Italijani povsem razorožili Slovence in si priigrali prvo mesto v skupini B

Ostrava, 08. 09. 2021 15.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Marko Gašparin, Tomi Šujdovič
93

Slovenski odbojkarji so zadnjo tekmo skupinskega dela EP v Ostravi z Italijani izgubili z 0:3 (25:27, 20:25, 23:25). Italijani so si tako zagotovili prvo mesto v skupini B, Slovenci, ki so se v osmino finala uvrstili že pred obračunom z Azzurri, pa bodo morali na končno uvrstitev še počakati, saj v četrtek sledi še obračun Češke in Italije.

Iz 24UR: Poraz proti Italiji
  • Vrhunci odbojkarske tekme Italija – Slovenija (3:0)
    06:19
    Vrhunci odbojkarske tekme Italija – Slovenija (3:0)
  • Pogovor z Gregorjem Ropretom po porazu z Italijani
    00:35
    Pogovor z Gregorjem Ropretom po porazu z Italijani
  • Pogovor z Rokom Možičem po porazu z Italijani
    01:35
    Pogovor z Rokom Možičem po porazu z Italijani

Začetek tekme je bil izenačen, nato pa se je Sloveniji, ki je tekmo začela v postavi Tine Urnaut, Jan Kozamernik, Tonček Štern, Dejan Vinčić, Alen Pajenk in Klemen Čebulj, uspelo malce odlepiti. Ob vodstvu čete Alberta Giulianija s 7:4 je reagiral italijanski selektor Ferdinando De Giorgi. Slovenija je tudi po minuti odmora vzdrževala vodstvo in ga nato še povečala na 15:11, a Italijani so se ob odličnem serviranju Danieleja Lavie približali na vsega točko zaostanka (14:15), nato pa v nadaljevanju dosegli še izenačenje, 16:16. A Slovenci se izenačenja niso ustrašili – ob odličnem začetnem udarcu Tončka Šterna je Slovenija znova povedla za štiri (20:16), znova je moral  z minuto odmora reagirati italijanski selektor Ferdinando De Giorgi.

Taktična zamisel italijanskega selektorja je uspela, Štern je v avt poslal že naslednji servis, nato pa se je Italijanom znova uspelo približati, in sicer so izenačili na 20:20. Sledila je minuta odmora na zahtevo slovenskega selektorja Alberta Giulianija. Minuta odmora je zalegla, niz Italijanov je bil prekinjen, Simone Giannelli je servis poslal v avt. Zaključek niza je bil živčen, na obeh straneh smo videli kar nekaj napak pri servisu. Slovenci so imeli ob vodstvu 24:23 prvo zaključno žogico, a se je Italijanom ob Urnautovem servisu uspelo ubraniti.

Nato je sledil odličen začetni udarec Lavie in slab sprejem Slovencev, tako da so imeli prvo priložnost za osvojitev prvega niza Italijani. A po minuti odmora je Lavia začetni udarec poslal v mrežo, tako da je bil izid poravnan na 25:25. Pri vodstvu s 26:25 je sledila nova priložnost za Italijo. Počasni posnetek, ki so si ga sodniki ogledali na zahtevo italijanskega tabora, je razkril, da je v slovenskem bloku šlo za dotik mreže, tako da so se osvojitve prvega niza veselili Italijani (27:25).

Izgubljeni prvi niz, v katerem so dolgo časa držali vajeti v svojih rokah, je očitno zmedel Slovence, ki so slabo začeli drugega. Italijani so hitro povedli s 6:1. Slovenski selektor Giuliani je reagiral in vzel iz igre Vinčića, na igrišče pa poslal Gregorja Ropreta, kar je obrodilo sadove, saj se je Slovencem uspelo približati na 5:7. Po 'zabijanju' Pajenka pa so Slovenci zaostajali le še za točko (7:8), z minuto odmora je reagiral italijanski selektor, a Slovenci so nadaljevali dobro igro in prvič v drugem nizu povedli z 9:8.

