Šport

Olimpijci pozabljajo medalje

Atene, 26. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Nizozemski veslač in čilenski tenisač sta skoraj ostala brez medalje. Prvi jo je pozabil v taksiju, drugi pa v sobi pod blazino.

Neimenovani atenski taksist je na sedež prirediteljev OI prinesel olimpijsko kolajno, ki jo je nekdo pozabil v njegovem vozilu. Kasneje se je izkazalo, da medalja pripada nizozemskemu veslaču Simonu Diederiku. Slednji je le ugotovil, da jo je najverjetneje pustil v taksiju in po javnem obvestilu vsem 5000 taksistom, ki so v nedeljo zvečer neutrudno delali, je pošteni najditelj kolajno sam prinesel na sedež ATHOC, prirediteljev olimpijskih iger.

Pošteni taksist je postal prava zvezda v Grčiji (Foto: Reuters)
Pošteni taksist je postal prava zvezda v Grčiji (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

"Voznik si je zaslužil darilo. To je najmanj, kar lahko storimo zanj," menijo prireditelji. Zaradi svoje poteze je taksist Ionnis Zachos v hipu postal medijski zvezdnik, vendar je številne prošnje za pogovore zavrnil, češ da želi ohraniti svoj mir.

Čilenec Nicolas Massu bo verjetno v prihodnosti malo bolj pazil na svoji medalji, ki ju je osvojil na olimpijski igrah v Atenah. Zlati medalji, osvojeni v tenisu, je namreč pozabil pod blazino v sobi v olimpijski vasi. Enajsti igralec na svetovni teniški lestvici se je svoje pozabljivosti zavedel na atenskem letališču. Zagnal je paniko in takoj poklical v olimpijsko vas. Rešil ga je kolega Fernando Gonzales, s katerim sta osvojila zlato v dvojicah, ki mu je medalji prinesel v Miami.

ZAKLJUČEK RAZPRODAN

Vstopnice za nedeljski slovesni zaključek 28. olimpijskih iger v Atenah so bolj ali manj povsem pošle, na voljo pa so še le najdražje vstopnice. Kot se sprašuje dnevnik Ta Nea, le kdo želi za koncert na prostem odšteti od 500 do 750 evrov, če pri tem ne sme kaditi ne spiti kakšnega kozarčka uza?

Alenka Kejžar, po mnenju Osovnikarja najlepša misica od slovenskih olimpijk
Alenka Kejžar, po mnenju Osovnikarja najlepša misica od slovenskih olimpijk FOTO: Reuters

OSOVNIKARJU NAJLEPŠA KEJŽARJEVA

Fridman je za Izrael prijadral prvo zlato kolajno (Foto: Reuters)
Fridman je za Izrael prijadral prvo zlato kolajno (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kot je že v navadi, slovenski športniki nadaljujejo z izborom mistra ali misice znotraj reprezentance. Med zadnjimi je svoj izbor opravil tudi najhitrejši Slovenec, Škofjeločan Matic Osovnikar. Študent stomatologije je na mesto druge spremljevalke postavil teniško igralko Katarino Srebotnik, lento prve spremljevalke bi po njegovem mnenju morala obleči atletinja Jolanda Čeplak, medtem ko bi si krono slovenske lepotice med športnicami prislužila radovljiška plavalka Alenka Kejžar.

GRŠČINA KOT MOLK PRED TUJCI

Ko imajo Grki vsega dovolj, zlasti pa tujih obiskovalcev na olimpijskih igrah v Atenah, in želijo izraziti svoja čustva, to raje storijo v materinem jeziku, pri čemer so prepričani, da jih tujci ne bodo razumeli. Tako je enega od prostovoljcev v Atenah na vroč poletni dan nedavno nek japonski turist vprašal, zakaj sončniki niso odprti. Prostovoljec mu je v angleščini sprva odgovoril, da zato, ker bi jih veter odpihnil. V grščini pa je nato dodal: "Zakaj z njimi raje ne postopate naokoli do večera, dokler jih ne boste uspeli odpreti?"

POL STOLETJA ČAKALI NA ZLATO

Izraelski športniki so na olimpijskih igrah po dolgih letih le dočakali najsvetlejši trenutek - zlato medaljo, prvo na OI, odkar Izrael od leta 1952 sodeluje na največjih športnih tekmovanjih. Jadralec Gal Fridman je svojo državo postavil ob bok vsem, ki so se v zgodovini okitile z zlatom na olimpijskih igrah.

Olimpijci se radi "sproščajo" v fitnesu (Foto: Reuters)
Olimpijci se radi "sproščajo" v fitnesu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

"Na vsakih igrah smo sanjali o zlatu in o tem, da bi videli našo zastavo ter slišali himno. Čustva so bila zelo močna. Pel sem iz vsega srca, pa nihče ni slišal, ker so vsi tako glasno vpili," se je svojih najlepših olimpijskih trenutkov spomnil Fridman.

V dosedanjih 12 olimpijskih nastopih so Izraelci zbrali le eno srebrno in tri bronaste medalje, ena od njih je Fridmanova iz Atlante 1996. Letos ima Izrael dve medalji, poleg zlatega jadralca se je z bronom okitil še judoiost Ariel Zeevi.

