Ruska reprezentanca pa se je odločila, da zaradi zapletov ne bo sodelovala na zaključni slovesnosti. Potem ko se je v dogajanje vmešal tudi sam ruski predsednik Vladimir Putin, je dogajanje postalo zanimivo tudi za medijske hiše, saj se politika v olimpijske igre, predvsem v povezavi z ZDA in Rusijo, spet meša po letih 1976 (München) in 1980 (Moskva).
Takrat, v času hladne vojne, sta namreč ameriška reprezentanca in nekatere reprezentance vzhodnega bloka že bojkotirale sodelovanje na OI.
Mediji o ruskih odločitvah
Britanski dnevnik The Times je o dogodkih zapisal: "Protesti Rusije imajo končno tiste prave "demokratične" korenine, česar prej v republikah Sovjetske zveze še ni bilo čutiti. Pravice športnikov so vsak dan na dnevnem redu, komunistična prepričanja pa s tem pozabljena, kar deluje naravnost pomirjujoče."
V besedilih italijanske La Gazzetta dello Sport je bilo moč zaslediti: "Pismo predsednika Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Jacquesa Roggeja ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu odpira vrata politiki v šport. Šport s tem izgublja svojo neodvisnost. Roggejev poskus zgladiti spore s pismom pa deluje precej brezupno. To je napaka, ki se v času Samarancha nikoli ne bi pripetila."
Nizozemski Algemeen Dagblad meni: "Niso bili teroristi tisti, ki bi v Salt Lake Cityju poskrbeli za paniko. Tokrat so za vik in krik poskrbeli ruski športni funkcionarji, čeprav njihov razlog za nezadovoljstvo ni popolnoma iz trte zvit. Celotne XIX. ZOI so namreč popolnoma v znaku ameriške zgodbe o uspehu, ob tem pa rusko razmišljanje, da dela MOK namenoma proti njim, zmotno". De Volksrant dodaja: "Rusija je zagrozila, da se bo umaknila z letošnjih ZOI. To je protest zaradi tega, ker so Američani na igrah v dominantni vlogi. Nekdanji "pobiralci kolajn" Rusi pač niso več najboljši narod. Medtem ko so na osmih OI od leta 1956 vedno osvojili največ odličij, so tokrat pač v podrejeni vlogi. Frustracije, ki jih doživljajo pri tem neuspehu, pripisujejo dejstvu, da so zapostavljeni."
Španski El Mundo je zapisal: "Rusi so se posipali s pepelom hladne vojne," La Vanguardia je dodala: "Rusija začenja novo hladno vojno", časnik Marca pa zaključil: "Zimske olimpijske igre v Salt Lake Cityju so že pred pričetkom poskrbele za škandal s podkupovalno afero. Tudi zaključile se bodo v tem duhu. Z dnevno novimi in svežimi škandali."
Protesti pred kanadskim veleposlaništvom
Pred kanadskim veleposlaništvom v Moskvi je potekal manjši protest v podporo ruskim športnikom na ZOI v Salt Lake Cityju. Kakih 30 mladih, ki so se zbrali na poziv Naprednega gibanja mladih, je protestiralo proti "nepravičnemu ravnanju" ameriških in kanadskih športnih oblasti z ruskimi športniki na ZOI.
Delili so tudi pismo, naslovljeno na kanadskega veleposlanika, v katerem so zapisali, da so "kanadski športniki sposobni zmagovati, tudi v drsanju, brez spletk za kulisami".
Vozniki mimovozečih avtomobilov so v znak podpore hupali, kar pa je vzbudilo pozornost policije. Policisti so prijeli tri osebe zaradi nedovoljenega zbiranja za javnem mestu.