Olimpijske igre

Američani pokazali zobe in razbili Iran za prvo zmago, brez težav tudi za Francoze

Tokio, 28. 07. 2021 08.39 |

STA, J.B., T.Š.
8

Ameriška košarkarska reprezentanca je zanesljivo opravila drugo nalogo v skupinskem delu turnirja na olimpijskih igrah v Tokiu. S 120:66 je v skupini A ugnala iransko izbrano vrsto in zabeležila prvo zmago po uvodnem porazu proti Franciji. Košarkarji francoske izbrane vrste pa so zabeležili drugo zmago, premagali so Češko s 97:77.

Kevin Durant je vse bližje Carmelu Anthonyju.
Kevin Durant je vse bližje Carmelu Anthonyju. FOTO: AP

Po uvodni tekmi, ki jo je Francija dobila s 83:76, se je na Američane v domači javnosti usul plaz kritik. Tokrat na parketu dvorane Saitama niso imeli težav z azijskim predstavnikom. Že do polčasa so si prvi favoriti za zlato kolajno nabrali 30 točk naskoka, nato pa do konca srečanja le še povečevali prednost.

Najbolj se je pri branilcih naslova olimpijskih prvakov izkazal Damian Lillard z 21 točkami v 20 minutah, selektor Gregg Popovich pa je minute razdelil med vse svoje varovance, tako da je dvomestno število točk doseglo še pet košarkarjev.

Eden od teh je prvi zvezdnik moštva Kevin Durant, ki pa še naprej čaka na rekord po številu doseženih točk na olimpijskih igrah za ameriško izbrano vrsto. Na prvih dveh tekmah v Tokiu je dosegel po deset točk in s skupaj 331 točkami zaostaja le za Carmelom Anthonyjem (336 točk).

V skupini A je danes Francija še drugič zmagala, premagala je Češko s 97:77. Eva Fournier je dosegel 21 točk pri zmagovalcih, Nando de Colo pa je 17 točkam dodal osem podaj. Jan Vesely je bil z 19 točkami najboljši pri Češki.

Na prvi tekmi današnjega sporeda v skupini B pa je Nemčija B premagala Nigerijo z 99:92. Johannes Voigtmann je bil najboljši strelec Nemčije z 19 točkami, Nigeriji pa ni pomagalo niti 33 točk Jordana Nwore.

Na drugi tekmi skupine B pa so Avstralci prišli še do druge zmage, potem ko so s 86:83 odpravili Italijo. V tesnem obračunu, ki je bil sicer nazadnje izenačen pri 65:65, potem pa so Avstralci imeli ves čas nekaj točk prednosti, sta se pri slednjih najbolj izkazala Jock Landale z 18 in Patty Mills s 16 točkami, Simone Fontecchio z 22 in Nico Mannion z 21 pa sta izstopala pri Italiji.

Slovenska izbrana vrsta bo dejavna v četrtek v skupini C. Varovanci Aleksandra Sekulića se bodo ob 6.40 po srednjeevropskem času pomerili z domačini Japonci. Ti so prvo tekmo proti Španiji izgubili s 77:88, medtem ko je Slovenija na krilih izjemnega Luke Dončića (48 točk) ugnala Argentino s 118:100. Druga tekma slovenske skupine, med Španijo in Argentino, bo v četrtek ob 14. uri.