Na generalki pred domačim prvenstvom Slovenci proti Iranu zmagali s 3:0

Ljubljana, 24. 08. 2022 01.32 |

Nina Mihalič
12

Slovenski odbojkarji so se v torek v Stožicah pomerili proti reprezentanci Irana. Bili so boljši nasprotnik in tekmo prepričljivo dobili z rezultatom 3:0 (25:20, 27:25, 30:28). Šlo je za zadnjo tekmo pred svetovnim prvenstvom, ki se bo pričelo že ta petek. Kot prvi bosta na parket dvorane Stožice stopili reprezentanci Kube in Brazilije. Naše fante na večernem spektaklu čaka reprezentanca Kameruna. Vse tekme si boste lahko ogledali na POP TV, Kanalu A in VOYO.

Do svetovnega prvenstva v Ljubljani nas loči le še par dni. Na torkovi tiskovni konferenci, ki sta jo gostila predsednik odbojkarske zveze Slovenije Metod Ropret in ljubljanski župan Zoran Janković, je bilo veliko govora o navijaškem spektaklu, ki nas čaka v Stožicah. Oba sta prepričana, da bodo navijači odigrali eno izmed ključnih vlog pri ponovnem uspehu slovenske reprezentance, ki smo ga že občutili na domačem evropskem prvenstvu leta 2019.

Da so navijači tisto, po čemer nas poznajo v svetu, je dobro znano. Tudi v torek v Stožicah se je zbrala velika množica slovenskih navijačev, ki so prišli spodbujat naše fante. Reprezentanca Irana nas je v letošnji ligi narodov prepričljivo ugnala, tokrat je bil razplet povsem drugačen. Vemo, kako pomemben je bil torkov test. Slovenski odbojkarji so v zaključnem delu priprav na prvenstvo, ki ga bosta skupaj gostili Slovenija in Poljska, že pred tem odigrali dve pripravljalni tekmi. Proti Egiptu so v petek slavili s 3:0 v nizih, proti Turkom pa so naslednji dan oddali niz in zmagali s 3:1.

Slovenija je tekmo začela v postavi Urnaut, Kovačič, Kozamernik, Vinčić, Čebulj in Tonček Štern. Tekma se je začela precej enakovredno, rezultat je bil dolgo časa izenačen. Slovenci so v nadaljevanju nekoliko pobegnili (13:9). Odličen zaključek Čebulja je Sloveniji prinesel 17. točko (17:12), naši fantje so z dobro igro tako dobivali prvi niz. Dober začetni udarec nasprotnika je sicer povzročal nekaj težav našim odbojkarjem, toda le-ti so ob zaključku niza še vedno vodili za dve točki (21:19). Slovenski blok je deloval odlično, zadnji Kozamernikov je prinesel Sloveniji zmago v prvem nizu.

Na začetku drugega niza so sicer Slovenci prevzeli pobudo, toda reprezentanca Irana se je rezultatsko približala in izenačila na 7. točki. Nekaj napak nasprotnika je bilo ključnih, zadnja je Slovencem prinesla 14. točko, rezultat na tabli je takrat kazal 14:10. Slovenci so bili tudi v drugem nizu boljši nasprotnik (18:13). V zaključku niza so se sicer Iranci nekoliko približali (20:18) in kasneje dosegli tudi 24:24 in 25:25. Pred nami je bil napet zaključek, a Slovenci niso dovolili presenečenja. Tudi drugi niz so dobili z rezultatom 27:25.

Statistika tekme Slovenija – Iran
Statistika tekme Slovenija – Iran FOTO: Sofascore.com

V tretjem nizu je selektor povsem premešal postavo naših fantov in na igrišče poslal Klobučarja, Gasparinija, Ropreta, Žigo Šterna, Možiča in Konciljo. Kljub ne najmočnejši postavi na igrišču pa se to ni odražalo na rezultatu. Slovenci so še vedno ohranjali rezultatsko prednost (9:8). V nadaljevanju je bil sicer rezultat izenačen na 15. točki, gostje so nato povedli za točko (15:16), a so naši odbojkarji ponovno poravnali rezultat (18:18). Kasneje so Iranci prevzeli pobudo in povedli 20:23, a so se Slovenci ponovno približali (23:24). Rok Možič je z odličnim blokom prinesel ponovno izenačenje na 24. točko. Odlično je deloval tudi v napadu. Niz se kar ni hotel zaključiti, nasprotnika sta se borila z vsemi močmi (28:28). Slovenci so bili na koncu uspešnejši, tudi tretji niz so dobili z rezultatom 30:28. "Ni bil lahek nasprotnik, sploh ne, zelo težka tekma, toda važno, da smo imeli pravi pristop. Tako da smo proti kvalitetni ekipi prikazali dobro odbojko," je ob koncu povedal kapetan Tine Urnaut.