Odbojka

Slovenski odbojkarji 'za ogrevanje' odpihnili Belgijce

Bologna, 21. 09. 2018 22.16 |

Slovenska moška odbojkarska izbrana vrsta je drugi del svetovnega prvenstva v Italiji začela na najboljši mogoč način. S prepričljivo zmago proti stari znanki iz uvodnega dela iz Firenc Belgiji z izidom 3:0 v nizih (26, 26, 19). V slovenski igri je vse delovalo po načrtu, zato je omenjeni uspeh odlična popotnica pred sobotnim velikim derbijem skupine F z aktualnimi olimpijskimi prvaki Brazilci.

Varovanci selektorja Slobodana Kovača so očitno najbolje prihranili za drugi, odločilni del letošnjega svetovnega prvenstva v Italiji. S prepričljivo zmago proti belgijski izbrani vrsti so slovenski odbojkarji potrdili visoke ambicije, da po letu 2015 in srebrni medalji na evropskem prvenstvu znova sežejo po najvišjih mestih.

V legendarni dvorani PalaDozza v Bologni smo na uvodu prvega niza spremljali izenačeno odbojko brez tveganja z obeh strani. Prvič so se za dve točki od tekmec 'odlepili' naši odbojkarji, ki so za razliko od prvega dela prvenstva v Firencah tokrat imeli zelo razpoloženega korektorja z izvrstnim servisom Mitjo Gasparinija. Izkušeni Izolčan je, ko je bilo to najbolj potrebno ob koncu prvega in drugega niza, na svoja pleča prevzel največjo odgovornost in z natančno odmerjenimi začetnimi udarci predstavljal nerešljivo uganko za belgijski sprejem. Čeprav je bilo srečanje v uvodnem setu vse do izida 22:22 zelo izenačeno, pa je tekmec predvsem po zaslugi slovenskih napak prišel v položaj, v katerem je imel dve zaključni žogi za zmago v tem delu igre (22:24). Takrat pa sta stopila v ospredje že omenjeni Gasparini in vselej prisebni kapetan Tine Urnaut, ki sta poskrbela, da so bili Kovačevi glavoboli pred nadaljevanjem tekme bistveno manjši. Slovenija je prvi niz dobila v podaljšani igri na 26.

Slovenski odbojkarji so z odlično igro tudi v drugem obračunu z Belgijo na letošnjem svetovnem prvenstvu v Italiji vknjižili pomembno zmago. FOTO: Ervin Čurlič
Po +5 skoraj zapravili drugi niz
V drugem setu so Slovenci še stopnjevali ritem igre in bili vseskozi v rahli prednosti. Pri izidu 17:17 so evropski podprvaki izpred treh let dosegli štiri zaporedne točke, kar bi ob normalnem poteku moralo zadostovati za zmago v drugem nizu. Toda pri na prvi pogled neulovljivi prednosti (24:19) so naši odbojkarji očitno že vnaprej vknjižili število 2 pred svojim imenom in začeli razmišljati o tretjem (zadnjem) setu.

A to je bil račun brez požrtvovalnih Belgijcev, ki so s petimi zaporednimi točkami uspeli izid izenačiti na 24. točki. Toda Slovenija je imela - kot že zapisano - v svoji ekipi odličnega Gasparinija, ki je prispeval levji delež k ponovitvi izida iz prvega niza (28:26).

Zadnji, tretji niz, pa je bil prava paša za oči za odbojkarske sladokusce. Odlična servis in sprejem ter še boljši blok za prepričljivo 'jadranje' slovenskih odbojkarjev do končnega slavja. Svoje je dodal tudi tokrat izjemni Klemen Čebulj, veseli pa tudi dejstvo, da poškodba drugega korektorja Tončka Šterna ni bila hujše narave. Pri nekaj točkah je pokazal, zakaj bo selektorju Kovaču in moštvenim kolegom krvavo potreben v nadaljevanju prvenstva.

Selektor Slobodan Kovač je skoval odličen taktični načrt za vnovično zmago nad Belgijci. FOTO: Ervin Čurlič

Svetovno prvenstvo v odbojki, drugi del, skupina F, 1. krog, izida:

Slovenija - Belgija 3:0 (28:26, 28:26, 25:19)
Dvorana PalaDozza, gledalcev 2700, sodnika: Casimaquela (Argentina), Namma (Katar).
Slovenija: Štern 2, Pajenk 6, Kozamernik 6, Šket, Gasparini 14, Pavlović, Vinčič, Štalekar, Klobučar, Kovačič, Toman, Ropret 1, Urnaut 13, Čebulj 17.

Belgija: Van den Dries 11, Tuerlinckx 2, Deroo 14, D'hulst, Grobelny 3, Stuer, Lecat, Klinkenberg 1, Verhees 7, Van der Voorde 6, Ribbens, Valkiers, Rousseaux 4, Coolman.

Brazilija - Avstralija 3:0 (25:21, 25:22, 25:15)

Lestvica skupine F:

1. Brazilija*             6    5   1    16:6      14 točk
------------------------------------------------------------
2. Slovenija          6    4   2    15:10    12

3. Belgija               6    3   3    11:11     10
4. Avstralija           6    2   4     9:14       7

* - v izločilne boje se neposredno uvrstijo prvouvrščene reprezentance skupin in dve najboljši drugouvrščeni.