CIRKUS IŠČE NOVE TALENTE

Tekmovalci v gimnastiki, skokih v vodo ali sinhronem plavanju, ki na olimpijskih igrah niso dosegli vidnejših uspehov, lahko upajo na drugačno kariero: na poklicno pot v šotoru slovitega Cirque du Soleil. Tako kot v Atlanti in Sydneyju montrealski cirkus tudi v Atenah v svoje vrste vabi športnike, ki so dovolj gibčni in imajo občutek za svet zabave.

Cirkus se zanima predvsem za športnike s slabšimi uvrstitvami, saj imajo dobitniki medalj druge priložnosti. Tisti, ki jih zanima kariera v cirkusu, morajo opraviti avdicijo, nato pa še štirimesečni preizkus, med katerim ugotovijo, ali imajo razvit umetniški občutek ali ne. V tem času je športnikom najtežje sprejeti dejstvo, da niso več v središču, saj je v cirkusu najpomembnejši spektakel.

REKORDNI ATENSKI METRO

Atenska podzemna železnica v času olimpijskih iger beleži veliko rast potnikov. Z metrojem, ki ima tri proge, se je v prvih enajstih dneh OI peljalo povprečno 75 odstotkov potnikov več kot v enakem obdobju lani. Od začetka iger 13. avgusta do 24. avgusta je podzemno železnico uporabilo povprečno 500.000 potnikov na dan. V to številko niso vključeni potniki, ki se v času OI vozijo brezplačno: prostovoljci ter imetniki akreditacij in vstopnic. Največjo rast so zabeležili 13. avgusta, ko je z metrojem potovalo 187 odstotkov več potnikov kot lani.

KENTERIS ŠE VEDNO PRILJUBLJEN

Cirkus novači tudi starejše športnike, ki jih zanima nova, malce drugačna kariera
Cirkus novači tudi starejše športnike, ki jih zanima nova, malce drugačna kariera FOTO: Reuters

Grški gledalci na olimpijskem stadionu v Atenah so ob začetku polfinalnih tekov na 200 metrov vzklikali ime Kostasa Kenterisa, grškega šprinterja, ki se je zaradi dopinške afere odpovedal nastopu na OI. Med predstavitvijo polfinalistov na 200 metrov so obiskovalci z vzklikanjem imena svojega šampiona preglasili celo uradnega napovedovalca. Kenteris je bil eden glavnih favoritov v tej preizkušnji.

PRINAŠALEC SLABE SREČE

Čeprav je ciprski predsednik Tasos Papadopolus ob svojem prihodu v Atene poudaril, da je na igre prišel tudi zato, ker prinaša srečo atletinji Androuli Sialou, se je na tekmovanju izkazalo, da ni čisto tako. Že v predtekmovanju se je namreč 31-letna tekačica spotaknila na oviri, padla in si poškodovala zapestje ter odšepala s prizorišča, prav pred očmi svojega predsednika na častni tribuni.

LETEČI VOHUN VSE VIDI

Odkar imajo v Atenah med igrami v zraku cepelin s kamerami, sarkastično poimenovan tudi "leteči vohun", ki pomaga pri varnostnih nalogah, je treba biti na moč previden tudi pri takšnih stvareh, kot je pritožba zaradi zamude uradnih olimpijskih avtobusov. Potem ko so vodilni funkcionarji Mednarodne plavalne zveze (FINA) vložili protest, ker naj avtobusi ne bi vozili točno, je podpredsednik organizacijskega komiteja iger Marton Simitsek naročil ogled posnetka s cepelinovih kamer. Izkazalo se je, da je bil avtobus kar točen, le plavalni funkcionarji so si privoščili "akademskih četrt".

ŠPORTNIKI NA FITNESU

Kaj počnejo športniki v fitnesu v olimpijski vasi? Zelo različne stvari: Jamajčani plešejo, Kitajci se raztegujejo, Kubanci ob prihodu zahtevajo poskočno glasbo, Mikronezijci pa so preprosto prevzeti nad ponudbo najrazličnejših naprav za vadbo. Američanov ob popoldanski konici v olimpijski vasi ni videti. Raje prihajajo v zgodnjih jutranjih urah, ko ni takšne gneče.

Grški gledalci so vzklikali šampionovo ime
Grški gledalci so vzklikali šampionovo ime FOTO: Reuters

Fitnes center, ki ga je opremilo italijansko podjetje, gosti od 1.500 do 1.600 športnikov na dan, naenkrat pa lahko sprejme do 600 športnikov. Podobno kot večina sodobnih telovadnic je razdeljen na del za vaje za srce in ožilje ter del z utežmi. Športniki na sobnih kolesih povprečno prevozijo 20 kilometrov, v času iger pa so prekolesarili že 45.000 kilometrov. Na tekaških napravah povprečno pretečejo 8,4 kilometra, v času iger pa so skupaj pretekli 31.000 kilometrov. Uslužbenci fitnesa so izračunali, da so športniki doslej dvignili že 67.000 ton uteži.

"KONJSKA" USLUGA

Navijači grške jahačice Emmanouele Athanasiadi so svoji tekmovalki med preskakovanjem ovir naredili medvedjo - oziroma glede na posledice kar konjsko - uslugo. Skušali so ji pomagati tako, da so glasno ploskali in vzklikali med tekmovanjem, kar pa je tako razdražilo njenega konja, da je podrl dve oviri in z dobro uvrstitvijo ni bilo nič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10