Makedonci v Stožicah šokirali neprepoznavno Slovenijo

Ljubljana, 17. 09. 2019 16.58 |

A.V./J.B./R.G.
170

Na četrti tekmi naše izbrane vrste na letošnjem evropskem prvenstvu so naši fantje zabeležili prvi poraz. V lepo polnih Stožicah so bili s 3:1 v nizih presenetljivo boljši Makedonci. Naši so slavili le v tretjem nizu, v četrtem pa so zapravili kar tri zaključne žoge za izenačenje na 2:2.

Vrhunci četrtega niza na tekmi Slovenija - Severna Makedonija

Makedonci so na krilih zmage proti Belorusiji odlično odprli srečanje. Ob izidu 1:5 se je Alberto Giuliani prvič odločil za minuto odmora. Tudi po prekinitvi so gostje nadaljevali z odlično igro in pri rezultatu 2:8 povedli že za šest točk. Nato se je nekoliko prebudil slovenski blok. Žiga Štern je poskrbel za znižanje na 5:9, razliko pa je na tri s še enim odličnim blokom zmanjšal Alen Pajenk. A Makedonci se niso ustrašili in so še naprej nadaljevali z vrhunsko odbojko. Pri rezultatu 9:15 je njihova prednost znašala že velikih šest točk. Pri 13:18 pa se je Giuliani še drugič v prvem nizu odločil za minuto odmora. Odtlej se je zaostanek naših vse skozi topil, tako da se je gostujoči selektor Nikola Matijašević tudi sam odločil za prekinitev, ko je na semaforju pisalo 21:23. Po minuti odmora je najlepšo točko v prvem nizu zaključil Žiga Štern, temu pa je sledil še sijajen trojni blok naših za izenačenje na 23. Kljub temu pa je prvi del pripadel Severni Makedoniji, ki je izkoristila svojo drugo zaključno žogo. Na koncu je bilo 24:26.

Tudi v drugem nizu so bolje začeli gostje, a sledile so tri slovenske točke za vodstvo s 3:2. Prvo prednost naših s tremi točkami smo videli pri 8:5, ko je odlično zaključil Mitja Gasparini. Makedoncem je nato uspelo izenačiti na 10:10, nakar sta sledili dve izjemni točki Alena Pajenka. 33-letnik je nato sprožil še en silovit servis za novo prednost s tremi točkami razlike in sledila je reakcija Matijaševića, ki je vzel minuto odmora. Če so Slovenci v prvem nizu ritem ujeli šele v zaključku, je to v drugem veljalo za Makedonce, ki so ponovno izenačili pri 22:22. Po minuti odmora na zahtevo domačega tabora so Makedonci dobili še dve zaporedni točki, kar jim je prineslo dve možnosti za zaključek drugega niza. Prvo so naši uspeli ubraniti, pri drugi pa je bil iznajdljiv Gasparini, ki je rezultat izenačil na 24. V nadaljevanju so Makedonci vseskozi vodili, odločilni dve točki prednosti pa so si priigrali pri 28:30.

Uvod v tretji niz je bil sprva izenačen. Slovenci so povedli z 8:5, a so Makedonci vrnili s petimi zaporednimi točkami. Nato smo spremljali zelo zanimivo dogajanje, ki so ga še začinile sodniške odločitve, s katerimi se naši odbojkarji niso povsem strinjali. Kot se je kasneje izkazalo, jih je to še dodatno podžgalo, saj so na krilih kapetana Tineta Urnauta prišli do zmage s 25:19.

V četrtem nizu so bolje začeli Slovenci, Makedonci pa so uspeli izenačiti po dveh zaporednih blokih na 9:9. Odlično je zaigral Tonček Štern, ki je postregel z nekaj odličnimi zaključki, vpisal pa je tudi en as. Prebudil se je še Dejan Vinčić, poznala pa se je predvsem prisotnost Urnauta, ki v prvih dveh nizih ni zaigral. Rezultat je bil znova izenačen na 15. Slovenci so nato odigrali še odločneje, a so bili Makedonci na račun odličnega bloka vseskozi v igri za zmago. Po Urnautovi točki za 24:21 je imela Slovenija prvo točko za izenačenje v nizih. Serviral je prav slovenski kapetan, ki pa je tvegal nekoliko preveč in je žogo poslal v mrežo. Severni Makedoniji je nato uspelo ubraniti še dve žogi za niz in na semaforju sta bili ekipi poravnani pri 24. Piko na i velikemu povratku Severne Makedonije v četrtem nizu pa je za peto zaporedno točko postavil odličen blok, ki je poskrbel za drugo zaporedno zmago Makedoncev na letošnjem evropskem prvenstvu. Končalo se je s 24:26.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

19.56

Makedonci po neverjetnem preobratu do končne zmage (1:3)

Severna Makedonija je uprizorila še enega v nizu neverjetnih preobratov na nocojšnji tekmi in z delnim izidom 5:0 prišli do povsem zaslužene zmage (24:26).

19.50

Urnaut zapravil prvo zaključno žogo za četrti niz

Pri slovenskem vodstvu vodstvu s +3 (24:21) je kapetan Tine Urnaut zapravil prvo zaključno žogo za zmago v četrtem nizu.

19.49

Minuta odmora na zahtevo Matijaševića

Pri slovenskem vodstvu s 23:21 je makedonski selektor Nikola Galijašević vzel minuto odmora.

19.45

Gjorgiev znižal makedonski zaostanek

Po točki makedonskega kapetana Nikole Gjorgieva slovensko vodstvo znaša še dve točki (21:19).