Ko je nasprotnika z blokom uspešno zaustavil še Čebulj, je Slovenija povedla za dve točki (10:8). A po dobrem nizu je znova prišel padec v slovenski izbrani vrsti, zatajil je sprejem in Italijani so se vrnili v igro z izenačenjem na 11:11. Azzurri so znova zapretili s servisom Simoneja Anzanija, ki je naše zahodne sosede popeljal do vodstva s 15:13. Italijani so vodstvo še povečali, in sicer na tri točke (20:17), tako da je bilo jasno, da čaka Slovenijo v zaključku drugega niza zahtevno delo.

Sprejem Giulianijeve čete še vedno ni bil takšen, kot smo ga bili vajeni na zadnjih dveh tekmah, kar so Italijani znali izkoristiti in povedli s štirimi točkami prednosti (22:18). Po novem uspešnem 'videoizzivu' so Italijani ušli že na 23:18, nato pa drugi niz rutinirano spravili pod streho (25:20). Vodstvo Italijanov v nizih je tako znašalo že z 2:0.

Tine Urnaut in ostali izkušeni možje slovenske reprezentance tokrat niso imeli svojega dne. FOTO: CEV

V tretjem nizu je selektor Giuliani posegel po menjavah. V igro je poleg Možica vstopal tudi Matic Videčnik, kar je sprva prineslo nekaj pozitivnih sprememb predvsem na sprejemu. Slovenci so tako prvič povedli z dvema točkama razlike pri rezultatu 9:7, nato so vodili tudi za tri točke (12:9), a je sledil nov padec v igri, kar so Italijani znali kaznovati. Ob zaostanku 11:13 so dobili pet zaporednih točk in povedli s 16:13.

Slovencem je nato le uspelo zaustaviti italijansko serijo in se približati na točko zaostanka (15:16). Z Ropretovim odličnim začetnim udarcem je sledilo izenačenje na 16:16. A Italijani so bili znova boljši v ključnih trenutkih: znova se jim je uspelo oddaljiti na udobnejšo prednost, ko so s požrtvovalno igro povedli z dvema točkama razlike (19:17). Sloveniji se je nato le uspelo približati na 20:20, a napaka na sprejemu je Slovence znova oddaljila od Italijanov (20:22). Sledilo je novo izenačenje na 22:22, nemudoma je z minuto odmora reagiral italijanski selektor.

Pri vodstvu s 24:23 so imeli naši zahodni sosedi prvo zaključno žogico za zmago, ki so jo po Urnautovem slabem sprejemu tudi izkoristili. Na koncu so se veselili gladke zmage s 3:0 v nizih in tako že pred zadnjo tekmo s Čehi osvojili prvo mesto skupine B, kar pomeni lažjega nasprotnika v osmini finala.

"V prvem nizu smo imeli priložnost, a nismo bili konstantni v igri so nas hitro ujeli. Malo nas je kaznovalo, da nismo znali izkoristili priložnosti za zaključek prvega niza. V drugem nizu smo nato malo padli, Italijani so dobro začeli, mi pa smo jih vseskozi lovili. V tretjem nizu smo solidno igrali točko po točko, potem pa so nam nasprotniki po dveh serijah pobegnili. Najprej se moramo spočiti, nato pa se maksimalno pripraviti, tako fizično kot psihično, na izločilne boje. Videli bomo, kdo bo naš tekmec, a najpomembnejše bo zopet tisto, kar se bo dogajalo na naš strani mreže," je po tekmi povedal kapetan Tine Urnaut

Izid, 5. krog EP, skupina B:
Slovenija – Italija 0:3 (25:27, 20:25, 23:25)

Statistika tekme Italija – Slovenija
Statistika tekme Italija – Slovenija FOTO: Sofascore.com

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

17.39

Hvala za pozornost in nasvidenje do naslednjega prenosa!