji in Italiji, a se je kmalu razširila in postala nadvse priljubljena predvsem na Češkoslovaškem, Poljskem in v Sovjetski zvezi.

V takratno Jugoslavijo so jo najprej prinesli Francozi, leta 1918. Vse do takrat so v Sloveniji odbojko igrali samo v sokolskih organizacijah, šele po drugi svetovni vojni in ravno po zaslugi sokolskih društev, pa se je na slovenskem ozemlju odbojka začela hitro tekmovalno razvijati in širiti po vseh večjih mestih v državi.

Navdušenci so prvo zvezo za odbojko ustanovili v okvirju Zveze za športne igre leta 1948, nato je sledila ustanovitev Odbojkarske zveze Jugoslavije leto kasneje, leta 1950 pa je prvič nastala Odbojkarska zveza Slovenije. V tistem obdobju so ustanovili tudi prve samostojne odbojkarske klube po vsej Sloveniji, so zapisali pri krovni zvezi.

Slovesna prireditev ob 100-letnici igranja odbojke v Sloveniji
Slovesna prireditev ob 100-letnici igranja odbojke v Sloveniji FOTO: Damjan Žibert

V času samostojne države od leta 1991 se nadaljuje razvoj odbojke na Slovenskem, ta pa se odraža tudi v mednarodnih uspehih slovenskih odbojkarjev in odbojkaric. V Sloveniji je danes registriranih skoraj 100 klubov dvoranske odbojke, samo v zadnjih letih je to število naraslo za okoli 10 odstotkov, in več kot 20 klubov odbojke na mivki. Skupaj pa je po podatkih zveze registriranih več kot 7000 odbojkarjev in odbojkaric, od tega 95 odstotkov v dvoranski obliki.

Predsednik Mednarodne odbojkarske zveze (FIVB) Fabio Azevedo je predsedniku Odbojkarske zveze Slovenije Metodu Ropretu podaril olimpijsko baklo z iger v Parizu
Predsednik Mednarodne odbojkarske zveze (FIVB) Fabio Azevedo je predsedniku Odbojkarske zveze Slovenije Metodu Ropretu podaril olimpijsko baklo z iger v Parizu FOTO: Damjan Žibert

Po štirih medaljah na EP (tri srebrne in eno bron) ter četrtem mestu na SP leta 2022 je moška reprezentanca letos izpolnila še dolgoletne želje in se prvič uvrstila na olimpijski turnir v Parizu.

Slovenija se z moško ekipo sicer v zadnjih letih redno uvršča med najboljše, prvi večji uspeh pa je moška reprezentanca dosegla leta 2015 v Bolgariji in Italiji, ko je na evropskem prvenstvu osvojila prvo medaljo z velikih tekmovanj (srebro).

Slovenski odbojkarji so bili od takrat še dvakrat evropski podprvaki (2019, 2021), EP 2023 v Italiji, Bolgariji, Severni Makedoniji in Izraelu pa so končali na tretjem mestu. Dvakrat so zaigrali tudi na svetovnem prvenstvu, leta 2022, ko je prvenstvo Slovenija gostila skupaj s Poljsko, so prišli do polfinala in na koncu zasedli četrto mesto.

Fotoutrinki po tekmi Brazilija - Slovenija na SP 2022
Fotoutrinki po tekmi Brazilija - Slovenija na SP 2022 FOTO: Luka Kotnik

V letošnjem letu ob slovesu 100-letnice OZS je slovenska moška reprezentanca igrala v elitni ligi narodov. Redni del lige je končala na prvem mestu z 11 zmagami na 12 tekmah in si po zaslugi teh zagotovila vstopnico za premierni nastop na olimpijskih igrah. Na svojem prvem nastopu na OI so v skupinskem delu navduševali in se po treh zmagah prebili v izločilne boje. A v četrtfinalu je bila premočna Poljska, Slovenija pa je igre kot najmanjša država v zgodovini olimpijskih odbojkarskih turnirjev sklenila na petem mestu.

Tako bo Slovenija v prihodnjem letu prvič v zgodovini zastopa na svetovnih prvenstvih tako s člansko žensko kot tudi moško reprezentanco.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

profi
30. 11. 2024 15.00
Dolenc priznanje za??Obrazložitev prosim.Hhvala.
Rožle Patriot
29. 11. 2024 20.39
+2
Žogica Marogica se tut fajn odbija .. !!!
25petelinov
29. 11. 2024 19.07
+0
Lep šport👍