Odbojka

Italija z zmago nad Srbijo v finalu s Slovenijo

Katowice, 18. 09. 2021 20.55 |

Italijanski odbojkarji so v drugem polfinalnem obračunu na 32. evropskem prvenstvu s 3:1 v nizih (29:27, 25:22, 23:25, 25:18) premagali srbsko izbrano vrsto in se bodo v nedeljskem velikem finalu (prenos na Kanalu A in VOYO ob 20.30) pomerili s slovensko izbrano vrsto.

Drugi polfinalni obračun 32. evropskega prvenstva v odbojki med Srbijo in Italijo so malce bolje odprli naši zahodni sosedi, ki pa si višje rezultatske prednosti v uvodnem nizu niso uspeli priigrati. Podobno kot v skupinskem delu, ko so Italijani z uspešno kombinacijo kakovostnega začetnega udarca in pravočasnega bloka onemogočili razvoj slovenske igre, so varovanci selektorja Fernanda De Giorgia ohranjali minimalno prednost.

Razlika je bila predvsem v boljšem odstotku bloka, ki je Italiji prinesel zmago po podaljšani igri v prvem nizu z 29:27. Srbija je v drugem delu igre z nekaj rošadami v postavi vzpostavila ravnotežje in večji del niza vodila s točko do dvema prednosti, a so se italijanski odbojkarji predvsem po zaslugi izjemnega korektorja Michielleta vrnili v igro. Do izenačenja izida pri 20:20 so bili Srbi povsem v igri za osvojitev drugega niza, a so njihovi tekmeci znova ušli na dve točki razlike, ki ju niso več izpustili iz rok. S 25:22 so dobili tudi drugi niz in tako napovedali ekspresno zmago brez izgubljenega niza.

Toda Srbija ni vrgla puške v koruzo in z boljšim izvajanjem začetnih udarcev pritisnila na tekmeca v tretjem nizu in ga tako "odgnala" od mreže, da ni mogel organizirati kakovostnih protinapadov. Srbija je zahvaljujoč razpoloženemu dvojcu Uroš Kovačević - Nemanja Atanasijević dobila ta del igre s 25:23. Ko se je zdelo, da bi branilci naslova lahko povsem preobrnili rezultat in se podali v boj za svoj drugi zaporedni finale skozi odločilni (skrajšani) peti niz, pa so na igrišču Spodek Arene povsem zagospodarili italijanski odbojkarji, ki so četrti niz dobili s prepričljivih 25:18.

Odločila je večja zbranost italijanskih sprejemalcev in korektorjev, ki so zgolj izkoristili tisto, kar jim je nasprotnik ponudil. Tokrat Srbija preprosto ni bila prava in se bo v nedeljo proti Poljski pomerila za končno tretje mesto. Italija pa se bo v finalu pomerila s Slovenijo.